
O nouă condamnare în dosarul escrocheriilor prin schema „rude implicate în accident”. Un tânăr din Cimișlia va sta șapte ani după gratii
Un tânăr de 21 de ani din Cimișlia a fost condamnat la șapte ani de închisoare pentru escrocherii comise prin schema „rude implicate în accident”. El va plăti și o amendă în valoare de 450.000 de lei, comunică MOLDPRES.
Potrivit Procuraturii, incidentul a avut loc pe 14 octombrie 2024, când inculpatul, parte a unui grup criminal organizat, a contactat telefonic două persoane în etate, pretinzând că fiicele acestora ar fi implicate în accidente rutiere. Victimele au fost induse în eroare și convinse să transfere sume considerabile de bani pentru „rezolvarea favorabilă” a situației.
Tânărul a preluat în două tranșe suma de 11.500 de euro de la prima victimă și alte sume importante de la cea de-a doua, cauzând un prejudiciu total ce depășește 550.000 de lei.
Magistrații Judecătoriei Cimișlia au decis aplicarea unei pedepse de șapte ani de închisoare cu executare într-un penitenciar de tip semiînchis, precum și o amendă de 450.000 de lei. De asemenea, inculpatul va fi privat de dreptul de a desfășura anumite activități timp de cinci ani și este obligat să restituie victimei sumele încasate și daunele morale.
Sentința nu este definitivă.
VIDEO // Un bărbat, condamnat la 5 ani de închisoare pentru viol, reținut într-un apartament din Chișinău
Două tentative de corupere, dejucate la punctul de trecere „Cahul”. Mijloacele financiare au fost ascunse în pașapoarte
Șase cadre didactice din sudul țării au primit titlul de „Profesor Inovator” și premii de câte 10.000 de lei
Peste 20.000 de femei din localități rurale au beneficiat de screening mamar
Obiectivul setat pentru anul 2030 este ca salariul minim să ajungă la 10 000 de lei. Marcel Spatari: „Un ritm de creștere fără precedent în istoria țării”
CNA și MAI promovează etica și transparența în serviciul public printr-o nouă campanie națională
Alertă falsă la Aeroportul Chișinău. Aerogara și-a reluat activitatea
Alertă de securitate la Aeroportul Chișinău după ce a fost găsit un bagaj cu posibil conținut exploziv. Pasagerii au fost evacuați
Agenda evenimentelor, vineri, 17 octombrie
Women Leaders’ Discussion // Guvernatoarea BNM: „Când femeile au acces egal la resurse financiare și la educație economică, întreaga societate are de câștigat”
JCET 2025 // Militari din Republica Moldova și România se vor antrena la Centrele de Instrire ale Armatei Naționale
Un liceu din Polonia introduce în programă pilotarea dronelor
FOTO // Festivalul Pompierilor Voluntari se desfășoară la Gura Bâcului. Ambasadoarea UE: „O tradiție europeană care unește generații și consolidează legăturile comunitare”
Întâlnire Trump–Zelenski la Casa Albă: Moscova și Kievul „să se oprească acolo unde sunt” și să pună capăt războiului
Trump spune că se va întâlni cu Putin fără Zelenski, dar va rămâne în contact cu acesta
Zelenski, după discuțiile de la Casa Albă: „Am vorbit despre rachete cu rază lungă de acțiune. SUA nu doresc o escaladare”
Zilele Filmului Românesc: „Pădurea de molizi”, povestea unui destin colectiv, în regia lui Tudor Giurgiu
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 18 octombrie
Maib anunță că toate aplicațiile și serviciile bancare sunt disponibile, iar deficiențele tehnice au fost remediate
Întâlnire Trump-Zelenski la Casa Albă. Președintele Ucrainei susține că Putin „nu e pregătit” pentru pace, iar Trump speră să nu fie nevoie de rachetele Tomahawk
Meteorologii prognozează ploi slabe pentru zilele de odihnă, iar la începutul următoarei săptămâni revin înghețurile
FOTO // Un nou contingent de carabinieri pleacă în misiunea internațională KFOR din Kosovo
USMF „Nicolae Testemițanu” va desfășura cea de-a VI-a ediție a Olimpiadei universitare de simulare SimOlympic 2025
Doi procurori anticorupție au promovat evaluarea externă
Trei persoane au decedat, iar 13 au fost rănite în urma exploziei produse într-un bloc de locuit din București