ro
Societate
10 Noiembrie, 2025 / 15:46
/ Acum 2 ore

VIDEO // Ministrul Dan Perciun, de Ziua Mondială a Științei: „Ne dorim un sector de cercetare puternic, care să stea la baza creșterii economice”

Cercetarea este esențială pentru promovarea reputației Republicii Moldova la nivel internațional și pentru contribuția țării noastre la cunoașterea umanității. În același timp, ne dorim un sector de cercetare puternic, care să contribuie la consolidarea economiei naționale și să fie unul dintre elementele pe care se sprijină creșterea noastră economică. Declarațiile au fost făcute de ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, care a transmis astăzi un mesaj cu ocazia Zilei Mondiale a Științei, informează MOLDPRES.

Ministrul a afirmat că autoritățile au implementat, în ultimii ani, mai multe acțiuni pentru susținerea sectorului de cercetare. Acestea includ creșterea finanțării, majorarea burselor pentru doctoranzi, deschiderea de noi oportunități de proiecte alături de colegii din România și lansarea, în premieră, a proiectelor naționale de cercetare în sumă de peste 100 de milioane de lei.

„În următorii ani, pe măsură ce ne apropiem de momentul integrării în Uniunea Europeană, vor fi din ce în ce mai multe oportunități pe care vreau să le valorificăm împreună. Cercetarea are un potențial enorm de a atrage finanțarea europeană, iar Ministerul Educației va fi alături de cei care vor să scrie proiecte, care vor să facă mai mult, care au nevoie de sprijin suplimentar”, a afirmat șeful de la Educație.

Dan Perciun a mai adăugat că autoritățile planifică investiții suplimentare în infrastructura de cercetare, cu suportul Băncii Mondiale și al Uniunii Europene. Totodată, vor fi oferite noi oportunități de formare, mentorat, ghidare și facilitare a parteneriatelor cu România și cu alte state europene pentru a valorifica fondurile Orizont Europa.

„Sunt sigur că dacă vom continua parteneriatul pe care l-am pornit, vom reuși nu doar să stabilizăm sectorul nostru de cercetare, dar să-l aducem la un nou nivel și să-l infuzăm cu mai multă energie, determinare și potențial de a atrage finanțare internațională”, a subliniat ministrul Educației.

Ziua Internațională a Științei pentru Pace și Dezvoltare este marcată anual pe 10 noiembrie la inițiativa Organizaţiei Naţiunilor Unite pentru Educaţie, Ştiinţă şi Cultură (UNESCO), începând cu anul 2001.