ro

 

Societate
20 Mai, 2026 / 18:38
/ Acum 2 ore

VIDEO // Membrii unei grupări internaționale, cercetați pentru producerea, contrabanda și comercializarea drogurilor prin aplicația Telegram

Membrii unei grupări internaționale sunt cercetați pentru producerea, contrabanda și comercializarea drogurilor prin aplicația Telegram. Pe acest caz, organele de forță au ridicat zece litri de droguri sintetice de tip PVP, în valoare de aproximativ 5 milioane de lei, informează MOLDPRES.

Potrivit Inspectoratului General al Poliției, gruparea activa pe teritoriul Poloniei, Georgiei, Ucrainei și Republicii Moldova. Timp de câteva luni, oamenii legii au documentat activitatea infracțională a membrilor acesteia, cetățeni ai Ucrainei și Republicii Moldova, implicați în transportarea și distribuirea drogurilor sintetice pe teritoriul țării.

În cadrul investigațiilor, polițiștii au identificat un moldovean de 29 de ani, care, de la începutul anului curent, ar fi avut rolul de curier pentru transportarea drogurilor din Polonia către Georgia și Republica Moldova.

Suspectul a intrat, pe 16 mai, în Republica Moldova prin punctul de trecere a frontierei Leușeni–Albița, la volanul unui Audi. După traversarea frontierei, acesta a fost monitorizat, reținut și percheziționat.

În urma perchezițiilor au fost ridicate pachețele cu droguri de tip PVP, timbre LSD, un telefon mobil utilizat la comiterea infracțiunii și o butelie din plastic cu 10 litri de PVP în formă lichidă. Drogurile au fost transportate din Polonia și plasate într-un ascunziș pentru a fi preluate de un alt membru al grupării. Automobilul utilizat de suspect a fost ridicat în vederea aplicării sechestrului și confiscării speciale.

La demersul procurorilor, instanța de judecată a emis pe numele acestuia un mandat de arest pentru 30 de zile. Dacă va fi găsit vinovat, bărbatul riscă închisoare de până la 15 ani.


 
Ultimele Știri
/ Acum 9 ore

Președinta Maia Sandu, vizită în Regatul Țărilor de Jos: întrevederi cu premierul Rob Jetten și ministrul de externe Tom Berendsen

/ Acum 20 ore

Agenda evenimentelor, miercuri, 20 mai

/ Acum 21 ore

MEC: numărul funcțiilor didactice vacante în școli este în scădere în ultimii ani

/ Acum 22 ore

Ploi de scurtă durată și maxime de până la +23 de grade Celsius, prognozate pentru ziua de miercuri

/ Acum 23 ore

FOTO // Condiții mai bune pentru vârstnicii din Nisporeni: centrul social din oraș a fost eficientizat energetic

/ Acum 23 ore

FOTO // Principele Radu al României, în vizită la una dintre cele mai renumite vinării din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Numărul cazurilor de infecții acute ale căilor respiratorii, în scădere cu 15 la sută în ultima săptămână

/ Acum 1 zi

Taberele ARC 2026 se pregătesc de start: oportunități de participare pentru elevi și tineri din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Internațională a Medicului de Familie: „Respectul pentru medici trebuie să însemne investiții, condiții mai bune de muncă și un sistem medical mai puternic”

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu, după Eurovision: „Nu ar trebui să permitem ca nimeni și nimic să afecteze relația dintre România și Republica Moldova”

/ Acum 1 zi

Un nou centru regional pentru copiii victime ale infracțiunilor a fost deschis la Cahul

/ Acum 1 zi

Audieri în Parlament după incidentul de la Cahul. Deputații au venit cu recomandări pentru consolidarea securității în unitățile militare

/ Acum 1 zi

Un automobil a fost lovit de tren pe tronsonul Florești - Bălți

/ Acum 1 zi

Transformările și prioritățile sistemului educațional, discutate în cadrul Săptămânii Educației