VIDEO // Trei bărbați vor ajunge pe banca acuzaților pentru hărțuire și distribuire de imagini intime
Trei bărbați vor ajunge pe banca acuzaților în cadrul dosarului „Car Vertical”, într-o cauză ce vizează hărțuirea și distribuirea de imagini și înregistrări video cu caracter intim în scop de răzbunare, comunică MOLDPRES.
Potrivit PCCOCS, învinuiții ar fi publicat sau transmis materiale intime ale fostelor partenere pe canale online, dar și către persoane apropiate victimelor, acțiuni care ar fi avut scopul de a le umili.
Într-unul dintre cazuri, un bărbat de 40 de ani este acuzat că a publicat pe un canal de Telegram imagini cu caracter intim ale fostei sale iubite, alături de datele ei de contact, fapt care a dus la contactarea victimei de către persoane necunoscute.
Într-un alt caz, un bărbat de 33 de ani este acuzat că, după încheierea relației, ar fi publicat imagini și conversații intime pe rețele sociale și pe Telegram, le-ar fi transmis apropiaților victimei și ar fi creat conturi false pe platforme online pentru a o discredita. Acesta ar fi publicat, de asemenea, mai multe înregistrări video.
În al treilea caz, un bărbat de 26 de ani este acuzat că ar fi transmis imagini intime ale fostei sale partenere actualului ei iubit aflat în străinătate, după care ar fi publicat mai multe materiale video pe același canal de Telegram.
PCCOCS precizează că investigațiile în dosar continuă.
Zboruri noi spre trei orașe europene și mai multe curse spre destinații populare, din această toamnă
Patru lingouri din aur, depistate de vameși la Aeroportul Chișinău
Apărarea cibernetică și combaterea amenințărilor hibride, pe agenda consultărilor moldo-elvețiene de la Berna
Cadrele didactice din Găgăuzia își consolidează competențele. 47 de profesori au absolvit un program de perfecționare
VIDEO // Un bărbat din Chișinău a fost arestat după ce și-ar fi jefuit sora de bijuterii din aur
Escrocheriile telefonice, tot mai sofisticate. Specialiștii recomandă vigilență maximă
Promitea permise auto și de port-armă în schimbul banilor. O femeie a fost condamnată pentru trafic de influență
Meteorologii au emis Cod galben de pericol de incendii
Organizațiile necomerciale pot obține finanțare de până la 750.000 de lei pentru proiecte turistice
SATUL EUROPEAN // Educație în condiții europene la Recea: trei proiecte au modernizat infrastructura școlară
Cronica ARHIVELOR // Dionisie Tanasoglu, fondator al alfabetului găgăuz și primul rector al Universității din Comrat
Un bărbat din Chișinău a primit doi ani de închisoare după ce a urcat beat la volan și fără permis
VIDEO // Grup infracțional, destructurat în sudul țării. Cinci persoane, arestate pentru trafic de droguri
VIDEO // Plata arendei pentru lacuri va fi actualizată printr-un nou regulament
USMF „Nicolae Testemițanu” a devenit membră a Asociației Internaționale pentru Educația în Profesiile din domeniul Sănătății
Hram în 19 localități de Sfinții Apostoli Petru și Pavel. Recomandările poliției pentru cetățeni
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu ambasadorii statelor membre ale Uniunii Europene și ale G7 acreditați în Republica Moldova
Roman Roșca urmează să preia mandatul vacant de deputat, după demisia lui Alexandru Trubca
Reforma APL va continua pe direcția amalgamării voluntare. Precizările făcute de Igor Grosu și Vasile Tofan
Vasile Tofan, despre echipa guvernamentală: „Veți vedea și fețe noi. Urmează discuții cu mai mulți miniștri, iar ulterior vor fi luate deciziile”
Președinta Maia Sandu l-a desemnat pe Vasile Tofan drept candidat la funcția de Prim-ministru
Șase răniți la Kiev în urma unui atac cu rachete balistice al Rusiei
MOLDOVA SUNT EU // Visul de a purta uniforma, transformat în misiune. Povestea lui Andrei Ilinciuc, student la Academia „Ștefan cel Mare”
FOTO // Alte două curți din capitală au fost reabilitate prin programul „Curtea Europeană”
Vasile Tofan anunță prioritățile noului Guvern - integrarea în UE, relansarea economiei și restabilirea încrederii cetățenilor: „Intenționez să-mi duc mandatul până la capăt, nu ne mai permitem experimente și nici să ne împiedicăm de atâtea ori”
VIDEO, DOC // Șefa statului Maia Sandu l-a desemnat pe Vasile Tofan în calitate de candidat la funcția de prim-ministru al Republicii Moldova
LIVE // Președinta Maia Sandu susține un briefing de presă, în urma consultărilor privind desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru
Republica Moldova marchează Ziua Mondială a Populației
Serviciul Vamal a încasat peste 20,38 de miliarde de lei în primele șase luni ale anului. Radu Vrabie: „Rezultatul confirmă dinamica pozitivă a activității economice și eficiența măsurilor implementate”
Accident grav în raionul Sângerei. Un bărbat a decedat, iar alte două persoane au suferit traumatisme