ro

 

Societate
14 Iulie, 2026 / 21:48
/ 18 Iunie, 2026

Magistrații au dispus arestarea lui Ilan Șor în dosarul delapidării a 100 milioane USD de la Banca de Economii

Magistrații de la Judecătoria Chișinău au dispus emiterea unui mandat de arest preventiv în lipsă pe numele lui Ilan Șor, în cadrul dosarului privind delapidarea a 100 de milioane de dolari SUA de la Banca de Economii a Moldovei (BEM), comunică MOLDPRES.

Magistrații au admis demersul procurorilor și au aplicat măsura arestului preventiv pentru un termen de 30 de zile. Procurorii îl acuză pe Ilan Șor că ar fi avut rol de organizator, instigator și coautor al infracțiunii de delapidare a averii străine, comisă în cadrul unui grup criminal organizat, în proporții deosebit de mari, faptă prevăzută de art. 191 alin. (5) din Codul penal. În perioada iulie 2013 – septembrie 2014, deținând funcția de președinte al Consiliului de Administrație al SA „Banca de Economii”, acesta ar fi coordonat un grup criminal care a implementat o schemă de delapidare a 100 000 000 de dolari SUA din activele băncii.

Anchetatorii susțin că acesta ar fi controlat, prin intermediul unor persoane interpuse, mai multe instituții financiar-bancare și ar fi influențat decizii administrative, juridice și economico-financiare necesare realizării presupusei scheme infracționale. De asemenea, ar fi fost utilizate documente false pentru transferul și folosirea mijloacelor financiare.

În același dosar, un fost președinte interimar al Băncii de Economii a fost condamnat la 10 ani de închisoare, cauza aflându-se în prezent pe rolul Curții de Apel Centru.

Ilan Șor, condamnat definitiv în dosarul „Frauda bancară”. Curtea Supremă de Justiție a menținut decizia instanței de Apel

Ilan Șor, care a fugit din R. Moldova în iunie 2019, după căderea regimului Plahotniuc, a fost condamnat pe 13 aprilie 2023 de magistrații Curții de Apel Chișinău la 15 ani de închisoare, în penitenciar de tip închis, cu privarea de dreptul de a ocupa funcții in sistemul bancar pe termen de cinci ani. Conform Procuraturii Anticorupție, Șor urmează să restituie peste 5,2 miliarde de lei Băncii de Economii.

Ilan Șor a fugit din Republica Moldova în 2019, după plecarea de la guvernare a Partidului Democrat. Șor se află pe lista sancțiunilor impuse de SUA și Marea Britanie precum și în baza de date „Mirotvoreț”, o listă cu inamicii statului ucrainean.


 
Ultimele Știri
/ Acum 13 ore

Agenda evenimentelor, marți, 14 iulie

/ Acum 1 zi

METEO // Ploi izolate și temperaturi de până la +30°C pe 14 iulie

/ Acum 1 zi

VIDEO // Ministerul Mediului investighează cele trei cazuri de poluare. Gheorghe Hajder: „Vinovații riscă cele mai dure sancțiuni”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Oportunități pentru absolvenții de gimnaziu: Peste 2.600 de locuri bugetare disponibile în învățământul dual

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Apă potabilă și un spațiu comunitar modern în comuna Grinăuți

/ Acum 1 zi

VIDEO // Tinerii profesori se pot înscrie până pe 17 iulie la concursul pentru ocuparea posturilor vacante

/ Acum 1 zi

FOTO // Au început lucrările la stația regională de epurare și extinderea canalizării din Nisporeni și Vărzărești

/ Acum 1 zi

Republica Moldova își pregătește specialiștii pentru provocările integrării europene, prin schimb de experienţă cu România

/ Acum 1 zi

Locuitorii capitalei ar putea achita mai mult pentru serviciile de alimentare cu apă și canalizare: furnizorul a depus la ANRE cerere de majorare a tarifului

/ Acum 1 zi

FOTO // Digitalizarea serviciilor publice la Ungheni va fi sprijinită de o expertă Microsoft din SUA

/ Acum 1 zi

Prima ședință de lucru prezidată de Mitropolitul Antonie: Activitatea pastorală și parteneriatele cu instituțiile, printre priorități

/ Acum 1 zi

Fermierii, îndemnați să ia măsuri împotriva atacurilor mistreților asupra culturilor agricole

/ Acum 1 zi

ANI a constatat o avere nejustificată de peste 300 de mii de lei în cazul unui fost vicepreședinte al Judecătoriei Chișinău

/ Acum 1 zi

VIDEO // Inspectorii de mediu intensifică verificările în cazul deșeurilor descoperite în raionul Criuleni

 


 
/ Acum 4 ore

FOTO // Vasile Tofan, după consultările cu miniștrii interimari: „Îmi doresc un Guvern concentrat pe câteva priorități clare, disciplinat în folosirea banilor publici și evaluat în funcție de rezultate”

/ Acum 4 ore

Săptămână decisivă pentru noul Guvern: Premierul desemnat Vasile Tofan ar putea anunța vineri componența Cabinetului de miniștri

/ Acum 4 ore

UE oferă Republicii Moldova un nou pachet de asistență de 120 de milioane de euro pentru consolidarea apărării și rezilienței

/ Acum 4 ore

VIDEO // Premierul interimar, Eugeniu Osmochescu: „Deschiderea negocierilor pentru clusterul 6 marchează o nouă etapă în procesul de aderare și reflectă progresele înregistrate de țara noastră”

/ Acum 4 ore

Maia Sandu, de Ziua Națională a Franței: „Suntem mândri să avem această țară printre cei mai apropiați prieteni ai noștri”

/ Acum 5 ore

Republica Moldova și Macedonia de Nord vor consolida cooperarea în domeniul administrației

/ Acum 5 ore

VIDEO // Progresele Republicii Moldova în realizarea Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă, prezentate de secretarul general al Guvernului la Forumul ONU

/ Acum 5 ore

ARMENPRESS: Festivalul Internațional de Film „Golden Apricot” din Erevan a debutat cu 90 de filme din 40 de țări

/ Acum 5 ore

VIDEO // Ce este „Clusterul 6” în negocierile cu UE și cum va proteja Republica Moldova de amenințările externe, aducând noi oportunități comerciale

/ Acum 5 ore

Ministrul Dorin Junghietu a verificat lucrările din Stația Electrică Chișinău: „Suntem într-o etapă decisivă”

Vezi mai multe