
Lacul „Iazul Oamenilor” din satul Cepeleuți, raionul Edineț, a fost curățat cu sprijinul Fondului de Mediu
Iazul din satul Cepeleuți, raionul Edineț, care fusese secat și transformat în pășune, a fost curățat, ceea ce va permite refacerea ecosistemului acvatic și acumularea naturală a apei. Lucrările au fost desfășurate în cadrul unui proiect finanțat din Fondul de Mediu, transmite MOLDPRES.
„Acolo unde pășteau vitele, astăzi s-a întors apa”, spun oamenii din sat, care își amintesc că iazul fusese secat, înnămolit și transformat, în timp, în pășune.
Autoritățile locale au aplicat la Fondul de mediu și au obținut resursele necesare pentru desfășurarea lucrărilor de decolamatare a lacului. Astfel, bazinul acvatic cu o suprafață de 2,5 hectare a fost curățit, permițând refacerea ecosistemului acvatic și acumularea naturală a apei.
Ministrul Mediului, Sergiu Lazarencu, a efectuat o vizită de lucru în comuna Cepeleuți, raionul Edineț, pentru a inspecta lucrările de decolmatare a iazului cunoscut de localnici drept „Iazul Oamenilor” – un proiect așteptat de ani întregi, esențial atât pentru mediu, cât și pentru comunitate. „Lucrările de decolmatare s-au finalizat și lacul prinde viață”, a spus ministrul.
„Pentru mulți, pare un simplu iaz, dar pentru sat este o gură de aer, o sursă de viață și un semn că lucrurile bune se întorc atunci când ai grijă de ele”, a declarat ministrul Sergiu Lazarencu.
Primarul satului Cepeleuți, Vladimir Pascaru, a afirmat că în ultimii 70 de ani nu a mai fost făcută nicio investiție în acest iaz, iar bugetele primăriilor nu dispun de resursele necesare pentru desfășurarea unor proiecte de asemenea anvergură.
„A început să se acumuleze apa în „Iazul oamenilor”, unde anterior pășteau vacile, nu avea niciun fel de rezervă de apă, în caz de inundații, curgea apa peste dig. Acum, avem un iaz după toți parametrii și după toate cerințele, cu geomembrană, cu scurgere de avarie, cu scurgere de fund. Sperăm ca în timpul apropiat lacul să se umple cu apă pentru a ne bucura de un loc pitoresc pentru recreere și pescuit”, a spus primarul.
Totodată, în jurul lacului au fost plantați arbori, contribuind la protejarea malurilor, reducerea eroziunii solului și crearea unei zone de umbră și biodiversitate.
Consecințele ploilor din ultimele zile: salvatorii au evacuat apă din gospodării și au defrișat arbori doborâți de vânt
Alte două persoane au fost condamnate pentru coruperea alegătorilor
Polițiștii vor participa la careurile solemne dedicate încheierii anului școlar. Recomandările INSP
Moldova aderă la Convenția de la Haga
Poliția Republicii Moldova va fi reorganizată
Jurnaliști din Republica Moldova au fost premiați cu European Press Prize pentru investigație
O schemă de corupție sistemică destructurată la Postul Vamal Leușeni
Mai mulți militari care au participat la misiuni de menținere a păcii sub egida ONU au primit distincții
Speakerul Igor Grosu a felicitat elevii cu ocazia încheierii anului de studii și le-a urat vacanță plină de aventuri
Specialiștii ANSP avertizează că există risc crescut de boli digestive în urma ploilor abundente
Profesorii din domeniul tehnologiilor informaționale pot participa la un program de formare în Coreea
Investiții de peste 40 de milioane de lei în valori mobiliare de stat în perioada de subscriere din luna mai
Republica Moldova și România își consolidează cooperarea în domeniul securității frontierelor
Măsuri de sprijin psiho-emoțional pentru absolvenții din gimnaziu și liceu în perioada examenelor. Activitățile anunțate de MEC
Votul prin corespondență devine accesibil și pentru moldovenii din Japonia, Australia, Coreea de Sud și Noua Zeelandă
Deputații au adoptat noi măsuri de protecție pentru femei
15 procurori demisionează de la PCCOCS, nemulțumiți de vetting. Președintele CSP, Dumitru Obadă: „Este un risc pe care îl conștientizăm”
Persoanele cu venituri modeste vor beneficia de asistență juridică gratuită
Premieră medicală în Republica Moldova. O tânără, diagnosticată cu scolioză severă, a fost operată printr-o metodă modernă
Academia „Ștefan cel Mare” și Oficiul Avocatului Poporului au încheiat un Acord de colaborare
Republica Moldova, o prezență relevantă pe piața economică asiatică
Noi reguli pentru acordarea subvențiilor în agricultură
Ziua Eroilor Români, marcată la necropola din Filipeni, Leova: „Sacrificiul celor căzuți face mai prețioasă libertatea”
Moldovenii vor avea din 2026 pașapoarte conforme cu standardele UE
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Porțile din lemn din Codrii Călărașilor – simbol al identității culturale basarabene