 
                        
                                        Comunitățile din Botoșani și Bălți vor fi mai pregătite în fața inundațiilor
Comunitățile din Botoșani, România, și Bălți, Republica Moldova, vor beneficia de măsuri sporite de protecție împotriva inundațiilor, în cadrul proiectului transfrontalier „Creșterea rezilienței comunității în zona transfrontalieră RO–MD – ROMD00183 – FLOODWALLS”, comunică MOLDPRES.
Conferința de lansare a proiectului a avut loc la Botoșani, și a reunit reprezentanți ai instituțiilor de urgență din ambele state. În cadrul evenimentului au fost discutate acțiunile comune menite să sporească capacitatea de prevenție și reacție în fața riscului de inundații în zona transfrontalieră.
Proiectul este finanțat de Uniunea Europeană, prin Instrumentul pentru Vecinătate, Dezvoltare și Cooperare Internațională (NDICI), în cadrul Programului Interreg NEXT România–Republica Moldova 2021–2027, și va fi implementat în perioada 11 iulie 2025 – 10 ianuarie 2027.
Partenerii proiectului sunt Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” Botoșani, în calitate de lider de proiect, și Direcția Situații Excepționale mun. Bălți, în calitate de partener. Bugetul total al proiectului este de 322.648,20 euro, dintre care 290.383,37 euro reprezintă finanțare nerambursabilă din partea Uniunii Europene.
Scopul principal al inițiativei este creșterea gradului de pregătire a populației în fața situațiilor de urgență, prin activități comune de informare, instruire și prevenție, cu accent pe riscul de inundații.
Printre activitățile proiectului se numără campanii de conștientizare, instruiri privind comportamentul în caz de urgență, exerciții comune de simulare și evacuare, precum și achiziția de autovehicule moderne de intervenție și prevenție.
Breaking news
AUDIO // Ofițerii CNA au descins la Liceul „Gheorghe Asachi” din Chișinău: Directorul, reținut pentru corupție
Un bărbat din Florești va ajunge la închisoare după ce și-a lovit concubina cu o sticlă în cap
Pacienții Institutului de Medicină Urgentă au fost instruiți cum să recunoască semnele unui AVC
Magistrații din Moldova și Ucraina ar putea fi instruiți în comun, cu sprijinul Asociației Europene a Judecătorilor Administrativi
Vreme frumoasă și maxime de până la 20 de grade Celsius, prognozate de meteorologi pentru joi
Agenda evenimentelor, joi, 30 octombrie
Dosarul instruirilor în Serbia: un funcționar public cu rol de conducere în administrația publică locală a fost plasat în arest
Experiențe și modele pentru dezvoltarea comunităților din nordul ţării, preluate la Open World SUA
Peste 12 500 de locuri de muncă, propuse de ANOFM. Cetățenii pot beneficia gratuit de servicii de angajare
Trafic restricționat pe șoseaua Hâncești în weekend din cauza reparațiilor
Veniturile la bugetul de stat, în creștere cu 15 la sută în nouă luni ale anului curent
Expertul IPRE, Iulian Groza: „Noul guvern trebuie să transforme reziliența Moldovei în progres concret și încredere durabilă”
Reabilitarea Centrului de Cultură și Artă „Ginta Latină”, parte a proiectului transfrontalier cultural „CINEMA”, lansat la Chișinău
Prim-ministrul Dorin Recean a avut o întrevedere cu Maria Luís Albuquerque, comisara europeană pentru Servicii Financiare
Italia va aloca 4 milioane de euro pentru alinierrea la acquis-ul Uniunii Europene în domeniul agriculturii și dezvoltării rurale
GALERIE FOTO // Doina și Ion Aldea-Teodorovici, comemorați la Chișinău
Ungheni, exemplu de succes în dezvoltarea serviciilor de îngrijire și promovarea antreprenoriatului feminin
O ucraineancă a fost arestată pentru mai multe fraude online în Moldova
Dorin Junghietu: „R. Moldova și-a exprimat intenția de a participa la construcția noului bloc la centrala de la Cernavodă”
La Chişinău a fost inaugurat muzeul Doinei și lui Ion Aldea-Teodorovici - „un simbol al memoriei veșnice”
Noi audieri în procesul de vetting: Unsprezece judecători, chemați la audieri pentru clarificarea aspectelor de integritate
Recensământul populației și locuințelor: Cele mai frecvente dificultăți raportate de cetățeni sunt de vedere, de mobilitate și de auz
GALERIE FOTO // Noul Parlament şi-a ales vicepreședinții și membrii comisiilor permanente
Maia Sandu: „Avem datoria să ducem visul lui Ion și Doina Aldea-Teodorovici mai departe”
Comisara europeană pentru Servicii Financiare și Uniunea Economiilor și Investițiilor, la Chișinău: „Determinarea de astăzi va contura locul R. Moldova în Europa pentru următoarele generații”
 
             Facebook
 Facebook
        
        
             Instagram
 Instagram
        
        
             X/Twitter
 X/Twitter
        
        
             Telegram
 Telegram
        
     Banca Națională a Moldovei
Banca Națională a Moldovei         
        