ro

 

Societate
28 Mai, 2026 / 08:15
/ 19 Martie, 2026

Standarde europene în formarea judecătorilor: INJ a semnat un acord de cooperare cu Școala Națională de Magistratură din Franța

Institutul Național al Justiției (INJ) a semnat un acord de cooperare cu École Nationale de la Magistrature (ENM), una dintre cele mai prestigioase școli de magistratură din Europa. Memorandumul a fost semnat în prezența ministrului Justiției, Vladislav Cojuhari, și a ambasadoarei Franței în Republica Moldova, Dominique Waag, comunică MOLDPRES.

Directoarea Institutului Național al Justiției, Ramona Strugariu, a menționat că parteneriatul urmărește preluarea standardelor europene în formarea judecătorilor și procurorilor din Republica Moldova.

Acordul stabilește un cadru amplu de colaborare, inclusiv schimburi de experiență, participarea la cursuri, conferințe și stagii, aplicarea la proiecte cu finanțare europeană, precum și cooperarea în elaborarea conținuturilor și metodologiilor de instruire. Parteneriatul vizează atât formarea inițială, cât și perfecționarea continuă a practicienilor din domeniul justiției.

„Este o zi plină de bucurie pentru noi. Sunt primii pași către proiecte solide, încredere și performanță, lucruri pe care le construim împreună, în Europa, fără frontiere, doar cu curaj și determinare”, a declarat Ramona Strugariu.

Evenimentul de semnare a documentului a reunit reprezentanți ai Ministerului Justiției, Curții Supreme de Justiție, Consiliului Superior al Procurorilor, Consiliului Superior al Magistraturii, formatori și audienți ai INJ.

Institutul Național al Justiției este instituția publică din Republica Moldova responsabilă cu formarea judiciară a magistraților și altor profesioniști din domeniul justiției. Creat prin lege în 2006, INJ asigură pregătirea inițială și continuă a judecătorilor, procurorilor, grefierilor și altor specialiști. Institutul desfășoară cursuri, examene și programe de perfecționare, inclusiv prin colaborări internaționale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 19 ore

Ministrul Apărării denunță o campanie de denigrare

/ Acum 19 ore

Meteorologii au emis Cod galben de intensificări ale vântului, cu rafale de până la 22 m/s

/ Acum 20 ore

Armata va putea valorifica activele militare scoase din uz

/ Acum 20 ore

Activitatea postului de trecere Leova–Bumbăta va fi temporar sistată

/ Acum 20 ore

Procesul de recunoaștere a diplomelor de studii obținute în instituții de peste hotare va fi eficientizat

/ Acum 21 ore

Cetățenii moldoveni, care au muncit legal în Canada, vor putea beneficia de prestații sociale

/ Acum 21 ore

Premierul Alexandru Munteanu solicită mobilizare continuă și sprijin pentru comunitățile afectate de ploile puternice

/ Acum 21 ore

Ministrul Sănătății, Emil Ceban: "Spitalul Clinic de Boli Infecțioase „Toma Ciorbă” nu se închide și nu vor fi concedieri"

/ Acum 21 ore

FOTO // Angajații IGSU continuă intervențiile în zonele cu risc de inundații în urma precipitațiilor. Nivelul apei a scăzut în mai multe bazine acvatice

/ Acum 22 ore

FOTO // Programul „Curtea Europeană”. Locuitorii din sectorul Ciocana al capitalei vor beneficia de terenuri de joacă, zone verzi și infrastructură modernă

/ Acum 23 ore

DOC // Noi reguli pentru fertilizarea in vitro în Republica Moldova. Cine poate beneficia de procedură gratuit

/ Acum 23 ore

DOC // Modificările la Legea cetățeniei au fost publicate în Monitorul Oficial

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, miercuri, 27 mai

/ Acum 1 zi

Meteorologii prognozează pentru miercuri precipitații de scurtă durată și cer variabil