Tratament inovator pentru migrena cronică, disponibil la Institutul de Medicină Urgentă
Pacienții care suferă de migrenă cronică și cefalee severă, iar tratamentele clasice nu mai dau rezultate, pot beneficia de o nouă metodă terapeutică disponibilă la Institutul de Medicină Urgentă (IMU). Specialiștii instituției au introdus proceduri moderne de neurointervenție, menite să reducă frecvența și intensitatea crizelor de migrenă și să îmbunătățească semnificativ calitatea vieții pacienților, comunică MOLDPRES.
Potrivit medicilor, tratamentul este minim invaziv și se efectuează pe cale endovasculară, fiind adaptat în funcție de severitatea afecțiunii. Procedurile sunt realizate de echipe specializate în neurologie intervențională și se adresează în special pacienților care nu răspund la terapiile convenționale.
Medicul neurolog intervenționist Andrei Filioglo a explicat că migrena cronică reprezintă o problemă majoră de sănătate publică, afectând activitățile zilnice și capacitatea de muncă a persoanelor diagnosticate. Afecțiunea este caracterizată prin dureri de cap prezente cel puțin 15 zile pe lună, dintre care minimum opt au caracter migrenos, pe o perioadă mai mare de trei luni.
Una dintre metodele utilizate este embolizarea arterei meningee medii, o procedură efectuată sub ghidaj imagistic, prin care sunt administrate substanțe speciale ce reduc transmiterea semnalelor dureroase asociate migrenei.
O altă opțiune terapeutică, aflată în evaluare clinică, constă în administrarea intraarterială a unor medicamente cu efect local asupra mecanismelor durerii. Specialiștii susțin că această procedură permite reducerea activității nervului trigemen, implicat în apariția crizelor migrenoase.
Medicii atrag atenția că migrena poate fi declanșată de numeroși factori, printre care stresul, lipsa somnului, oboseala, deshidratarea, alimentația neregulată, modificările hormonale sau schimbările bruște ale vremii. În acest context, persoanele care se confruntă frecvent cu dureri de cap sunt îndemnate să solicite consultul unui specialist și să evite automedicația.
Potrivit datelor statistice, peste 15% dintre cetățenii Republicii Moldova suferă de migrenă, femeile fiind cele mai afectate de această afecțiune.
Agenda evenimentelor, joi, 13 august
Peste 560 de cazuri de boli diareice acute, înregistrate timp de o săptămână. Cei mai afectați sunt copiii
Zece stații noi pentru monitorizarea aerului vor fi instalate în Moldova până în 2027
VIDEO // Ministerul Finanțelor explică noile reguli din politica fiscală care vizează moștenirea: „Guvernul nu-și propune să impoziteze moștenirea pentru cetățenii R. Moldova care se află în diasporă”
Un sprijin suplimentar de 6 milioane de lei va fi acordat pentru finanțarea centrelor de plasament pentru refugiații din Ucraina
VIDEO // Droguri de peste 1,3 milioane de lei, aduse din Ucraina. Un bărbat a fost reținut de polițiști
Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi: „Aparatul de zbor care a provocat explozia de la Crocmaz este o dronă rusească cu propulsie”
MEC lansează consultarea publică pentru noua generație de curriculum școlar
Aprobat de Guvern. Republica Moldova va intensifica schimbul de date polițienești cu statele europene
VIDEO // Noi cazuri de escrocherie. O femeie din raionul Orhei, deposedată de peste 85 000 de lei
O persoană a decedat, iar alte 15 au fost rănite în urma accidentului rutier produs la Strășeni
Accident grav pe traseul M5, între Codreanca și Bravicea: o persoană a murit, alte câteva au fost rănite
Agenda evenimentelor, miercuri, 12 august
Un cutremur cu magnitudinea 4,5 a fost înregistrat în zona seismică Vrancea
ARMENPRESS: Piața imobiliară din Erevan prinde amploare
Ministrul Alexandru Gasnaș, întrevedere cu ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „România este unul dintre cei mai apropiați parteneri ai R. Moldova, inclusiv în modernizarea sistemului de sănătate”
Republica Moldova are asigurat necesarul de energie pentru astăzi. Energocom a rezervat volumele
Ministra Finanțelor: „Politica fiscală pentru anul 2027 nu își propune impozitarea moștenirilor primite de cetățenii R. Moldova, inclusiv de cei aflați în diaspora”
VIDEO // Percheziții în raionul Drochia. Patru bărbați, documentați pentru deținerea ilegală a armelor și munițiilor
FOTO // Oraşul Criuleni își modernizează infrastructura locală prin Programul „Europa este aproape”
BNM: rata anuală a inflației va avea o tendință ascendentă până la finele anului curent, iar ulterior va scădea
DOC// R. Moldova accesează o finanțare de 150 de milioane de euro pentru proiectul „Livada Moldovei II”. Legea, publicată în Monitorul Oficial
VIDEO // Podul peste râul Lunguța din Taraclia intră într-o nouă etapă de reparație
GALERIE FOTO // Antrenamente pentru parada dedicată Zilei Independenței. Peste 100 de unități de tehnică militară și specială vor fi prezentate în PMAN
Ziua Internațională a Tineretului 2026, marcată la Bălți, cu participarea a peste 1500 de tineri din întreaga țară
Orașul Burgas din Bulgaria va găzdui Concursul Muzical Eurovision din 2027
Cinci instituții de învățământ din stânga Nistrului vor fi dotate cu echipamente moderne pentru cantine printr-un proiect finanțat de Guvernul României
„Restart în educație”: MEC propune ca în municipiile Chișinău, Bălți și în UTA Găgăuzia, reforma să intre în vigoare din 2028
Investigațiile financiare paralele vor fi desfășurate după un mecanism comun la nivel național
Se ieftinesc carburanții. Benzina coboară sub pragul de 30 de lei