ro

 

Societate
30 Mai, 2026 / 08:25
/ 08 Mai, 2026

FOTO // Echipa Logos din Anenii Noi este câștigătoarea concursului EuroQuiz Moldova 2026

Echipa Logos din Anenii Noi este câștigătoarea concursului EuroQuiz Moldova 2026. Pe locul doi s-a clasat echipa Kogălnicenii din sectorul Râșcani al capitalei, iar locul trei a revenit echipei Terravera din Cantemir. Acestea sunt cele trei echipe care vor merge într-o vizită de studiu la Bruxelles, informează MOLDPRES.

Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a subliniat că, grație sprijinului oferit de Guvernul României, toți cei 246 de elevi ajunși în finală vor merge în această vară în taberele ARC.

„Am trăit, și în acest an, emoții extraordinare alături de elevii și profesorii coordonatori din toată țara, care s-au pregătit timp de câteva luni, studiind geografia, istoria, limbile, cultura Europei și parcursul european al Republicii Moldova. Felicitări, tuturor celor 5 000 de elevi înscriși în concurs! Ne vedem la EuroQuiz Moldova 2027!”, a spus Cristina Gherasimov.

EuroQuiz este un concurs dedicat elevilor, care promovează cunoștințele despre Uniunea Europeană și valorile europene, fiind organizat anual în Republica Moldova. Cea de-a doua ediție EuroQuiz Moldova a fost deschisă în prezența președintei Maia Sandu și a vicepreședintei Comisiei Europene, Kaja Kallas. Evenimentul a reunit 41 de echipe din toate raioanele țării, care au luptat pentru marele premiu: o vizită la Bruxelles.


 
Ultimele Știri
/ Acum 22 ore

VIDEO // Cocaină ascunsă în tufișuri și lângă trotuare: patru traficanți, condamnați la până la 12 ani de pușcărie

/ Acum 23 ore

Polițiștii vor participa la careurile solemne dedicate „Ultimului sunet”. Recomandările INSP

/ Acum 23 ore

Festivități dedicate ultimului sunet, organizate în școlile din țară. Anul de studii 2025-2026 a ajuns la final

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 29 mai

/ Acum 1 zi

Vreme răcoroasă și fără precipitații pentru ziua de vineri

/ Acum 1 zi

Declarație privind combaterea consumului de tutun, aprobată de Parlament

/ Acum 1 zi

Număr record de elevi care vor primi nota „10” din oficiu la bacalaureat în 2026

/ Acum 1 zi

Numărul plângerilor depuse la Consiliul pentru egalitate, în creștere în 2025: circa 400 de cereri recepționate anul trecut

/ Acum 1 zi

Aproape două milioane de lei pierdute în urma fraudelor telefonice în doar 24 de ore

/ Acum 1 zi

Curtea de Apel a menținut sentința în dosarul bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul

/ Acum 1 zi

Condiții speciale de admitere și burse în valoare de 1200 de lei pentru elevii și studenții de etnie romă

/ Acum 1 zi

Igor Grosu, apel către cetățeni după valul de escrocherii: „Vă rog frumos, fiți atenți și puneți întrebări”

/ Acum 1 zi

Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate

/ Acum 1 zi

FOTO // După aproape o săptămână de intervenții intense, riscul de inundații a scăzut în raioanele afectate de ploile torențiale. Celula de criză și tabăra operațională a IGSU și-au încheiat activitatea după stabilizarea situației în teren