ro

 

Societate
28 Martie, 2026 / 19:27
/ 06 Martie, 2026

Laboratoare moderne în școlile-model. Elevii utilizează la lecții tehnologii de ultimă generație

Laboratoarele de fizică, chimie, biologie și cabinetele de matematică din mai multe școli model au fost renovate și dotate cu tehnologii moderne, care sunt utilizate de elevi la lecții. Profesorii de științe reale din aceste instituții au participat la un atelier de formare dedicat utilizării kiturilor de robotică Ozobot în activitățile didactice, informează MOLDPRES.

În timpul instruirii, cadrele didactice au învățat cum să calibreze dispozitivele, cum să traseze rute și cum să utilizeze codurile și funcțiile de bază. Participanții au lucrat în grupuri, pe discipline, și au identificat în comun modalități concrete prin care această tehnologie poate fi integrată în lecțiile de la clasă.

Modalitățile de aplicare a noilor tehnologii sunt variate. La biologie, aceste dispozitive pot fi folosite pentru a ilustra traseul sistemului cardiovascular, evidențiind circulația mare și circulația mică a sângelui. La chimie, ele îi ajută pe elevi să urmărească transformările dintre compuși organici, stabilind traseul corect între diferite substanțe. La lecțiile de matematică, pot fi integrate în activități de studiere a probabilității, iar la fizică devin un instrument practic pentru determinarea vitezei medii în cadrul unor exerciții experimentale.

Ana Moraru, manageră de proiect PNUD Moldova a menționat că integrarea roboticii în procesul educațional îi ajută pe elevi să înțeleagă mai bine conceptele teoretice și să le aplice în situații practice.

„Prin instruirea cadrelor didactice în utilizarea Ozoboților, ne dorim să oferim profesorilor instrumente moderne care să facă lecțiile mai interactive, iar elevilor - experiențe de învățare relevante pentru lumea de astăzi”, a spus Ana Moraru.

Activitatea se înscrie în proiectul „Promovarea educației de calitate și a oportunităților de învățare pe tot parcursul vieții pentru toți”, finanțat de Uniunea Europeană și implementat de PNUD și UNICEF. În cadrul proiectului, 10 instituții beneficiază de renovarea laboratoarelor de fizică, chimie și biologie, iar cadrele didactice și managerii școlari participă la instruiri menite să le consolideze competențele profesionale.

Rețeaua Școlilor Model este un program strategic al Ministerului Educației și Cercetării, lansat în anul 2023, care își propune să transforme școlile selectate în adevărate exemple de bună practică - atât prin infrastructură, cât și prin metodele moderne de predare. Inițiativa beneficiază de sprijin din partea Băncii Mondiale, Uniunii Europene, Guvernului Poloniei, Norvegiei, PNUD, UNICEF și al unor companii private.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Intrarea triumfală de la Complexul memorial „Cimitirul Eroilor” din Chișinău, inaugurată după reabilitare

/ Acum 1 zi

VIDEO // Droguri de circa 2 milioane de lei. Doi concubini, reținuți pentru comercializarea substanțelor narcotice

/ Acum 1 zi

MEC a inițiat procesul de elaborare a Planului național de prevenire și intervenție în caz de bullying

/ Acum 1 zi

Maia Sandu, la Adunarea Judecătorilor: „Reforma justiției nu o facem pentru că ne-o cere UE, ci pentru că oamenii vor ca legea să stea în capul mesei”

/ Acum 1 zi

CSM s-a întrunit anul trecut în 50 de ședințe și a adoptat peste 700 de hotărâri

/ Acum 1 zi

VIDEO // Rețea de șantaj online destructurată: 10 suspecți, reținuți

/ Acum 1 zi

Circa 300 de magistrați participă la Adunarea Generală a Judecătorilor

/ Acum 1 zi

Nouă medicamente noi vor apărea în farmaciile din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Condiții mai bune pentru pacienți și medici la Spitalul raional Briceni

/ Acum 1 zi

Trei persoane bănuite de corupere electorală vor ajunge pe banca acuzaților după o investigație jurnalistică

/ Acum 1 zi

Tragedie pe șosea: un pieton a fost lovit mortal de un automobil la Vatra

/ Acum 1 zi

Un student străin a fost condamnat la închisoare după ce și-a înjunghiat colegul

/ Acum 1 zi

Autoturism de lux, subevaluat la vama Leușeni. Autoritățile au ridicat vehiculul

/ Acum 1 zi

Risc de deconectări ale energiei electrice în orele de vârf. Autoritățile solicită tuturor consumatorilor reducerea urgentă a consumului