ro

 

Societate
04 Aprilie, 2026 / 18:30
/ Acum 3 ore

FOTO // PNUD și Guvernul Austriei sprijină consolidarea capacităților de gestionare a barajelor în patru raioane din Moldova

Peste 50 de specialiști din domeniul gestionării resurselor de apă și reprezentanți ai autorităților publice locale au participat, în perioada 1-2 aprilie, la un program de instruire axat pe exploatarea corectă și evaluarea siguranței construcțiilor hidrotehnice din Republica Moldova. Sesiunile au fost organizate în parteneriat cu Agenția Națională „Apele Moldovei”, beneficiind de sprijinul Programului Națiunilor Unite pentru Dezvoltare (PNUD) și al Agenției Austriece pentru Dezvoltare, transmite MOLDPRES.

Grupul de participanți a inclus specialiști din cadrul instituțiilor de mediu și ai serviciilor pentru situații de urgență, alături de deținători de lacuri și bazine acvatice din raioanele Cimișlia, Nisporeni, Hîncești și Leova. Aceste localități fac parte din bazinele hidrografice Ialpug și Lăpușna, desemnate ca zone-pilot în cadrul strategiei de reducere a riscurilor provocate de fenomenele meteo extreme.

Programul de instruire a vizat direct consolidarea competențelor locale în gestionarea infrastructurii critice, având în vedere frecvența tot mai mare a inundațiilor și a perioadelor de secetă severă care afectează structurile de retenție a apei.

Sesiunile teoretice s-au concentrat pe noțiunile fundamentale necesare pentru exploatarea sigură a lacurilor de acumulare, iazurilor și heleșteielor. Experții au prezentat cadrul legal actualizat care reglementează acest domeniu, insistând pe responsabilitățile deținătorilor de obiective hidrotehnice.

„Printre temele abordate s-au numărat metodele moderne de evaluare a stabilității barajelor și a digurilor de protecție; măsurile tehnice de prevenire și combatere a proceselor de înnămolire a corpurilor de apă; regulamentul privind folosirea apei și monitorizarea volumelor de acumulare; protocoalele de intervenție în cazul degradării infrastructurii aferente. În cadrul instruirilor, au fost prezentate rezultatele cercetărilor de teren realizate recent în zonele Ialpug și Lăpușna. Rapoartele specialiștilor au oferit o imagine detaliată asupra stării actuale a barajelor și a gradului de uzură a infrastructurii hidrotehnice din aceste regiuni”, explică PNUD.

Partea practică a programului a inclus vizite la mai multe baraje reprezentative din zonele-pilot. Acolo, participanții au aplicat metodologiile de evaluare a siguranței prezentate în cadrul cursurilor, efectuând măsurători și observații tehnice. Ulterior, aceștia au formulat recomandări specifice pentru îmbunătățirea regimului de exploatare și pentru prioritizarea lucrărilor de reparație sau întreținere necesare fiecărui obiectiv vizitat.

Activitățile fac parte din proiectul „Reabilitarea infrastructurii hidrotehnice pentru atenuarea vulnerabilităţii la fenomenele extreme determinate de schimbările climatice în Republica Moldova”, implementat de PNUD.

Leova
Nisporeni
Cimişlia
Hânceşti

 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Adjuncta șefului PA și un procuror anticorupție au fost audiați de Comisia de evaluare

/ Acum 1 zi

O serie de evenimente dedicate promovării dialogului intercultural vor fi organizate în contextul Zilei Internaționale a Romilor

/ Acum 1 zi

Peste 5 000 de cereri de înscriere a copiilor în clasa I au fost depuse în capitală

/ Acum 1 zi

În sectoarele capitalei vor fi organizate târguri pascale

/ Acum 1 zi

FOTO // Militarii moldoveni, clasați pe locul II la Competiția Internațională „Cupa Mareșal Jozef Piłsudski”

/ Acum 1 zi

FOTO // Angajații IGSU, menționați cu distincții în ajunul „Zilei Salvatorului”

/ Acum 1 zi

Centrul de Sănătate Sângerei a fost dotat cu dispozitive medicale performante

/ Acum 1 zi

Târguri educaționale la Bălți și Căușeni: absolvenții de liceu pot descoperi oportunitățile universităților din țară

/ Acum 1 zi

Un camion cu cereale s-a răsturnat în zona localității Giurgiulești. Circulația rutieră, blocată temporar

/ Acum 1 zi

VIDEO // O singură instituție va gestiona pădurile Moldovei. Gheorghe Hajder: „Trebuie să trecem la un management bazat pe performanță”

/ Acum 1 zi

CNMC: „Sectorul energetic rămâne fragil, iar încetarea stării de urgență necesită prudență”

/ Acum 1 zi

Aeroportul Internațional „Eugen Doga” prezintă topul destinațiilor de primăvară pentru călătorii moldoveni

/ Acum 1 zi

Aproape 200 de mii de apeluri au parvenit la 112 în luna martie, multe fără urgență reală

/ Acum 1 zi

Procuror retrogradat: CSP a respins contestația lui Igor Demciucin