ro

 

Societate
30 Mai, 2026 / 18:43
/ 03 Martie, 2026

Controale în trafic: 2.422 de șoferi, prinși cu telefonul la volan

Peste 2.400 de șoferi vor fi sancționați pentru utilizarea telefonului mobil la volan, comunică MOLDPRES.

Potrivit poliției, șoferii au fost depistați în perioada 5–28 februarie. Aceștia riscă amenzi de până la 600 de lei și trei puncte de penalizare.

Utilizarea telefonului mobil în timpul șofatului reduce considerabil capacitatea de reacție și sporește riscul producerii accidentelor rutiere.

Inspectorii de patrulare fac apel către toți participanții la trafic să manifeste responsabilitate și să evite orice sursă de distragere în timpul conducerii.

„O clipă de neatenție poate avea consecințe grave”, avertizează autoritățile, subliniind că atenția la volan înseamnă siguranță pentru toți.

În Republica Moldova, utilizarea telefonului mobil ținut în mână în timpul conducerii reprezintă o contravenție rutieră și este sancționată conform legii. Conform prevederilor actuale, pentru folosirea telefonului la volan se aplică o amendă de până la 600 de lei și trei puncte de penalizare.

Citește și: Atenție, șoferi! Poliția va intensifica controalele privind folosirea telefonului la volan


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Cinci persoane vor ajunge pe banca acuzaților în dosarul de contrabandă cu armament din Ucraina spre Israel

/ Acum 1 zi

Peste 40 de medicamente noi vor apărea în farmaciile din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

A început vacanța de vară: recomandările Poliției pentru copii și părinți

/ Acum 1 zi

FOTO // Târgul locurilor de muncă, organizat la Chișinău. Ministra Natalia Plugaru: „Pentru Guvern, ocuparea forței de muncă reprezintă una dintre prioritățile esențiale”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Piersicii și caisele s-au ieftinit în piețele din R. Moldova. Pe tarabe au apărut afinele

/ Acum 1 zi

Mii de persoane, printre care elevi și tineri, au participat la Zilele Parlamentului

/ Acum 1 zi

CSM a anunțat concurs pentru funcțiile vacante de judecător la Curtea Supremă de Justiție

/ Acum 1 zi

Spații moderne pentru copiii cu afecțiuni respiratorii. Secția de Pneumologie a Institutului Mamei și Copilului a fost renovată

/ Acum 1 zi

Un pensionar din Chișinău a rămas fără 2,1 milioane de lei după o fraudă telefonică

/ Acum 1 zi

VIDEO // Percheziții în nordul țării într-un dosar de defrișări ilegale și trafic de lemn. Șapte persoane au fost reținute

/ Acum 1 zi

Mesaj emoționant la final de an școlar. Alexandru Munteanu: „Ultimul sunet este una dintre acele clipe pe care nu le uiți niciodată”

/ Acum 1 zi

Doi bărbați au murit într-un accident în raionul Fălești

/ Acum 1 zi

Noi reguli pentru fumători din iunie 2026

/ Acum 1 zi

Un adolescent de 15 ani a fost găsit împușcat într-o localitate din raionul Briceni