ro

 

Societate
12 Martie, 2026 / 19:49
/ Acum 9 ore

Autoritățile din Republica Moldova și Ucraina coordonează acțiunile pentru gestionarea incidentului de pe Nistru

Autoritățile Republicii Moldova au inițiat discuții directe cu instituțiile competente din Ucraina pentru a clarifica circumstanțele incidentului de poluare semnalat pe râul Nistru și pentru a coordona măsurile necesare în vederea gestionării situației, transmite MOLDPRES.

Potrivit Ministerului Mediului, secretara de stat Victoria Gratii, împreună cu reprezentanți ai mai multor instituții responsabile, se află încă de la primele ore ale dimineții în dialog cu autoritățile ucrainene pentru a stabili exact modul în care s-a produs incidentul și pentru a identifica cele mai eficiente soluții de intervenție.

La discuții participă specialiști din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, Agenției „Apele Moldovei”, Inspectoratului pentru Protecția Mediului și Agenției de Mediu. Echipele acestor instituții analizează datele disponibile, schimbă informații cu partenerii din Ucraina și coordonează acțiunile necesare pentru limitarea impactului asupra mediului și a resurselor de apă.

Autoritățile subliniază că dialogul cu partea ucraineană are drept scop stabilirea rapidă a circumstanțelor producerii incidentului, precum și implementarea unor măsuri coordonate pentru monitorizarea situației și remedierea eventualelor efecte.

„Cooperarea transfrontalieră este esențială în astfel de cazuri, având în vedere că râul Nistru reprezintă o resursă comună pentru mai multe state din regiune”, explică autoritatea de mediu.

În paralel, instituțiile responsabile din Republica Moldova continuă monitorizarea atentă a situației, inclusiv prin colectarea și analizarea probelor de apă, pentru a evalua evoluția fenomenului și pentru a asigura protecția mediului și a populației.

Autoritățile anunță că vor continua colaborarea cu partenerii regionali și vor informa publicul despre evoluția situației și despre măsurile întreprinse pentru gestionarea incidentului.


 
Ultimele Știri
/ Acum 9 ore

FOTO // Accident grav la Strășeni. Un bărbat de 69 de ani, transportat la spital pentru îngrijiri medicale

/ Acum 10 ore

Intervenție matinală la Bălți: pompierii au stins un incendiu izbucnit lângă un bloc de locuit

/ Acum 10 ore

VIDEO // Un bărbat, reținut pentru organizarea contrabandei cu șapte lingouri din aur

/ Acum 10 ore

VIDEO // Autoritățile intervin pe Nistru de la primele ore: filtre instalate și noi analize ale apei

/ Acum 10 ore

Doi tineri au fost condamnați la șapte ani de închisoare pentru vânzarea drogurilor pe rețele sociale

/ Acum 11 ore

USMF „Nicolae Testemițanu” va lansa programul de studii „Cosmetică medicală și tehnologia produsului cosmetic”

/ Acum 11 ore

IGM semnalează un site fals care ar oferi servicii de prelungire a protecției temporare pentru persoanele strămutate din Ucraina

/ Acum 12 ore

Atenție, șoferi! Restricții de circulație în centrul capitalei

/ Acum 22 ore

Fostul vicepreședinte al raionului Hâncești are statut de bănuit în cazul sinuciderii soției

/ Acum 23 ore

Vreme fără precipitații și maxime de până la +17 grade Celsius, prognozate pentru ziua de joi

/ Acum 23 ore

Mascați moldoveni și români desfășoară un exercițiu comun de securitate la Ungheni

/ Acum 1 zi

VIDEO // Poluarea din Nistru, sub control: aprovizionarea cu apă reluată în mai multe localități din nord. Gheorghe Hajder: „Nu există risc pentru Chișinău”

/ Acum 1 zi

Ministerul Justiției va transpune 97 de acte europene în legislația națională în 2026

/ Acum 1 zi

Analize de apă în desfășurare la Nistru: Ministerul Sănătății transmite instrucțiuni preventive instituțiilor medicale

 


 
/ Acum 4 ore

Persoanele fizice și juridice care desfășoară activitate de întreprinzător, obligate să prezinte declarația privind impozitul pe venit până pe 25 martie

/ Acum 4 ore

Subiectele discutate la Bender de Comisia Unificată de Control

/ Acum 5 ore

Peste 114 mii de ședințe de dializă au fost efectuate în Moldova anul trecut

/ Acum 5 ore

Spectacolul „Eu sunt vântul” revine pe scena Teatrului „Alexie Mateevici”

/ Acum 5 ore

VIDEO // Sprijin financiar pentru agricultori: plăți de peste 400 de milioane de lei prin AIPA și compensații pentru motorina utilizată la lucrările de primăvară

/ Acum 5 ore

FOTO // Soldații în termen din garnizoanele Chișinău și Bălți au depus jurământul militar de credință Patriei

/ Acum 5 ore

DOC // Noi oportunități de învățare a limbii române, resurse educaționale moderne și sprijin pentru profesori: programul național pentru următorii ani, publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 5 ore

VIDEO // Președintele Ucrainei, primit cu onoruri militare de șeful statului român, la Palatul Cotroceni

/ Acum 6 ore

FOTO // Investiții guvernamentale la Căușeni și condiții mai bune pentru cetățeni. Premierul Alexandru Munteanu: „Progresele și modernizarea trebuie să continue”

/ Acum 6 ore

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu primarii din raionul Căușeni: „Vom continua să lucrăm împreună pentru a atrage mai multe investiții, pentru a moderniza infrastructura și a oferi servicii mai bune pentru oameni”

Vezi mai multe