ro

 

Societate
27 Iulie, 2026 / 16:37
/ 22 Mai, 2026

Premierul Alexandru Munteanu, despre evoluția lui Satoshi la Eurovision: „Acesta a reușit să transmită Europei o imagine sinceră a Republicii Moldova”

Prin „Viva, Moldova!”, Satoshi a reușit să unească oameni de acasă și din diasporă. Acesta a  arătat Europei o imagine sinceră, curajoasă și plină de energie a Republicii Moldova. Mesajul a fost transmis astăzi de premierul Alexandru Munteanu, în urma unei întâlniri cu Satoshi, comunică MOLDPRES.

Potrivit oficialului, interpretul a demonstrat că talentul, munca și autenticitatea pot face vocea unei țări să fie auzită de milioane de oameni.

„Astăzi m-am bucurat să-l întâlnesc pe Satoshi, după parcursul extraordinar de la Eurovision. Prin „Viva, Moldova!”, acesta a reușit să transmită Europei o imagine sinceră, curajoasă și plină de energie a țării noastre. Republica Moldova are nevoie de tineri care cred în ea, o reprezintă cu demnitate și inspiră o nouă generație să viseze mai mult și să aibă încredere în propriile forțe. Vlad, suntem mândri de tine!”, a remarcat Alexandru Munteanu.

Republica Moldova, reprezentată de Satoshi cu piesa „Viva, Moldova!”, s-a clasat pe poziția a opta la Eurovision Song Contest 2026. Victoria a fost obținută de Bulgaria. Reprezentanta țării, DARA, a triumfat cu piesa Bangaranga. Pe locul doi s-a plasat Israelul cu piesa „Michelle”. România, reprezentată de Alexandra Căpitănescu cu piesa „Choke Me”, s-a clasat pe locul trei.


 
Ultimele Știri
/ Acum 8 ore

VIDEO // Începe admiterea în universitățile din Moldova. Dan Perciun: „Burse mai mari și condiții mai bune pentru studenți”

/ Acum 8 ore

Agenda evenimentelor luni, 27 iulie

/ Acum 22 ore

Peste 175 de primării au aprobat amalgamarea voluntară, iar peste 85% dintre localitățile vizate sunt implicate în proces

/ Acum 1 zi

Serviciile de stare civilă ale Ambasadei Republicii Moldova în Rusia, suspendate temporar în luna august

/ Acum 1 zi

Trafic intens la ieșirea din R. Moldova prin postul vamal Sculeni. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

/ Acum 1 zi

MOLDOVA SUNT EU // Departe de casă - aproape de Moldova. Snejana Teclia invită diaspora să descopere țara prin artă și povești

/ Acum 1 zi

O minoră de 17 ani și-a pierdut viața într-un accident cu ATV-ul

/ Acum 2 zile

Medicina sportivă și combaterea adicțiilor, noi direcții de colaborare între USMF și România

/ Acum 2 zile

SATUL EUROPEAN // Condiții moderne și infrastructură europeană la Vișniovca, Cantemir

/ Acum 2 zile

ADMITERE 2026 // USMF „Nicolae Testemițanu” anunță oferta educațională pentru admiterea 2026

/ Acum 2 zile

Noi oportunități de cooperare turistică între R. Moldova și China. Ambasadorul Petru Frunze: „Dezvoltarea turismului onsolidează legăturile dintre oameni și dintre țări”

/ Acum 2 zile

Persoanele vizate în acțiuni judiciare abuzive vor beneficia de protecție sporită

/ Acum 2 zile

Ploi slabe de scurtă durată, prognozate de meteorologi pentru zilele de odihnă

/ Acum 2 zile

Persoanele prejudiciate în procese penale sau contravenționale vor putea solicita statului repararea pagubelor cauzate