Ministrul Dan Perciun, răspunde acuzațiilor privind optimizarea unor școli: „Deciziile sunt luate de consilierii raionali din toate partidele, reieșind din realitățile demografice”
Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, îi îndeamnă pe unii reprezentanți ai opoziției să nu politizeze acțiunile de consolidare a rețelei școlare, în condițiile în care deciziile de optimizare a instituțiilor de învățământ sunt luate de consilierii raionali în funcție de situația demografică din localitate, cu scopul de a asigura accesul la educație de calitate. Ministrul menționează că în ultimii cinci ani peste 50 de instituții de învățământ au fost închise, iar consilierii raionali ai Partidului Socialiștilor din R. Moldova (PSRM) sunt în fruntea listei decidenților care au votat pentru închiderea școlilor, transmite MOLDPRES.
Ministrul Educației a făcut acest îndemn în legătură cu faptul că, în ultima perioadă, procesul de optimizare a instituțiilor de învățământ tot mai des este criticat de opoziție, care acuză guvernarea de închiderea școlilor.
„Adevărul este că deciziile privind rețeaua școlară sunt luate de consilierii raionali din toate partidele, reieșind din realitățile demografice și din dorința de a asigura copiilor acces la o educație de calitate. Cu toate acestea, unii politicieni preferă să transforme acest subiect într-un instrument de manipulare, speculând cu emoțiile părinților și ignorând situația reală din școli”, a notat Perciun pe contul său de Facebook.
Potrivit Ministerul Educației și Cercetării, în anii 2020 și 2021 au fost închise câte cinci instituții. Situația s-a schimbat în 2022, când reprezentanții consiliilor raionale au accelerat reorganizarea unităților școlare mici, iar numărul lor a urcat la 13. Tendința s-a menținut și în 2023, cu zece școli închise, iar în 2024 s-a ajuns, din nou, la un vârf - 13 instituții. În 2025, șase școli au fost închise.
„Consolidarea rețelei școlare nu trebuie politizată. Copiii nu pot fi transformați în prizonierii intereselor politice”, mai scrie Dan Perciun.
„Suntem în așteptarea momentului în care vreun deputat socialist își va trimite copilul la o instituție unde un singur profesor este nevoit să predea șase discipline. În multe localități, aceasta este realitatea dură – nu o poveste de campanie electorală”, a notat ministrul.
Perciun declară că domeniul Educației are nevoie de soluții responsabile, nu de scandaluri fabricate.
„Copiii noștri merită școli moderne, profesori bine pregătiți și un sistem educațional care să le ofere cu adevărat șanse pentru viitor”, a precizat ministrul.
Datele analizate de ZdG arată că PSRM, formațiune cu viziuni pro-ruse, domină lista consiliilor raionale care au votat pentru închiderea școlilor în ultimii cinci ani. În această perioadă, 14 consilii raionale cu majoritate PSRM au aprobat decizii de închidere, fiind urmate de cele controlate de PAS – 11 la număr. Blocul ACUM a fost responsabil pentru 5 astfel de decizii, PDM – pentru 2, iar Partidul Nostru – pentru o decizie.
În restul cazurilor, închiderile au fost decise de consilii cu componențe mixte, fără o majoritate politică clară.
Cadrul normativ privind controlul de stat în domeniul relațiilor de muncă și al securității și sănătății în muncă va fi îmbunătățit
Parlamentul denunță încă trei acorduri cu CSI: Cetățenii Tadjikistanului și Kârgâzstanului vor avea nevoie de vize pentru a intra în Moldova
Comisia de Evaluare a Judecătorilor menține rezultatele pentru trei judecătoare de la Curtea de Apel Centru
Cum ajung drogurile în Republica Moldova? Explicațiile șefului Direcției Antidrog
Pădurile Moldovei, monitorizate mai precis și mai rapid cu ajutorul echipamentelor moderne
Inteligența artificială și noile metode de învățare, analizate la UPSHIFT
Noi proiecte de dezvoltare urbană în Florești și Drochia: contracte semnate pentru canalizare, drumuri și spații publice
VIDEO // Un șofer a decedat după ce a intrat cu automobilul într-o stație de așteptare, în apropiere de Cruglic
R. Moldova aplică modificări istorice în legislație: urmărirea și hărțuirea online, sancționate penal
Republica Moldova aliniază legislația explozivilor la standardele UE
Doina Gherman a lansat un apel de implicare în Campania de prevenire a violenței împotriva femeilor: „Fiți vocali și oferiți ajutor femelor!”
Igor Grosu, despre camionul cu armament depistat la frontieră: „Vor urma demisii. Trebuie să vedem cine a greșit și unde”
Proiect finanțat de UE pentru consolidarea securității frontierei, lansat în parteneriat cu Serviciul Vamal
FOTO // Soluții privind gestionarea subtanțelor chimice periculoase, discutate de OSCE la Tiraspol
Progresele Moldovei în educația incluzivă, discutate la Conferința națională „Incluziune, echitate și protecție în educație”
VIDEO // Un bărbat de 26 de ani, reținut la Orhei pentru cultivarea și distribuirea de marijuana
Cooperare moldo-kazahă în extindere: noi oportunități economice discutate la Chișinău
Un grup de deputați va participa la cea de-a 74-a Reuniune plenară a Conferinței organelor specializate în afaceri comunitare ale Parlamentelor din UE
Prima reuniune a Comisiei interguvernamentale Republica Moldova – Baden-Württemberg: Noi direcții de cooperare economică și tehnologică
Republica Moldova și Baden-Württemberg intensifică cooperarea în agricultură, inovare și dezvoltare rurală
Republica Moldova și Baden-Württemberg intensifică cooperarea în agricultură, inovare și dezvoltare rurală
Caz de malpraxis la Ștefan Vodă. Un obstetrician-ginecolog, condamnat după decesul unei femei însărcinate
Ministrul Dan Perciun, răspunde acuzațiilor privind optimizarea unor școli: „Deciziile sunt luate de consilierii raionali din toate partidele, reieșind din realitățile demografice”
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu locuitorii din Ungheni privind direcțiile de dezvoltare ale regiunii
Republica Moldova devine jucător regional pe segmentul aviatic. Vladimir Bolea detaliază planurile de modernizare a aeroportului Chișinău
VIDEO // Operațiune majoră a autorităților: cocaină și mașini de lux ridicate de la contrabandiști
Descinderi masive în dosarul „Tux”. PCCOCS și „Fulger” efectuează percheziții în mai multe localități
Începe Postul Crăciunului pe stil vechi
Moldova ar putea avea un nou Cod rutier și unul feroviar. Vladimir Bolea: „Avem 387 de localități în care nu ajunge nicio rută de transport”
Curs valutar anunțat de BNM: Euro și dolarul continuă să se ieftinească