ro

 

Societate
14 Iulie, 2026 / 17:13
/ 27 Februarie, 2026

Bijuterii nedeclarate și obiecte cu valoare istorică, depistate la punctele de trecere Palanca și Briceni

Bijuterii de lux și bunuri cu valoare numismatică și istorică au fost depistate la frontiera moldo-ucraineană, în două cazuri documentate de polițiștii de frontieră și funcționarii vamali, în punctele de trecere Palanca-Maiaki-Udobnoe și Briceni-Rossoşanî, transmite MOLDPRES.

Potrivit Poliției de Frontieră, primul caz a fost înregistrat în PTF Palanca-Maiaki-Udobnoe, unde un autoturism de model Lexus, condus de un cetățean ucrainean în vârstă de 40 de ani, a fost supus controlului de către polițiștii de frontieră, în cooperare cu funcționarii vamali și autoritățile de frontieră din Ucraina. Atât șoferul, cât și pasagerii au declarat că transportă doar bunuri pentru uz personal.

În baza analizei de risc, echipa comună a dispus verificarea detaliată a mijlocului de transport și a bagajelor, cu utilizarea scanerului din dotare. În urma controlului au fost depistate bijuterii din metale de culoare galbenă și albă, cu pietre presupuse a fi prețioase, care nu au fost declarate conform procedurii legale. Bunurile, care aparțineau conducătorului auto, au fost reținute, iar cazul este documentat în continuare de Serviciul Vamal.

Cel de-al doilea caz a fost consemnat în PTF Briceni-Rossoşanî, pe sensul de ieșire din Republica Moldova. La pista de control pentru pietoni s-a prezentat un cetățean moldovean în vârstă de 35 de ani, care a declarat că nu deține bunuri pasibile declarării.

În urma controlului fizic, asupra acestuia au fost depistate medalii, ecusoane, monede și o bancnotă, presupuse a avea valoare numismatică și istorică, tăinuite în buzunarele îmbrăcămintei. Bunurile au fost ridicate și sunt pasibile confiscării, iar persoana documentată riscă sancțiune contravențională.


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

VIDEO // Ministerul Mediului investighează cele trei cazuri de poluare. Gheorghe Hajder: „Vinovații riscă cele mai dure sancțiuni”

/ Acum 21 ore

VIDEO // Oportunități pentru absolvenții de gimnaziu: Peste 2.600 de locuri bugetare disponibile în învățământul dual

/ Acum 21 ore

SATUL EUROPEAN // Apă potabilă și un spațiu comunitar modern în comuna Grinăuți

/ Acum 22 ore

VIDEO // Tinerii profesori se pot înscrie până pe 17 iulie la concursul pentru ocuparea posturilor vacante

/ Acum 22 ore

FOTO // Au început lucrările la stația regională de epurare și extinderea canalizării din Nisporeni și Vărzărești

/ Acum 23 ore

Republica Moldova își pregătește specialiștii pentru provocările integrării europene, prin schimb de experienţă cu România

/ Acum 23 ore

Locuitorii capitalei ar putea achita mai mult pentru serviciile de alimentare cu apă și canalizare: furnizorul a depus la ANRE cerere de majorare a tarifului

/ Acum 23 ore

FOTO // Digitalizarea serviciilor publice la Ungheni va fi sprijinită de o expertă Microsoft din SUA

/ Acum 1 zi

Prima ședință de lucru prezidată de Mitropolitul Antonie: Activitatea pastorală și parteneriatele cu instituțiile, printre priorități

/ Acum 1 zi

Fermierii, îndemnați să ia măsuri împotriva atacurilor mistreților asupra culturilor agricole

/ Acum 1 zi

ANI a constatat o avere nejustificată de peste 300 de mii de lei în cazul unui fost vicepreședinte al Judecătoriei Chișinău

/ Acum 1 zi

VIDEO // Inspectorii de mediu intensifică verificările în cazul deșeurilor descoperite în raionul Criuleni

/ Acum 1 zi

CSJ menține decizia CSM în cazul Ruxandei Pulbere. Fosta judecătoare nu a promovat evaluarea externă

/ Acum 1 zi

VIDEO // Încărcătura explozivă din drona căzută la Copanca a fost detonată controlat de geniștii Armatei Naționale