ro

 

Societate
04 August, 2026 / 03:52
/ 15 Aprilie, 2026

Peste 140 de lucrări video au fost transmise de elevi din întreaga țară la concursul „Prin Memorie și Recunoștință spre viitorul european”

Un număr total de 143 de lucrări video au fost transmise de către elevi din întreaga țară la concursul republican „Prin Memorie și Recunoștință spre viitorul european”, organizat de Ministerul Educației și Cercetării (MEC) în contextul Decadei „Memoriei și Recunoștinței”, transmite MOLDPRES.

Potrivit MEC, concursul se află în etapa de evaluare, desfășurată de o comisie de specialitate. În  contextul numărului mare de lucrări și complexitatea acestora, perioada de examinare a fost extinsă, astfel încât fiecare lucrare să beneficieze de o analiză atentă și responsabilă.

Secretara de stat a MEC, Valentina Olaru, a declarat că numărul mare de lucrări înscrise, dar și felul diferit și profund în care au fost abordate temele arată că elevii din întreaga țară sunt cu adevărat interesați să înțeleagă și să valorifice memoria istorică, să caute adevărul și să promoveze valorile democratice.

„Prin materialele realizate, aceștia au adus în prim-plan subiecte sensibile și importante, tratate cu seriozitate, creativitate și o maturitate care demonstrează o bună înțelegere a trecutului”, a spus Valentina Olaru.

Festivitatea de premiere va avea loc la începutul lunii mai și va reuni elevii înscriși în concurs, cadrele didactice coordonatoare și alți invitați. Data, ora și locația exactă vor fi anunțate pe pagina oficială a Ministerului Educației și Cercetării.

Concursul lansat de MEC are drept scop formarea și consolidarea memoriei istorice, a conștiinței civice și a spiritului de responsabilitate față de valorile statului Republica Moldova, prin studierea și promovarea adevărului istoric despre Memoria Războiului pentru apărarea independenței și integrității teritoriale a Republicii Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 16 ore

Peste 3 600 de șoferi, documentați în zilele de odihnă pentru încălcări comise în traficul rutier

/ Acum 16 ore

Guvernul a pregătit transmiterea a încă patru motopompe către Primăria Capitalei și SA Apă Canal

/ Acum 16 ore

Aneta Gonța a fost aleasă președintă a Consiliului Audiovizualului

/ Acum 16 ore

IGP a înregistrat patru cazuri de escrocherie telefonică. O femeie din Briceni, prejudiciată cu aproape 115 000 de lei

/ Acum 16 ore

FOTO // Echipa de pompieri din Republica Moldova a intervenit la un incendiu de vegetație în Grecia

/ Acum 16 ore

Clasamentul instituțiilor de învățământ, după media obținută la BAC: 129 de licee teoretice au o rată de promovare de 100%

/ Acum 16 ore

Geniștii Armatei Naționale au executat 11 misiuni de deminare în iulie. O dronă Gheran-2, printre obiectele neutralizate

/ Acum 17 ore

Zeci de hectare de vegetație, mistuite de flăcări. Pompierii au avut 41 de intervenții într-o zi

/ Acum 17 ore

FOTO // O grădiniță din Chișinău va fi modernizată cu sprijinul Băncii Mondiale

/ Acum 17 ore

Peste 70 de accidente rutiere cu implicarea trotinetelor, înregistrate de la începutul anului. Poliția îndeamnă conducătorii să respecte regulile de circulație

/ Acum 18 ore

Liliana Vițu a demisionat din funcția de președintă a Consiliului Audiovizualului

/ Acum 19 ore

Un bărbat a fost condamnat la închisoare după ce a agresat polițiști la Vadul lui Vodă

/ Acum 19 ore

Atenție, călători! Trafic intens la punctul vamal Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 19 ore

Zilele Diasporei 2026 încep astăzi la Chișinău. Programul include Forumul Diasporei, evenimente pentru tineri și activități culturale