Facilitățile la procurarea poliței medicale, valabile încă trei zile
Cetățenii care se asigură în mod individual mai au la dispoziție doar trei zile pentru a procura cu reducere prima de asigurare obligatorie de asistență medicală în sumă fixă pentru anul 2026. Termenul expiră la 31 martie, informează MOLDPRES.
Potrivit Companiei Naționale de Asigurări în Medicină (CNAM), până pe 31 martie inclusiv, persoanele obligate să se asigure individual vor plăti între 2 527 și 12 636 de lei, în funcție de categoria din care fac parte. Plata poate fi efectuată prin intermediul Serviciului guvernamental MPay.
Potrivit celor mai recente date prezentate de CNAM, în perioada 1 ianuarie – 18 martie, aproximativ 107 mii de persoane au achitat prima de asigurare medicală în sumă fixă, cifra fiind în creștere cu circa 3 000 față de aceeași perioadă a anului trecut.
Cei mai mulți contribuabili, peste 106 mii, au beneficiat de reducerea de 80% și au achitat 2 527 de lei. Din această categorie fac parte proprietarii de terenuri agricole, persoanele fizice care desfășoară activități independente în comerțul cu amănuntul (cu excepția mărfurilor accizate), fondatorii de întreprinderi individuale și gospodării țărănești, deținătorii de patentă, arendașii și arendatorii, precum și alte persoane neangajate sau neasigurate de Guvern.
Totodată, circa 900 de persoane au achitat prima în mărime integrală, de 12 636 de lei. Printre acestea se numără notari, avocați, executori judecătorești, experți judiciari, mediatori, traducători, administratori autorizați, precum și medici de familie care activează independent.
CNAM atenționează că, după 31 martie, persoanele neangajate care nu vor achita prima în termenul stabilit vor fi obligate să plătească suma integrală, la care se vor adăuga penalități pentru fiecare zi de întârziere.
Persoanele care au întrebări legate de achitarea primei de asigurare în sumă fixă pot apela Serviciul telefonic Info CNAM – 0 800 99999 (apel gratuit atât de pe telefon fix, cât și mobil).
Agenda evenimentelor, vineri, 29 mai
Vreme răcoroasă și fără precipitații pentru ziua de vineri
Declarație privind combaterea consumului de tutun, aprobată de Parlament
Număr record de elevi care vor primi nota „10” din oficiu la bacalaureat în 2026
Numărul plângerilor depuse la Consiliul pentru egalitate, în creștere în 2025: circa 400 de cereri recepționate anul trecut
Aproape două milioane de lei pierdute în urma fraudelor telefonice în doar 24 de ore
Curtea de Apel a menținut sentința în dosarul bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul
Condiții speciale de admitere și burse în valoare de 1200 de lei pentru elevii și studenții de etnie romă
Igor Grosu, apel către cetățeni după valul de escrocherii: „Vă rog frumos, fiți atenți și puneți întrebări”
Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate
FOTO // După aproape o săptămână de intervenții intense, riscul de inundații a scăzut în raioanele afectate de ploile torențiale. Celula de criză și tabăra operațională a IGSU și-au încheiat activitatea după stabilizarea situației în teren
Meteorologii au emis un nou Cod galben de intensificări ale vântului
Ministrul Educației, Dan Perciun: „Nu este nevoie de niciun referendum pentru a afla ce cred părinții și profesorii din Chișinău despre cei șase ani de administrare a școlilor din municipiu”
Votat în Parlament: Moldovenii care muncesc în Slovacia vor beneficia de pensii și alte prestații sociale
ARMENPRESS: Armenia își reafirmă angajamentul pentru cooperarea în cadrul Uniunii Economice Eurasiatice
Cronica ARHIVELOR // Vasile Badiu, personalitatea care a contribuit la valorificarea patrimoniului cultural
VIDEO // Piersicii și caisele s-au ieftinit în piețele din R. Moldova. Pe tarabe au apărut afinele
Mii de persoane, printre care elevi și tineri, au participat la Zilele Parlamentului
CSM a anunțat concurs pentru funcțiile vacante de judecător la Curtea Supremă de Justiție
Dmitri Medvedev amenință statele UE după incidentul cu drona prăbușită în România
ARBOM a semnat contractul de sponsorizare cu echipa de fotbal Levski Trakia
Spații moderne pentru copiii cu afecțiuni respiratorii. Secția de Pneumologie a Institutului Mamei și Copilului a fost renovată
VIDEO // Drona căzută la Galați: Consulul general al Rusiei la Constanța - declarat persona non grata
Un pensionar din Chișinău a rămas fără 2,1 milioane de lei după o fraudă telefonică
Exporturile de nuci ale Republicii Moldova depășesc 40 de milioane de dolari anual
Zelenski avertizează asupra unui nou atac masiv pregătit de Rusia împotriva Ucrainei
VIDEO // Percheziții în nordul țării într-un dosar de defrișări ilegale și trafic de lemn. Șapte persoane au fost reținute
Președinta Maia Sandu l-a primit pe Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, la Chișinău
Mesaj emoționant la final de an școlar. Alexandru Munteanu: „Ultimul sunet este una dintre acele clipe pe care nu le uiți niciodată”
Doi bărbați au murit într-un accident în raionul Fălești