Un tânăr va sta 12 ani la închisoare după ce a ucis în bătaie un bărbat într-o clădire părăsită din Chișinău
Un tânăr de 27 de ani a fost condamnat la 12 ani de închisoare, după ce a ucis în bătaie un bărbat de 66 de ani, într-o clădire părăsită din Chișinău, comunică MOLDPRES.
Potrivit Procuraturii Generale, pedeapsa a fost stabilită pentru concurs de infracțiuni, urmând să fie executată într-un penitenciar de tip închis. Complicele său este judecat într-o cauză separată.
Conform materialelor cauzei, în seara de 3 septembrie 2025, inculpatul și un alt bărbat, ambii în stare de ebrietate, au mers într-o clădire abandonată din capitală pentru a găsi o femeie pe care o suspectau că le-ar fi furat anterior un telefon mobil și bani.
În lipsa acesteia, cei doi și-au revărsat furia asupra unui bărbat aflat în interiorul clădirii. Sub pretextul obținerii unor informații, l-au agresat și i-au sustras în mod deschis bunurile personale – un telefon mobil și o geantă cu bani și acte – condiționând restituirea lor de întoarcerea presupusului bun furat.
Câteva zile mai târziu, în perioada 9–10 septembrie 2025, inculpatul a revenit la aceeași adresă. Acolo a izbucnit un conflict între el și un bărbat de 66 de ani.
Pe fondul unui schimb de replici, tânărul i-a aplicat victimei multiple lovituri cu pumnii, în special în zona toracică. Traumatismele suferite au fost atât de grave încât au dus la decesul bărbatului.
După agresiune, inculpatul a părăsit locul faptei, însă a fost reținut ulterior de oamenii legii. În fața instanței, acesta și-a recunoscut integral vinovăția, declarând că nu a avut intenția de a provoca moartea victimei și că regretă cele comise.
Polițiștii vor participa la careurile solemne dedicate „Ultimului sunet”. Recomandările INSP
Festivități dedicate ultimului sunet, organizate în școlile din țară. Anul de studii 2025-2026 a ajuns la final
Agenda evenimentelor, vineri, 29 mai
Vreme răcoroasă și fără precipitații pentru ziua de vineri
Declarație privind combaterea consumului de tutun, aprobată de Parlament
Număr record de elevi care vor primi nota „10” din oficiu la bacalaureat în 2026
Numărul plângerilor depuse la Consiliul pentru egalitate, în creștere în 2025: circa 400 de cereri recepționate anul trecut
Aproape două milioane de lei pierdute în urma fraudelor telefonice în doar 24 de ore
Curtea de Apel a menținut sentința în dosarul bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul
Condiții speciale de admitere și burse în valoare de 1200 de lei pentru elevii și studenții de etnie romă
Igor Grosu, apel către cetățeni după valul de escrocherii: „Vă rog frumos, fiți atenți și puneți întrebări”
Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate
FOTO // După aproape o săptămână de intervenții intense, riscul de inundații a scăzut în raioanele afectate de ploile torențiale. Celula de criză și tabăra operațională a IGSU și-au încheiat activitatea după stabilizarea situației în teren
Meteorologii au emis un nou Cod galben de intensificări ale vântului
UE deblochează circa 15 miliarde de euro pentru Ungaria
Peste 40 de medicamente noi vor apărea în farmaciile din Republica Moldova
A început vacanța de vară: recomandările Poliției pentru copii și părinți
FOTO // Târgul locurilor de muncă, organizat la Chișinău. Ministra Natalia Plugaru: „Pentru Guvern, ocuparea forței de muncă reprezintă una dintre prioritățile esențiale”
ARMENPRESS: Armenia își reafirmă angajamentul pentru cooperarea în cadrul Uniunii Economice Eurasiatice
Cronica ARHIVELOR // Vasile Badiu, personalitatea care a contribuit la valorificarea patrimoniului cultural
VIDEO // Piersicii și caisele s-au ieftinit în piețele din R. Moldova. Pe tarabe au apărut afinele
Mii de persoane, printre care elevi și tineri, au participat la Zilele Parlamentului
CSM a anunțat concurs pentru funcțiile vacante de judecător la Curtea Supremă de Justiție
Dmitri Medvedev amenință statele UE după incidentul cu drona prăbușită în România
ARBOM a semnat contractul de sponsorizare cu echipa de fotbal Levski Trakia
Spații moderne pentru copiii cu afecțiuni respiratorii. Secția de Pneumologie a Institutului Mamei și Copilului a fost renovată
VIDEO // Drona căzută la Galați: Consulul general al Rusiei la Constanța - declarat persona non grata
Un pensionar din Chișinău a rămas fără 2,1 milioane de lei după o fraudă telefonică
Exporturile de nuci ale Republicii Moldova depășesc 40 de milioane de dolari anual
Zelenski avertizează asupra unui nou atac masiv pregătit de Rusia împotriva Ucrainei