Două tentative de scoatere ilicită a valutei, dejucate pe Aeroportul Internațional Chișinău
Două tentative de scoatere ilicită a mijloacelor financiare în valută străină au fost contracarate pe Aeroportul Internațional Chișinău, în urma unor controale efectuate de funcționarii vamali, în comun cu angajații Inspectoratul General al Poliției de Frontieră, informează MOLDPRES.
Potrivit Serviciului Vamal, primul caz a fost înregistrat pe ruta Chișinău–Antalya, unde, în timpul formalităților de control, a fost identificată o pasageră care nu a declarat sumele de 10.000 de euro, 7.900 de dolari SUA și 62.000 de hrivne ucrainene. Pe caz a fost documentată o nerezidentă în vârstă de 43 de ani.
Cel de-al doilea caz a avut loc pe ruta Chișinău–Varșovia, unde o altă pasageră a tăinuit suma de 15.320 de dolari SUA, fără a o declara autorității vamale. Și în acest caz este vorba despre o nerezidentă, în vârstă de 45 de ani.
Mijloacele financiare au fost ridicate și sunt pasibile confiscării speciale, iar persoanele vizate riscă sancțiuni contravenționale.
Autoritățile reamintesc că, la trecerea frontierei vamale, declararea mijloacelor financiare în numerar este obligatorie pentru sumele de la 10.000 de euro sau echivalentul acestora, nerespectarea obligației atrăgând sancțiuni și confiscarea banilor.
VIDEO // Doi inspectori de poliție, cercetați penal pentru fals în acte și corupere pasivă
Peste 17.600 de solicitări deservite de ambulanță într-o săptămână, la nivel național
Agenda evenimentelor, marți, 3 februarie
Meteorologii anunţă pentru 3 februarie ger cu minime nocturne de 22 grade sub zero şi ghețuș pe drumuri
Tragedie pe traseul R-1, la Străşeni: un minor a decedat după ce a fost lovit de un automobil
Februarie 2026 în Moldova: zile reci și precipitații mai frecvente decât de obicei
VIDEO // Etichete clare, rafturi separate: ANSA vine cu precizări pentru produsele cu grăsimi vegetale
BTA: Atelier în Taraclia reunește profesori și experți în istoria și cultura bulgară
Permisele de conducere moldovenești vor putea fi preschimbate în Franța fără examene, începând cu 1 martie
Peste 39 de mii de persoane au achitat în ianuarie prima de asigurare medicală în sumă fixă
APP: Procedura de expropriere a bunurilor de pe terenul destinat construcției sediului Ambasadei SUA se desfășoară în conformitate cu prevederile legale
EcoContact lansează faza a II-a a Programului de reabilitare a habitatelor din ariile protejate
MEC lansează campania națională de promovare a studiilor universitare „Învață în Moldova”: Vizite ale elevilor în universități și târguri în mai multe localități din țară
Ședințe de judecată mai accesibile prin digitalizare la Judecătoria Bălți
CSM acceptă promovarea unui judecător și respinge un alt raport de evaluare
FOTO // Republica Moldova își consolidează dialogul cu Parlamentul European în contextul integrării europene
Întrevederea șefei statului cu Președinții parlamentelor țărilor baltice: Experiența Estoniei, Letoniei și Lituaniei confirmă beneficiile aderării la UE
BTA: Festivalul anual de etno din Taraclia, inclus în Calendarul național al turismului cultural al Republicii Moldova
Ministrul Educației a vizitat trei școli mici din nordul țării: „Consolidarea rețelei școlare se bazează pe interesul superior al copilului de a avea acces la educație de calitate”
Pe 17 mai 2026 vor avea loc alegeri locale noi în două localități și un referendum de revocare a primarului
Extinderea și reabilitarea pădurilor, în centrul discuțiilor cu silvicultorii, unde a fost prezentat Nicolae Munteanu, noul director „Moldsilva”
Lecțiile statelor baltice, un model pentru parcursul european al Republicii Moldova
Fenomenele extreme, provocare pentru infrastructura rutieră: experții propun soluții moderne
CNAM a transferat în avans peste un miliard de lei pentru serviciile medicale din luna februarie
Două transporturi de mărfuri nedeclarate au fost depistate în zonele de centru și nord ale țării
Specialiștii ANSA, instruiți în Italia privind controlul vinurilor cu indicații geografice
Sancțiuni de 1,3 milioane de lei aplicate de Fisc în urma a peste 400 de controale desfășurate în ianuarie
Cazurile de infecții respiratorii și gripă, în creștere ușoară în Republica Moldova
Mai multe persoane au fost condamnate pentru înșelăciuni și migrație ilegală
Deputatul Radu Marian: „Prețul este motivul cel mai important în scăderea numărului de tranzacții imobiliare”