ro

 

Societate
03 Iunie, 2026 / 22:42
/ Acum 1 oră

Vremea instabilă se menține și joi

Vremea rămâne capricioasă, iar ploile vor continua și joi pe întreg teritoriul țării, potrivit prognozelor meteorologilor, transmite MOLDPRES.

Astfel, mâine cerul va fi noros, cu unele perioade de variabilitate. Noaptea, vremea va fi, îndeosebi, fără precipitații, iar ziua, izolat, vor cădea ploi slabe de scurtă durată.

Vântul va sufla din sud-est, slab până la moderat.

Temperaturile minime nocturne vor oscila între 12 și 17 grade Celsius, iar maximele diurne se vor situa între 23 și 28 de grade Celsius.

Potrivit Autorității de Meteorologie și Monitoring de Mediu, în luna iunie 2026, temperatura medie lunară a aerului se va încadra, în general, în limitele valorilor normale, în intervalul +18 și +20°C.


 
Ultimele Știri
/ Acum 12 ore

Un șef de secție din cadrul SA „Termoelectrica”, reținut de CNA într-un dosar de corupere activă și pasivă

/ Acum 12 ore

Mai mulți arbori doborâți și vehicule blocate în urma ploilor și vântului puternic. Salvatorii au intervenit pentru înlăturarea consecințelor

/ Acum 13 ore

Cronica ARHIVELOR // Elena Alistar – vocea feminină din Sfatul Țării

/ Acum 13 ore

Drumarii au intervenit pe mai multe trasee naționale după ploile abundente

/ Acum 13 ore

Creștinii ortodocși de stil vechi îi sărbătoresc pe Sfinții Împărați Constantin și Elena

/ Acum 14 ore

Agenda evenimentelor, miercuri, 3 iunie

/ Acum 1 zi

Vremea instabilă se menține: precipitații în întreaga țară, prognozate pentru miercuri

/ Acum 1 zi

O femeie de 74 de ani din capitală, victima escrocilor: a transmis peste 130 de mii de euro unor persoane necunoscute

/ Acum 1 zi

Un bărbat de 67 de ani din Ungheni, găsit fără suflare în gospodăria unui vecin: poliția investighează cazul

/ Acum 1 zi

Victimele accidentului aviatic SMURD din 2016, comemorate la Haragâș. Premierul Alexandru Munteanu: „Sacrificiul lor rămâne un simbol al curajului și solidarității dintre oameni”

/ Acum 1 zi

Dorin Damir a fost achitat de Curtea de Apel în dosarul de șantaj

/ Acum 1 zi

FOTO // Comuna Lăpușna se modernizează prin cinci proiecte finanțate de Guvern. Drumuri reparate, primărie nouă și investiții în educație

/ Acum 1 zi

Republica Moldova va crea o Agenție Națională Erasmus+. UE oferă un sprijin de 5 milioane de euro pentru țările candidate

/ Acum 1 zi

Escrocheriile telefonice au provocat pierderi de peste 27 de milioane de lei în mai puțin de două săptămâni