
Un val de frig record loveşte Argentina, Chile şi Uruguay, provocând moartea a 15 persoane
Un val de frig record a lovit Argentina, Chile şi Uruguay, provocând moartea a cel puţin 15 persoane şi obligând guvernele să restricţioneze livrările de gaz şi să lanseze planuri de cazare de urgenţă. O masă de aer polar din Antarctica a traversat regiunea, aducând temperaturi mult sub 0°C în cele trei ţări sud-americane, relatează AFP, citată de news.ro.
În Argentina, cel puţin nouă persoane fără adăpost au murit din cauza frigului din această iarnă, potrivit ONG-ului Proyecto 7. În Buenos Aires, temperaturile au scăzut miercuri la -1,9°C, cel mai scăzut nivel din ultimii 34 de ani. Întreruperile de curent cauzate de cererea ridicată au lăsat mii de oameni fără electricitate pentru mai mult de 24 de ore în unele zone.
În alte părţi ale Argentinei, zăpada a acoperit plajele atlantice, cum ar fi Miramar (la 450 km de Buenos Aires), în timp ce în micul oraş Patagonian Maquinchao s-au înregistrat marţi -18°C. Guvernul argentinian a suspendat miercuri aprovizionarea cu gaz a industriei şi a benzinăriilor pentru a se asigura că gospodăriile sunt aprovizionate cu gaz.
Uruguay, unde temperaturile au scăzut sub zero grade în unele zone, a declarat „altertă roşie” la nivel naţional după ce şase persoane au murit, ceea ce permite guvernului să mute forţat persoanele de pe stradă în adăposturi. La Montevideo, temperaturile au ajuns la o maximă de 5,8°C pe 30 iunie, cea mai scăzută temperatură din 1967, potrivit meteorologului Mario Bidegain.
Chile a activat, de asemenea, planuri de cazare pentru persoanele fără adăpost în zilele cele mai reci. Oraşul Chillan, situat la 400 de kilometri sud de Santiago, a înregistrat -9,3°C, potrivit Biroului meteorologic chilian. Zăpada a căzut inclusiv în unele părţi ale deşertului Atacama, cel mai arid din lume, pentru prima dată într-un deceniu.
„Ceea ce s-a întâmplat săptămâna aceasta în Chile şi, în general, în conul sudic al Americii este un val de frig cauzat de deplasarea unei mase de aer polar dinspre Antarctica”, a declarat pentru AFP climatologul Raul Cordero, de la Universitatea din Santiago.
Situaţia din regiune ar trebui să se îmbunătăţească în următoarele zile.
Președintele ucrainean a ratificat acordul pentru crearea unui tribunal care să judece invazia rusă
Atomium, un monument emblematic din Bruxelles, va fi închis din cauza unui val de căldură
Polonia reintroduce controalele la frontierele cu Germania şi Lituania. Ce spune cancelarul Merz
Ucraina va primi de la FMI o nouă tranșă de jumătate de miliard de dolari
Alertă roșie de caniculă în Franța: regiunea pariziană, sub cele mai intense temperaturi din ultimii cinci ani
CSAT: România va continua să sprijine Ucraina în lupta pentru apărarea suveranității sale.
VIDEO // Dosar vizând acte de identitate românești false. Peste 7 mii de originari din fostele state sovietice și-au stabilit domiciliu fictiv în România
Germania și Ucraina au în vedere o cooperare tehnologică mai strânsă și producția comună de armament pe teritoriul Ucrainei
Putin vrea să cucerească Odesa pentru a tăia accesul Ucrainei la mare (media)
Președintele Consiliului European, Antonio Costa: „Moldova este pregătită pentru următorii pași în procesul de aderare. UE rămâne un partener de încredere”
Prim-ministrul Dorin Recean: „Moldova este acasă în Europa. Primul summit cu UE confirmă direcția noastră ireversibilă”
Comisia Europeană va elibera prima tranșă de 270 de milioane de euro din cadrul Planului de creștere. Ursula von der Leyen: „Moldova are un loc în familia europeană”
Maia Sandu: „Susținem o pace durabilă în Ucraina – o pace adevărată, cu garanții clare că războiul nu se va reporni”
Președinta Maia Sandu: Fondurile europene vor fi direcționate spre dezvoltarea infrastructurii, educației, economiei și sectorului energetic
Maia Sandu: „Din octombrie, pentru tranzacțiile bancare cu Europa vom plăti mai puțin, iar până la sfârșitul anului, vom elimina complet tarifele de roaming”
Declarația comună a primului Summit Republica Moldova - Uniunea Europeană
Summitul R.Moldova- UE: Bruxelles-ul, dispus să deschidă toate capitolele de negociere
Alegerile din comuna Boldurești, anulate. CEC anunță ședință pentru organizarea unui nou scrutin
Doi procurori, eliminați din concurs după ce CSJ le-a confirmat problemele de integritate
Igor Grosu: „Primul Summit Moldova–UE confirmă că țara noastră e pe drumul corect”
Zelenski a discutat cu Donald Trump despre sprijinul pentru Ucraina și perspectivele unui acord de pace
LIVE TEXT // Summitul Moldova-UE. Ursula von der Leyen: „Anunț eliberarea primelor 270 de milioane de euro în cadrul Planului de creștere pentru R. Moldova”
Alertă falsă cu bombă la Aeroportul Internațional Chișinău, în ajunul summit-ului Moldova-UE
Curtea de Apel Nord obligă CEC să organizeze votarea repetată pentru funcția de primar al comunei Boldurești
Peste 100 de companii au primit granturi de circa 15 milioane de lei în luna iunie