Condamnatul Nicolai Andrei Șepeli urmează să revină la executarea pedepsei cu închisoarea, după revocarea decretului de grațiere
Condamnatul Nicolai Andrei Șepeli urmează să revină la executarea pedepsei cu închisoarea, după revocarea decretului prezidențial de grațiere. Precizările au fost făcute astăzi de ministrul Justiției, Vladislav Cojuhari, înainte de ședința Guvernului, comunică MOLDPRES.
Oficialul a subliniat că, potrivit cadrului legal, grațierea individuală este un act constituțional și un proces administrativ colectiv, decizia fiind luată în urma unor mecanisme interdisciplinare.
„Această procedură include demersul instituției procuraturii, examinarea dosarului de către Comisia de Grațiere și formularea concluziei. Decretul a fost emis în anul 2022, în baza recomandărilor Comisiei de Grațiere. Este important să înțelegem două elemente - dacă astăzi persoana comite o faptă infracțională, desigur că aceasta va fi investigată de către instituțiile competente și este necesar să facem o distincție esențială între faptul că grațierea se acordă în baza informațiilor și valorilor disponibile la momentul deciziei”, a declarat Vladislav Cojuhari.
Ministrul a precizat că decretul prezidențial privind grațierea persoanei nu a fost anulat, ci revocat.
„Subiectul urmează să revină la executarea pedepsei cu închisoarea. Revocarea se bazează pe două principii fondatoare ale unui stat de drept. Vorbim despre acea predictibilitate normativă și proporționalitatea juridică. Acesta este un principiu clar al revocării ce se referă la pedeapsă, nu la responsabilitatea infracțională”, a punctat Vladislav Cojuhari.
Președinția Republicii Moldova a anunțat, la finele săptămânii trecute, despre decizia de revocare a Decretului nr. 418-IX din 11 aprilie 2022, care prevede acordarea unei grațieri. Decizia are la bază apariția unor noi circumstanțe, comunicate de autoritățile competente, care au anunțat că persoana grațiată ar face parte dintr-un grup criminal organizat, suspectat că ar avea scopul de a pregăti asasinarea unor persoane din Ucraina.
De asemenea, se realizează verificări asupra procedurii de examinare a cauzei de grațiere, a procesului de colectare a informațiilor în ansamblu, a modului de monitorizare și executare a perioadei de probațiune, inclusiv pentru a îmbunătăți mecanismele de verificare și prevenire pe viitor a unor astfel de situații.
Conform datelor Președinției, pe parcursul anilor 2021–2024, Comisia pentru problemele grațierii persoanelor condamnate pe lângă Președintele Republicii Moldova a examinat 640 de cereri de grațiere, dintre care au fost propuse spre grațiere și grațiate 22 de persoane - 11 bărbați și 11 femei. În anul 2025 nu a fost propusă spre grațiere nici o persoană.
Grațierea este un act de clemență, care oferă anumitor persoane condamnate oportunitatea de reintegrare socială, în condițiile respectării stricte a legii, fără a diminua importanța respectării ordinii de drept sau a responsabilității individuale.
CSM va propune președintei Maia Sandu numirea a trei magistrați în funcția de judecător la CSJ
Cel puțin 7200 de hectare de păduri vor fi plantate în acest an
Precipitații slabe și maxime de până la +6 grade Celsius, prognozate de meteorologi pentru miercuri
GALERIE FOTO // Patru ani de la începutul războiului: un marș de solidaritate cu Ucraina, organizat la Chișinău
Peste 20 de mii de scrisori, transmise de copii din Republica Moldova către semenii lor din Ucraina
ANSP: 180 de cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută
Acces egal la educație: mii de copii refugiați din Ucraina, integrați în sistemul educațional din Republica Moldova
FOTO // Autoritățile din Ungheni și Iași au semnat un nou acord de cooperare transfrontalieră
Magistrata Ana Bologan a fost transferată temporar în funcția de judecător la Curtea de Apel Centru
FOTO // Speakerul Igor Grosu, la difuzarea documentarului „Once Upon a Time în Ukraine”: „Niciun copil nu ar trebui să crească în sunete de explozii”
AAC: serviciile online de rezervare și check-in ale unei companii aeriene, care operează zboruri de pe Aeroportul Chișinău, vor fi temporar indisponibile
O femeie a fost amendată cu peste 84 000 de lei, după ce a încercat să scoată ilegal din țară 24 000 de dolari SUA
DOC // Condiții de activitate mai sigure pentru instituțiile medicale: Regulamentul publicat în Monitorul Oficial
Sistemul EES va fi extins în cinci puncte de trecere a frontierei moldo-române, începând cu 2 martie
Platformă unică de raportare privind implementarea politicilor publice și a reformelor, instituită de Guvern. Alexei Buzu: „Ne dorim cât mai multă transparență pentru cetățeni și antreprenori”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la aprobarea Fondului Rutier 2026: „Drumuri europene, zero toleranță la corupție”
Activitatea grădinilor zoologice va fi reglementată de o lege nouă
Saskia de Vries își încheie activitatea în cadrul Comisiei de evaluare a procurorilor
Republica Moldova va beneficia de circa 6,6 milioane de lei pentru sprijinirea refugiaților din Ucraina
Abateri majore la ocoale silvice din Chișinău: lipsuri de lemn, lucrări fictive și sancțiuni
Vicepremierul Mihai Popșoi la Consiliul ONU pentru Drepturile Omului: „Respectarea drepturilor și libertăților fundamentale trebuie să rămână la baza oricăror aranjamente internaționale”
Procurorii solicită arestarea a patru învinuiți în dosarul privind delapidarea fondurilor pentru proiecte de infrastructură
Fondul Rutier 2026, pus în aplicare. Vladimir Bolea: „1,8 miliarde de lei pentru drumurile naționale - infrastructura nu este un lux, este o necesitate”
Ministrul Finanțelor, despre valoarea TVA în sectorul Horeca: „Este prematur să spunem cât va fi cota”
GALERIE FOTO // Premiera documentarului „Drumul Războiului 2: De la inimă la inimă”, un film despre solidaritate și curaj
Condamnatul Nicolai Andrei Șepeli urmează să revină la executarea pedepsei cu închisoarea, după revocarea decretului de grațiere
Fondul rutier 2026: Pe lângă întreținerea și reparația drumurilor, sunt prevăzuți bani pentru dotarea unui laborator de control al calității lucrărilor
Inspectorii de integritate au identificat avere nejustificată în cazul unei judecătoare
Ministerul Energiei a transmis solicitarea de inițiere a verificării privind transpunerea Pachetului de Integrare a Pieței de Energie Electrică
Moldova Business Week 2026 va avea loc în perioada 28 septembrie – 2 octombrie