ro

 

Societate
22 Iulie, 2026 / 15:22
/ 02 Martie, 2026

Peste 3800 de încălcări rutiere înregistrate în zilele de odihnă. Cei mai mulți șoferi au depășit limita de viteză

În zilele de odihnă, polițiștii au înregistrat peste 3800 de încălcări rutiere. Cele mai frecvente abateri – 1530 vizează depășirea limitei de viteză stabilită pe sectorul de drum, informează MOLDPRES.

Potrivit Inspectoratului General al Poliției, 47 de șoferi conduceau în stare de ebrietate, fiind înlăturați de la volan, iar 773 nu au respectat indicatoarele rutiere de prioritate și semnalele de interzicere ale semafoarelor.

De asemenea, 193 de persoane conduceau vehiculul fără a fi supus reviziei tehnice anuale și în lipsa poliței de asigurare de răspundere civilă auto, iar 786 au oprit mijlocul de transport în locuri interzise.

Alți 77 de conducători auto au fost sancționați pentru neacordarea priorității legale pietonilor, iar 448 au fost documentați pentru necuplarea centurii de siguranță și purtarea convorbirilor telefonice în timpul șofatului. Totodată, în privința a 41 de persoane au fost aplicate sancțiuni pentru conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce.

În aceste zile, polițiștii au intervenit în 1892 de cazuri, solicitări parvenite la Serviciul Unic 112.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Emil Ceban își încheie mandatul de ministru al Sănătății: „Atât cât a depins de mine, am încercat să nu uit niciodată că de fiecare hotărâre depinde sănătatea unui pacient”

/ Acum 1 zi

Circa 100 000 de persoane urmează a fi angajate în câmpul muncii până în anul 2029. Măsurile anunțate de Vasile Tofan în domeniul social

/ Acum 1 zi

Mai mult sprijin pentru comunitățile rome: autoritățile discută măsuri pentru incluziune educațională și socială

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Școală renovată și servicii publice mai bune pentru locuitori comunei Chișcăreni

/ Acum 1 zi

Salarii majorate pentru profesori și investiții de circa 6 miliarde de lei în modernizarea învățământului: reformele propuse în domeniul educației

/ Acum 1 zi

Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din Strășeni va fi renovat printr-un proiect susținut de Banca Mondială

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // Rezultatele campaniei „Matematica de la egal la egal”, prezentate în cadrul unui eveniment de totalizare

/ Acum 1 zi

Elevii mentori ai campaniei „Matematica de la egal la egal”, apreciați pentru sprijinul oferit colegilor din clasele a IX-a

/ Acum 1 zi

VIDEO // Trei persoane, reținute pentru trafic de droguri în raioanele din nordul țării

/ Acum 1 zi

Peste 14 500 de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână. Cele mai multe cazuri au fost urgențe cardiovasculare

/ Acum 1 zi

Un fost prim-vicepremier al Republicii Moldova, ucis pentru o datorie de circa 30 de euro. Agresorul a fost condamnat la 23 de ani de închisoare

/ Acum 1 zi

FOTO // Tehnicile avansate de endoscopie digestivă, predate medicilor rezidenți în cadrul unui curs organizat de USMF „Nicolae Testemițanu”

/ Acum 1 zi

MAE a emis o alertă de călătorie în Orientul Mijlociu

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, marți, 21 iulie