Vicepremierul Mihai Popșoi: „Republica Moldova își consolidează apărarea spațiului aerian în fața provocărilor externe”
Vicepremierul și ministrul Afacerilor Externe al Republicii Moldova, Mihai Popșoi, a comentat astăzi în cadrul unei emisiuni televizate incidentul recent din localitatea Sofia, raionul Drochia, unde a fost descoperită o dronă rusească. Aceasta reprezintă a doua situație de acest fel în ultimele două săptămâni, după descoperirea unei drone similare în Crocmaz, Ștefan Vodă, transmite MOLDPRES
Oficialul a subliniat că, spre deosebire de precedenta dronă, cea de la Sofia nu transporta explozibil și nu a reprezentat un pericol imediat pentru cetățeni.
„Am condamnat din nou încălcarea spațiului aerian al Republicii Moldova de către Federația Rusă. Totuși, cea mai eficientă soluție nu este doar reacția diplomatică, ci consolidarea capacităților noastre de apărare pentru a proteja cetățenii și spațiul aerian al țării”, a declarat Mihai Popșoi.
Ministrul a precizat că în ultimii ani s-au făcut investiții semnificative în apărare, cu sprijinul Uniunii Europene, vizând în special sisteme moderne de monitorizare și apărare a spațiului aerian.
„Investim pentru a ne putea apăra cetățenii și a elimina pericolele, iar aceasta este cel mai bun răspuns la astfel de incidente. Vom continua să lucrăm pentru liniștea și siguranța în Republica Moldova, așa cum am făcut în ultimii patru ani”, a adăugat vicepremierul.
În ceea ce privește reacțiile diplomatice, Mihai Popșoi a explicat că, deși Ministerul de Externe condamnă public astfel de acțiuni, acestea nu pot substitui capacitatea reală de apărare a statului.
„Diplomatic, putem face ceea ce fac și partenerii noștri din țările NATO: să condamnăm public acțiunile. Dar, spre deosebire de aceste țări, Republica Moldova încă își dezvoltă infrastructura de apărare. Răspunsul nostru concret este consolidarea sistemelor de securitate și apărare”, a subliniat oficialul.
Ministrul a mai remarcat că, în ultimele decenii, Republica Moldova nu a investit suficient în securitatea cetățenilor, în reziliența instituțiilor, securitatea energetică și cibernetică.
„În ultimii ani, am realizat mai multe investiții în securitate și apărare decât în toți cei 30 de ani de independență”, a afirmat Popșoi, evidențiind sprijinul partenerilor internaționali și voința politică a țării de a consolida sistemul de apărare.
De asemenea, referindu-se la diplomația rusă, vicepremierul a menționat că ambasadorul Federației Ruse nu este acreditat oficial în Republica Moldova, ceea ce complică relațiile diplomatice în contextul acestor incidente.
Popșoi a concluzionat că Republica Moldova va continua să investească în resurse, tehnologie și instruire pentru a asigura un spațiu aerian sigur și protejat, ca răspuns tangibil la provocările externe.
Deputații reiau monitorizarea politicii de reintegrare: prima ședință a Comisiei parlamentare pentru reintegrare va avea loc pe 6 martie
FOTO // La Hamburg a fost inaugurat Oficiul Consulatului onorific al R. Moldova
Decizie istorică: Moldova iese din organele statutare ale CSI
FOTO // Ambasadorul R. Moldova în România, Mihai Mîțu, a prezentat scrisorile de acreditare președintelui României, Nicușor-Daniel Dan
Guvernul instituie stare de alertă în sectorul energetic în legătură cu războiul din Orientul Mijlociu. Premierul Alexandru Munteanu: „E o criză globală care ne afectează și pe noi”
Convorbire la nivel înalt Moldova–Emiratele Arabe Unite pe fondul tensiunilor regionale
Cooperarea economică și parcursul european al Republicii Moldova, discutate la Hamburg
Cooperarea moldo-britanică, discutată la Parlament în cadrul unei vizite oficiale
Parlamentul a adoptat 23 de acte normative în luna februarie
VIDEO // Republica Moldova marchează patru ani de la depunerea cererii de aderare la Uniunea Europeană
Cooperarea bilaterală moldo-română, consolidată prin nou mandat diplomatic: ambasadorul Mihai Mîțu a înmânat copiile scrisorilor de acreditare la București
Ziua Memoriei // Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Avem datoria să construim punți acolo unde au fost ziduri”
FOTO // Decada Memoriei și Recunoștinței, lansată la Chișinău. Președinta Maia Sandu: „Un stat fără memorie este un stat vulnerabil”
Sistemul de Intrare/Ieșire al UE, extins de astăzi la mai multe puncte de frontieră din Republica Moldova
Târguri și iarmaroace cu produse autohtone sunt organizate în mai multe sectoare ale capitalei
Creștere a apelurilor la 112 la începutul lunii martie, pe fondul intensificării activităților sociale
Prețul petrolului ajunge la 90 de dolari per baril
Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „O pace echitabilă și durabilă în Ucraina ar putea crea anumite condiții pentru retragerea forțelor militare ruse din regiunea transnistreană”
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă vreme caldă, cu cer variabil
FOTO // Expoziția de pictură „Primăvara pe plai” a fost inaugurată la Parlament
Gimnaziul „Dimitrie Cantemir” din Ștefan Vodă va fi renovat cu sprijinul Japoniei
Sănătatea, în centrul vizitei efectuate de președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, în sudul țării
Circulația bacului Molovata a fost reluată
Guvernul propune simplificarea procedurii de amalgamare voluntară
FOTO // Președinta Maia Sandu, vizită în sudul țării: modernizarea celor două porturi din Giurgiulești, construcția Spitalului regional Cahul și discuții cu tinerii
Laboratoare moderne în școlile-model. Elevii utilizează la lecții tehnologii de ultimă generație
VIDEO // Reforma administrației publice locale, consultată în 29 de raioane: „Ne dorim o reformă care să ajute comunitățile să se dezvolte și să ofere servicii publice mai bune”
Cooperarea economică și energetică, discutată de ministrul Mihai Popșoi cu reprezentanții Ministerului Economiei și ai companiei SOCAR, la Baku
ANTA intensifică controalele în transportul rutier: peste 100 de procese-verbale într-o singură săptămână
FOTO // Ministrul Mihai Popșoi, discuții cu președinta Parlamentului din Azerbaidjan, Sahiba Gafarova. Intensificarea dialogului dintre cele două legislaturi, pe agendă