ro

 

Societate
11 August, 2026 / 23:25
/ Acum 14 ore

Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână

Echipele de asistență medicală urgentă prespitalicească au intervenit la 15149 de solicitări în perioada 3-9 august 2026, dintre care 2035 au vizat copii. După acordarea ajutorului medical, 6635 de pacienți, inclusiv 1337 de copii, au fost transportați la spital, comunică MOLDPRES.

Din numărul totalul solicitărilor, 559 de apeluri au fost inutile și nu au corespuns criteriilor de urgență medico-chirurgicală.

Potrivit datelor prezentate de serviciul de asistență medicală urgentă, cele mai frecvente cazuri au fost urgențele cardiovasculare – 2867 de solicitări, dintre care 38 au fost cazuri de sindrom coronarian acut.

Pe locul doi s-au situat urgențele neurologice, cu 2096 de cazuri, inclusiv 225 de accidente vasculare cerebrale. Totodată, echipele de ambulanță au intervenit în 1773 de cazuri traumatologice și 1364 de cazuri respiratorii.

În aceeași perioadă, echipele de asistență medicală urgentă au fost solicitate la 104 accidente rutiere produse pe traseele țării. În urma acestora, 134 de persoane au avut de suferit, iar după acordarea primului ajutor medical, 99 de pacienți, inclusiv 21 de copii, au fost transportați la spital.

De asemenea, au fost înregistrate 144 urgențe provocate de acțiunea agenților fizici, chimici sau de mediu. Dintre acestea, 86 au fost cazuri de mușcături de animale și înțepături de insecte, 36 de combustii și 16 cazuri de insolație.

Ambulanța a intervenit și la 56 de urgențe toxice, dintre care 25 de intoxicații cu medicamente, 12 cu alcool, șase cu droguri, un caz de intoxicație cu monoxid de carbon și 12 de altă geneză.


 
Ultimele Știri
/ Acum 15 ore

Programul Național „100 de povești citite”: grădinițele vor primi un nou lot de cărți și materiale educaționale

/ Acum 15 ore

Un aparat de zbor a survolat neautorizat spațiul aerian al Republicii Moldova

/ Acum 1 zi

Vreme caniculară pe 11 august. Temperaturile vor ajunge la +35 de grade

/ Acum 1 zi

Gheorghe Hajder: „Chișinăul nu va rămâne fără apă, chiar dacă debitul Nistrului va fi redus”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Organizațiile necomerciale pot accesa 750.000 de lei pentru proiecte în turism

/ Acum 1 zi

Peste 15 000 de persoane, angajate prin intermediul ANOFM. Natalia Plugaru: „Vom extinde serviciile de ocupare, pentru ca fiecare cetățean să poată beneficia de un loc de muncă”

/ Acum 1 zi

Republica Moldova găzduiește Tabăra Francofonă Internațională: evenimentul reunește elevi și profesori din nouă țări

/ Acum 1 zi

VIDEO // Peste 2 000 de militari vor defila de Ziua Independenței în PMAN. Ministrul Anatolie Nosatîi: „Un omagiu celor care au luptat pentru libertate”

/ Acum 1 zi

Alertă de călătorie în Catania, după intensificarea activității vulcanului Etna. Cetățenii, îndemnați să urmărească recomandările autorităților italiene

/ Acum 1 zi

FOTO // Mai mulți studenți ai Academiei „Ștefan cel Mare” au participat la Sesiunile Științifice Internaționale de Drept și Tehnologie din România

/ Acum 1 zi

Nivelul apei în lacul Novodnestrovsk continuă să scadă. Comisia Nistreană va analiza situația hidrologică

/ Acum 1 zi

Peste 3 500 de șoferi, documentați pentru încălcări comise în traficul rutier. Cei mai mulți au depășit limita de viteză

/ Acum 1 zi

Flux majorat de pasageri pe Aeroportul Chișinău: peste 811 mii de călători deserviți în luna iulie

/ Acum 1 zi

Cod galben de caniculă, emis de meteorologi: temperaturile vor ajunge până la +35 de grade Celsius