ro

 

Societate
12 Iulie, 2026 / 13:06
/ 29 Aprilie, 2026

Autoritățile anunță creștere alarmantă a apelurilor non-urgente la 112

Autoritățile anunță o creștere alarmantă a apelurilor non-urgente la Serviciul național unic pentru apelurile de urgență 112, fenomen care afectează direct capacitatea de intervenție în situațiile reale de urgență, transmite MOLDPRES.

Potrivit datelor prezentate de instituție, numai în luna curentă au fost înregistrate peste 61.000 de apeluri care nu au necesitat intervenția echipajelor specializate. Analiza acestora arată că 50,9% au fost apeluri mute, 17,5% apeluri involuntare, 16,1% apeluri pentru solicitarea de informații, iar 10,1% apeluri abuzive.

Reprezentanții Serviciului 112 atrag atenția că utilizarea necorespunzătoare a numărului unic de urgență duce la blocarea liniilor telefonice și poate întârzia intervenția în cazurile critice. Fiecare apel este preluat în ordinea recepționării și necesită verificare, ceea ce poate crește timpul de răspuns pentru urgențele reale.

Un caz semnificativ a fost înregistrat în luna aprilie, când de la un singur număr de telefon au fost efectuate 2.816 apeluri non-urgente, fără a fi semnalată vreo situație reală de urgență.

Instituția avertizează că apelurile cu rea intenție pot pune în pericol vieți, prin solicitarea inutilă a resurselor de intervenție.

Serviciul 112 reamintește că numărul unic de urgență trebuie utilizat exclusiv în situații care pun în pericol viața, sănătatea, siguranța persoanelor, mediul sau bunurile. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Zboruri noi spre trei orașe europene și mai multe curse spre destinații populare, din această toamnă

/ Acum 1 zi

Patru lingouri din aur, depistate de vameși la Aeroportul Chișinău

/ Acum 1 zi

Apărarea cibernetică și combaterea amenințărilor hibride, pe agenda consultărilor moldo-elvețiene de la Berna

/ Acum 1 zi

Cadrele didactice din Găgăuzia își consolidează competențele. 47 de profesori au absolvit un program de perfecționare

/ Acum 1 zi

VIDEO // Un bărbat din Chișinău a fost arestat după ce și-ar fi jefuit sora de bijuterii din aur

/ Acum 1 zi

Escrocheriile telefonice, tot mai sofisticate. Specialiștii recomandă vigilență maximă

/ Acum 1 zi

Promitea permise auto și de port-armă în schimbul banilor. O femeie a fost condamnată pentru trafic de influență

/ Acum 2 zile

Meteorologii au emis Cod galben de pericol de incendii

/ Acum 2 zile

Organizațiile necomerciale pot obține finanțare de până la 750.000 de lei pentru proiecte turistice

/ Acum 2 zile

SATUL EUROPEAN // Educație în condiții europene la Recea: trei proiecte au modernizat infrastructura școlară

/ Acum 2 zile

Cronica ARHIVELOR // Dionisie Tanasoglu, fondator al alfabetului găgăuz și primul rector al Universității din Comrat

/ Acum 2 zile

Un bărbat din Chișinău a primit doi ani de închisoare după ce a urcat beat la volan și fără permis

/ Acum 2 zile

VIDEO // Grup infracțional, destructurat în sudul țării. Cinci persoane, arestate pentru trafic de droguri

/ Acum 2 zile

VIDEO // Plata arendei pentru lacuri va fi actualizată printr-un nou regulament