ro

 

Societate
09 Iulie, 2026 / 13:43
/ 25 Februarie, 2026

Peste 166 mii de persoane au beneficiat în ianuarie de medicamente și dispozitive medicale compensate

Peste 166 mii de persoane au beneficiat, în luna ianuarie, de medicamente și dispozitive medicale compensate, prescrise prin intermediul Sistemului informațional automatizat eRețeta, informează MOLDPRES.

În acest scop, Compania Națională de Asigurări în Medicină a transferat farmaciilor contractate aproximativ 102 milioane de lei pentru produsele compensate. Suma este cu circa patru milioane de lei mai mare comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.

Din totalul mijloacelor alocate, circa 95 de milioane de lei au fost achitate pentru medicamente compensate, iar costul mediu al medicamentelor și dispozitivelor medicale compensate per beneficiar a constituit 609 lei.

Cei mai mulți bani au fost direcționați pentru tratamentul bolilor aparatului circulator – peste 46 de milioane de lei pentru aproximativ 114 mii de pacienți. Totodată, sume importante au fost alocate pentru preparatele destinate bolilor endocrine, de nutriție și metabolism, în valoare totală de circa 32 de milioane de lei, de care au beneficiat peste 64 de mii de persoane.

În perioada menționată, cel mai costisitor tratament cu medicamente compensate a fost înregistrat pentru bolile pielii și ale țesutului celular subcutanat, cu un cost mediu per pacient de 1 135 de lei.

De dispozitive medicale compensate au beneficiat peste 22 de mii de persoane, suma alocată pentru aceste produse fiind de peste 6,6 milioane de lei.

Rețeta electronică poate fi prescrisă de orice medic, inclusiv de cei din cadrul unităților de primiri urgențe, precum și de medicii care prestează servicii de îngrijiri comunitare sau îngrijiri paliative la domiciliu. Medicamentele și dispozitivele medicale compensate pot fi ridicate din farmacii doar în baza prezentării buletinului de identitate, fără a fi necesară rețeta pe suport de hârtie. Totodată, rețeta electronică poate fi valorificată în una sau mai multe vizite la farmacie, în funcție de necesitățile beneficiarului.


 
Ultimele Știri
/ Acum 19 ore

Noul Mitropolit al Basarabiei, Înaltpreasfințitul Antonie, va fi înscăunat duminică, 12 iulie

/ Acum 19 ore

Condiții simplificate de admitere în școlile din Republica Moldova pentru copii din familii refugiate din Ucraina

/ Acum 20 ore

Cetățenii sunt atenționați privind tentative de fraudă: escrocii solicită date personale sub pretextul verificării contoarelor la gaz

/ Acum 20 ore

FOTO // Centrul istoric Kizil din Ștefan Vodă a fost revitalizat printr-o investiție guvernamentală de peste 9 milioane de lei

/ Acum 20 ore

VIDEO // A fost lansat concursul pentru desemnarea „Capitalei Tineretului 2027”. Localitatea câștigătoare va primi până la 2 milioane de lei

/ Acum 21 ore

Oraşul Nisporeni va beneficia de o nouă investiție în infrastructura urbană, pentru modernizarea zonei Satul Nou

/ Acum 22 ore

Curtea de Apel a menținut sentința în dosarul fostului șef interimar al BEM. 10 ani de închisoare și prejudiciu de 100 de milioane de dolari

/ Acum 22 ore

VIDEO // Condiții mai bune pentru elevii de la Liceul „Ion Luca Caragiale” din Orhei: blocurile sanitare din instituție au fost modernizate

/ Acum 22 ore

Tânăr de 23 de ani, găsit împușcat într-un automobil în Ialoveni. Poliția investighează circumstanțele

/ Acum 22 ore

VIDEO // Încă un procuror a picat evaluarea externă și s-a ales cu interdicția de a ocupa funcții pentru cinci ani

/ Acum 23 ore

Acces mai bun la vaccinare pentru copiii din comunitățile rome. Ministerul Sănătății și UNICEF lansează o nouă inițiativă

/ Acum 23 ore

Fraudele telefonice fac noi victime: prejudicii de peste 1,46 milioane de lei

/ Acum 1 zi

VIDEO // Patru grupări criminale destructurate și milioane de țigarete confiscate: bilanțul Serviciului Vamal în domeniul combaterii traficului ilicit cu produse de tutun

/ Acum 1 zi

Datele personale în dosarele penale vor fi supuse unor reguli mai stricte