ro

 

Societate
04 August, 2026 / 18:37
/ Acum 8 ore

DOC // Publicat în Monitorul Oficial. R. Moldova va crea un Sistem informațional de monitorizare a stocurilor de medicamente

Republica Moldova va crea un Sistem informațional de monitorizare a stocurilor de medicamente, care va fi destinat evidenței, monitorizării și raportării centralizate a stocurilor de medicamente de uz uman pe întreg teritoriul țării. O hotărâre de Guvern în acest sens a fost publicată astăzi în Monitorul Oficial, transmite MOLDPRES.

Noul instrument va permite supravegherea disponibilității medicamentelor pe întreg lanțul de aprovizionare: fabricanți autohtoni, importatori, distribuitori angro de medicamente, farmacii, instituții medico-sanitare publice și private.

Astfel, prin instituirea Sistemului, autoritățile vor dispune de un instrument centralizat pentru monitorizarea curentă a stocurilor, emiterea alertelor preventive, generarea rapoartelor analitice și sprijinirea deciziilor de intervenție în caz de riscuri de penurie.

Noul Sistem este necesar în condițiile în care, în prezent, în Republica Moldova nu există un mecanism automatizat de colectare și urmărire a datelor privind stocurile de medicamente la nivel național. Astfel, monitorizarea disponibilității medicamentelor se realizează fragmentat și predominant reactiv, pe baza sesizărilor din piață (farmacii, pacienți, medici) sau a unor acțiuni ad-hoc ale autorităților

Prin crearea noului Sistem informațional, Republica Moldova se aliniază practicilor europene și își consolidează capacitatea de a preveni penuriile de medicamente, pregătindu-se în același timp pentru viitoarele obligații ce decurg din statutul de stat candidat la UE.

Prezenta hotărâre intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 9 ore

Creștinii ortodocși îi sărbătoresc pe Sfântul Mucenic Foca și pe Sfânta Maria Magdalena

/ Acum 9 ore

DOC // Aneta Gonța preia oficial conducerea Consiliului Audiovizualului. Decizia a fost publicată în Monitorul Oficial

/ Acum 9 ore

Peste 14.700 de solicitări la ambulanță într-o săptămână. Urgențele cardiovasculare, cele mai frecvente

/ Acum 10 ore

Două persoane au murit într-un accident produs pe traseul Chișinău - Bălți

/ Acum 20 ore

Agenda evenimentelor, marți, 4 august

/ Acum 20 ore

Vreme caniculară se anunță pentru marți, 4 august

/ Acum 20 ore

Vizita reprezentanților talibani în Republica Moldova este „absolut inacceptabilă”. A fost dispusă o anchetă

/ Acum 20 ore

Primăriile cu o populație mai mică de 3.000 de locuitori vor fi supuse amalgamării normative. Igor Grosu: „Reforma trebuie finalizată în această toamnă”

/ Acum 1 zi

FOTO // Peste o mie de elevi din Bălți vor beneficia de condiții moderne de studiu

/ Acum 1 zi

FOTO // Autoritățile vamale și de frontieră din Moldova și România au stabilit noi măsuri pentru fluidizarea traficului în postul Leușeni–Albița

/ Acum 1 zi

Pagina oficială a MEC, vizată de un nou atac cibernetic

/ Acum 1 zi

ARMENPRESS: Jocurile armatei reunesc pentru al patrulea an consecutiv structurile de securitate din Armenia

/ Acum 1 zi

Ministerul Sănătății extinde accesul la chimioterapie în spitalele raionale din Anenii Noi și Soroca

/ Acum 1 zi

Un fost polițist va ajunge pe banca acuzaților după ce ar fi întocmit un proces-verbal pe numele unei persoane decedate