Târguri și iarmaroace cu produse autohtone sunt organizate în mai multe sectoare ale capitalei
Mai multe târguri și iarmaroace cu produse autohtone se desfășoară în acest weekend în sectoarele municipiului Chișinău, unde producătorii locali comercializează produse agricole, articole artizanale și alte mărfuri autohtone. Evenimentele sunt organizate pentru a sprijini producătorii locali și pentru a oferi locuitorilor acces la produse de sezon, transmite MOLDPRES.
Potrivit Primăriei Chișinău, în sectorul Buiucani, pe teritoriul adiacent edificiului „Kentford” de pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, nr. 202, pe 7 martie este organizat târgul producătorilor locali „EcoLocal”, cu produse alimentare și nealimentare autohtone. Evenimentul este organizat în colaborare cu Asociația Consumatorilor și Producătorilor Eco și Artizanali.
Tot în sectorul Buiucani, pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, 103, în apropierea cinematografului „Patria Loteanu”, în perioada 7–8 martie se desfășoară târgul meșterilor populari și producătorilor autohtoni „Yard Sale”, organizat în colaborare cu AO „Yard Platform”.
De asemenea, în Parcul „Alunelul”, situat pe Calea Ieșilor 11/4, în zilele de 7 și 8 martie are loc târgul producătorilor autohtoni „Cămara Fest”, organizat în colaborare cu Asociația Femeilor din Agricultura și Turismul Republicii Moldova „Eurocivis”.
În sectorul Ciocana, pe bulevardul Mircea cel Bătrân, la intersecția cu strada P. Zadnipru, în perioada 6–8 martie este organizat târgul micilor antreprenori, în colaborare cu AO „Perspectiva”.
Totodată, în sectorul Centru, pe strada Mitropolit Varlaam, pe segmentul dintre străzile Armenească și Tighina, se desfășoară iarmarocul tematic „Primăvara”, în perioada 14 februarie – 15 martie 2026, unde sunt comercializate mărțișoare, flori și suvenire. Evenimentul este organizat de Întreprinderea Municipală „Piața Centrală”.
În același context, în perioada 10 februarie – 10 martie 2026, în Scuarul Catedralei „Nașterea Domnului” și în alte locații din oraș au loc târguri de primăvară cu mărțișoare, articole meșteșugărești și flori de grădină, dedicate sărbătorilor „Mărțișor” și „8 Martie”.
UPDATE // Traficul transfrontalier intens la punctul de trecere Sculeni a fost fluidizat
Peste 90% dintre produsele alimentare analizate în 2025 sunt conforme. ANSA a publicat raportul privind reziduurile de pesticide
CNAM: Peste 14 mii de persoane au beneficiat de operații de cataractă anul trecut
DOC // Modificările la Codul Educației, publicate în Monitorul Oficial: consolidarea rețelei școlare și sprijin pentru tinerii profesori
Celula de Criză a MAE: Zborurile din aeroporturile Dubai, Abu Dhabi și Sharjah sunt operate în regim limitat, prin coridoare aeriene sigure
Tentative de corupere la posturile Sculeni și Leușeni. Cazurile au fost denunțate de polițiștii de frontieră
Primul monument dedicat eroilor moldoveni, căzuți în toate războaiele, inaugurat în Ungaria
Radiografia poluării în Moldova: specialiștii de mediu învață să măsoare amprenta de carbon a economiei
Legea ce prevede fortificarea securității judecătorilor și procurorilor a fost publicată în Monitorul Oficial
ARBOM a susținut organizarea recepției dedicate Zilei Naționale a Bulgariei la Chișinău
Agenda evenimentelor, vineri, 6 martie
Vreme fără precipitații și maxime de până la 11 grade Celsius, prognozate pentru vineri
Campania „Învață în Moldova” // Absolvenții de liceu descoperă oportunitățile oferite de universitățile din țară
Asistența juridică garantată de stat, solicitată mai des: peste 65 de mii de cazuri în 2025
Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „O pace echitabilă și durabilă în Ucraina ar putea crea anumite condiții pentru retragerea forțelor militare ruse din regiunea transnistreană”
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă vreme caldă, cu cer variabil
FOTO // Expoziția de pictură „Primăvara pe plai” a fost inaugurată la Parlament
Gimnaziul „Dimitrie Cantemir” din Ștefan Vodă va fi renovat cu sprijinul Japoniei
Sănătatea, în centrul vizitei efectuate de președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, în sudul țării
Circulația bacului Molovata a fost reluată
Guvernul propune simplificarea procedurii de amalgamare voluntară
FOTO // Președinta Maia Sandu, vizită în sudul țării: modernizarea celor două porturi din Giurgiulești, construcția Spitalului regional Cahul și discuții cu tinerii
Laboratoare moderne în școlile-model. Elevii utilizează la lecții tehnologii de ultimă generație
VIDEO // Reforma administrației publice locale, consultată în 29 de raioane: „Ne dorim o reformă care să ajute comunitățile să se dezvolte și să ofere servicii publice mai bune”
Cooperarea economică și energetică, discutată de ministrul Mihai Popșoi cu reprezentanții Ministerului Economiei și ai companiei SOCAR, la Baku
ANTA intensifică controalele în transportul rutier: peste 100 de procese-verbale într-o singură săptămână
FOTO // Ministrul Mihai Popșoi, discuții cu președinta Parlamentului din Azerbaidjan, Sahiba Gafarova. Intensificarea dialogului dintre cele două legislaturi, pe agendă
Donald Trump cere capitularea necondiționată a Iranului
Un grup de deputate din Parlamentul Republicii Moldova au participat la o sesiune dedicată comunicării politice eficiente și tehnicilor de negociere, desfășurată la Parlamentul European
Peste 11 000 de locuri de muncă, propuse de ANOFM. Chișinău, Bălți și Cantemir, printre localitățile cu cele mai multe posturi vacante