ro

 

Societate
29 Mai, 2026 / 19:32
/ 06 Aprilie, 2026

MEC a publicat rezultatele pretestărilor pentru elevii din școlile cu predare în limbile minorităților naționale

Ministerul Educației și Cercetării (MEC) a anunțat astăzi despre publicarea rapoartelor privind rezultatele pretestării republicane la matematică și la limba și literatura română pentru elevii din școlile cu predare în limbile minorităților naționale, transmite MOLDPRES.

Rapoartele oferă o analiză detaliată a rezultatelor obținute de elevi și includ indicatori statistici relevanți, precum distribuția notelor, nota medie și rata de promovare. Datele sunt prezentate dezagregat pe raioane, instituții de învățământ, mediu de reședință și gen.

Potrivit MEC, la matematică, rata de promovare este de 57,7%, ceea ce înseamnă că 17.513 elevi au obținut cel puțin nota „5”, în timp ce 12.825 de elevi nu au promovat pretestarea. Totodată, ponderea mare a notelor de „3” și „4” arată că un număr important de elevi se află aproape de pragul de promovare, iar intervențiile pedagogice pot contribui semnificativ la îmbunătățirea rezultatelor finale.

În cazul pretestării la limba și literatura română pentru elevii din școlile cu predare în limbile minorităților naționale, rata de promovare este de 64,5%. 3.798 de elevi au obținut cel puțin nota „5”, iar 2.086 de elevi nu au promovat. Ponderea mare a notelor mai mici de „5” indică faptul că fiecare al treilea elev se află sub pragul de promovare sau foarte aproape de acesta, ceea ce evidențiază necesitatea unor intervenții pedagogice suplimentare înainte de examen.

În acest an, Programul național remedial la Matematică și Limba română a fost extins și pentru școlile cu predare în limbile minorităților naționale pentru a ajuta elevii să se pregătească de examene. Acesta include aproximativ 6.000 de elevi la disciplina matematică și circa 3.000 de elevi de clasa a IX-a la limba română. Aceștia au fost selectați în baza rezultatelor pretestărilor republicane și a riscului de eșec școlar. Fiecare elev beneficiază de 60 de ore de instruire suplimentară, cu 20 de ore mai mult față de ediția precedentă. Activitățile sunt organizate preponderent în format fizic, în grupuri mici de 10-12 elevi, pentru a asigura atenție individualizată și progres constant.


 
Ultimele Știri
/ Acum 10 ore

Festivități dedicate ultimului sunet, organizate în școlile din țară. Anul de studii 2025-2026 a ajuns la final

/ Acum 20 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 29 mai

/ Acum 23 ore

Vreme răcoroasă și fără precipitații pentru ziua de vineri

/ Acum 1 zi

Declarație privind combaterea consumului de tutun, aprobată de Parlament

/ Acum 1 zi

Număr record de elevi care vor primi nota „10” din oficiu la bacalaureat în 2026

/ Acum 1 zi

Numărul plângerilor depuse la Consiliul pentru egalitate, în creștere în 2025: circa 400 de cereri recepționate anul trecut

/ Acum 1 zi

Aproape două milioane de lei pierdute în urma fraudelor telefonice în doar 24 de ore

/ Acum 1 zi

Curtea de Apel a menținut sentința în dosarul bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul

/ Acum 1 zi

Condiții speciale de admitere și burse în valoare de 1200 de lei pentru elevii și studenții de etnie romă

/ Acum 1 zi

Igor Grosu, apel către cetățeni după valul de escrocherii: „Vă rog frumos, fiți atenți și puneți întrebări”

/ Acum 1 zi

Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate

/ Acum 1 zi

FOTO // După aproape o săptămână de intervenții intense, riscul de inundații a scăzut în raioanele afectate de ploile torențiale. Celula de criză și tabăra operațională a IGSU și-au încheiat activitatea după stabilizarea situației în teren

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis un nou Cod galben de intensificări ale vântului

/ Acum 1 zi

Ministrul Educației, Dan Perciun: „Nu este nevoie de niciun referendum pentru a afla ce cred părinții și profesorii din Chișinău despre cei șase ani de administrare a școlilor din municipiu”