ro

 

Societate
12 Decembrie, 2025 / 21:16
/ Acum 4 ore

O avocată va ajunge pe banca acuzaților pentru trafic de influență

Procuratura Anticorupție a finalizat urmărirea penală și a transmis în instanță cauza penală în care o avocată este acuzată de trafic de influență. Aceasta și-a recunoscut vinovăția, comunică MOLDPRES.

Potrivit procuraturii, avocata ar fi pretins bani de la soția unui condamnat pentru violență în familie. În schimbul sumei, ar fi promis că poate influența angajații Biroului de Probațiune Dondușeni pentru a amâna înlocuirea suspendării condiționate cu executarea efectivă a pedepsei, deoarece condamnatul nu se prezenta la probațiune.

Învinuita și-a recunoscut integral vinovăția, iar dosarul a fost transmis spre examinare în fond la Judecătoria Chișinău.

Dacă va fi găsită vinovată, apărătoarea riscă amendă între 100.000 și 1.500.000 lei sau închisoare de până la șase ani. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 10 ore

Procuratura confiscă un nou automobil într-un dosar de conducere în stare avansată de ebrietate

/ Acum 11 ore

Fuzionarea Universității din Cahul cu UTM. Ministrul Dan Perciun: „Este important să existe deschidere pentru această opțiune”

/ Acum 12 ore

DOC // Decretul privind numirea lui Dorin Recean în funcția de emisar special a fost publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 23 ore

Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi: „Rusia nu își poate extinde prezența în regiunea transnistreană”

/ Acum 1 zi

Republica Moldova trebuie să își consolideze apărarea antiaeriană. Ministrul Nosatîi: „Este esențial să modernizăm echipamentele pentru a proteja cetățenii”

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 12 decembrie

/ Acum 1 zi

METEO // Cer noros și izolat ploi slabe, prognozate pentru ziua de vineri

/ Acum 1 zi

Atenție la artificii! Oamenii legii intensifică controalele înainte de sărbători

/ Acum 1 zi

Fraude la examenele de absolvire a gimnaziului. 22 de cadre didactice sancționate după ce au permis copierea

/ Acum 1 zi

VIDEO // Localitatea Sipoteni, model de dezvoltare locală. Alexandru Munteanu: „Aici vedem ce înseamnă implicarea și munca în folosul comunității”

/ Acum 1 zi

Fostul procuror Dumitru Robu, vizat de o procedură disciplinară

/ Acum 1 zi

Rechemare voluntară de produse NAN și Nestogen de pe piața din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Armata Națională și-a prezentat prioritățile strategice la reuniunea anuală a corpului diplomatic și militar acreditat în R. Moldova

/ Acum 1 zi

Consiliul Superior al Procurorilor va avea un nou regulament de activitate