Drumarii vor fi alertați de operatorii serviciului 112 în cazul accidentelor rutiere sau incidentelor legate de infrastructură și condițiile meteo
Informațiile privind incidentele ce afectează infrastructura rutieră, inclusiv în situații provocate de condiții meteorologice dificile vor fi transmise în timp real de către operatorii serviciului național unic pentru apelurile de urgență 112. Un acord în acest sens a fost semnat, marți, 25 noiembrie, de către Serviciul național unic pentru apelurile de urgență 112 și Administrația Națională a Drumurilor (AND), informează MOLDPRES.
Acordul își propune să îmbunătățească intervențiile pe drumurile publice și să crească nivelul de siguranță pentru participanții la trafic.
Documentul, semnat de Directorul Serviciului 112, Anatolie Viniciuc, și Directorul general interimar al AND, Ștefan Popa, prevede crearea unei interfețe de comunicare care va facilita transmiterea în timp real a informațiilor relevante din Sistemul Informațional Automatizat al Serviciului 112.
Astfel, AND va furniza Serviciului 112 informații detaliate despre drumurile aflate în gestiunea sa, într-un format agreat de ambele părți, iar aceste date vor fi integrate în Sistemul Informațional Automatizat al Serviciului 112. Prin accesul la aceste informații, operatorii 112 vor putea identifica cu precizie locația incidentelor raportate, ceea ce va permite direcționarea promptă a intervențiilor necesare pe rețeaua rutieră națională.
La rândul său, Serviciul 112 va transmite în mod operativ către AND informații referitoare la accidente, degradări ale infrastructurii, obstacole pe carosabil, blocaje sau alte situații care se produc pe drumurile gestionate de instituție, inclusiv cele generate de condiții meteorologice extreme.
Reprezentanții celor două instituții au accentuat că această colaborare este crucială în perioadele cu vreme severă, precum ninsori abundente, polei, viscol sau ploi torențiale, când drumurile pot deveni impracticabile, iar intervenția rapidă este esențială pentru menținerea traficului în condiții de siguranță.
„Accesul rapid la informație poate face diferența între un drum blocat ore întregi și o intervenție eficientă, iar semnarea acestui acord reprezintă un pas important în consolidarea capacității de reacție în situații de urgență”, a declarat Anatolie Viniciuc, directorul Serviciului 112.
La rândul său, Ștefan Popa, directorul general interimar al AND, a salutat acest parteneriat „care oferă acces imediat la informații critice despre incidentele produse pe drumurile naționale”.
„O coordonare eficientă între AND și Serviciul 112 este necesară pentru siguranța tuturor participanților la trafic pe drumurile naționale, în special în perioada sezonului rece, când provocările și condițiile din teren pot fi dificile”, a spus Ștefan Popa.
El a adăugat că AND administrează o rețea de 5 993 km de drumuri naționale, iar transmiterea rapidă a informațiilor prin Serviciul 112 va facilita o reacție promptă și desfășurarea intervențiilor în timp util.
Asociațiile de proprietari, mai greu de înființat: ce prevede noua lege
Sancțiuni mai aspre pentru traficul de droguri: proiectul aprobat de Guvern
Noi detalii în dosarul mitei de 400.000 de dolari: patru persoane, în custodia CNA
Rețea de contrabandă cu mașini, dejucată de oamenii legii. Opt persoane, inclusiv funcționari publici, reținute
Pescuitul în bazinele naturale ale Republicii Moldova este interzis începând cu 1 aprilie
ANSP: 51 de cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută
Drama basarabenilor: 75 de ani de la cel de-al treilea val de deportări staliniste din Republica Moldova
Start pentru înscrierea copiilor în clasa I: părinții pot depune dosarele
Din 1 aprilie, șoferii pot circula fără a include faza scurtă a farurilor pe timp de zi
Pensii și prestații sociale mai mari: de astăzi este aplicată indexarea de 6,84 la sută
Agenda evenimentelor, miercuri, 1 aprilie
METEO // Prima zi de aprilie aduce ploi și temperaturi de până la 15 grade Celsius
Consiliul Superior al Magistraturii a desemnat un nou reprezentant al societății civile în Colegiul pentru selecția și evaluarea judecătorilor
Averi de milioane de lei, descoperite în procesul de evaluare a judecătorilor
FOTO, VIDEO // Maia Sandu, în plenul Legislativului de la Riga: „Sprijinirea aderării Moldovei și apărarea democrației dumneavoastră sunt același act de rezistență. Suntem aproape de finalul acestui drum”
Guvernatoarea BNM, Anca Dragu, la București: „Republica Moldova devine un motor de creștere economică în Europa de Sud-Est”
Campania „Masa Bucuriei”, cea mai longevivă inițiativă de solidaritate socială, lansată: „O chemare la bunătate și solidaritate”
Discursul Președintei Maia Sandu în Parlamentul Letoniei
BTA: Seminar pentru profesorii de limba bulgară organizat la Universitatea de Stat din Comrat din Găgăuzia
FOTO // Administrația Drumurilor a mobilizat utilajele pentru reparația sectoarelor degradate în sudul și centrul țării
Zonele rurale din R. Moldova vor fi promovate în cadrul unui parteneriat pentru dezvoltarea turismului
FOTO // Experiența Letoniei în transportul cu emisii zero și digitalizarea serviciilor va fi aplicată în Moldova
Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu ambasadoarea Suediei în Republica Moldova
Vicepremierul Mihai Popșoi a avut o întrevedere cu ambasadorul Turciei la Chișinău. Extinderea colaborării în domeniile educației și culturii, pe agendă
Kremlinul îl somează pe Zelenski să renunțe „imediat” la Donbas
Secretara oficiului teritorial Bălți, soțul acesteia și o angajată din cadrul partidului „Șor” vor fi judecați pentru complicitate la acceptarea finanțării ilegale a formațiunii
Încasările Fiscului la buget, în creștere cu 12,7 la sută în trei luni din anul curent
Ministrul Dorin Junghietu: „Resursele financiare disponibile trebuie direcționate prioritar către modernizarea și extinderea rețelelor electrice”
VIDEO // Chișinăul va găzdui trei meciuri internaționale de rugby
Noi reguli pentru programele de master: persoanele exmatriculate pentru abateri grave nu vor putea fi restabilite la studii