ro

 

Societate
24 Iulie, 2026 / 18:56
/ 21 Martie, 2026

FOTO // Ziua Mondială a Sindromului Down. Premierul Alexandru Munteanu s-a alăturat campaniei „Nu toate florile cresc la fel”

Prim-ministrul Alexandru Munteanu s-a alăturat campaniei organizată de asociația obștească Prietenamea „Nu toate florile cresc la fel”. Acțiunea este realizată în contextul marcării Zilei Mondiale a Sindromului Down, informează MOLDPRES.

Șeful Cabinetului de miniștri a subliniat că incluziunea înseamnă șanse reale pentru fiecare copil și adult de a participa activ în societate și de a-și urma propriul drum.

„În natură, diversitatea nu este explicată și nici corectată – este acceptată. Fiecare floare are propriul ritm, propria nevoie de lumină, de timp și de spațiu. Unele înfloresc mai devreme, altele mai târziu, dar toate își găsesc locul în aceeași grădină. M-am alăturat cu drag campaniei Prietenamea „Nu toate florile cresc la fel”. Iar ghiveciul primit de la copii este expresia sinceră a felului în care ei văd lumea: cu deschidere, fără etichete, cu respect pentru fiecare diferență. Incluziunea înseamnă șanse reale pentru fiecare copil și adult de a participa activ în societate și de a-și urma propriul drum”, a afirmat Alexandru Munteanu.

Oficialul a menționat că Guvernul susține persoanele cu dizabilități prin prestații sociale, alocații și compensații, dar și prin dezvoltarea unor servicii sociale esențiale, precum asistența personală, centrele de zi, serviciile „Respiro” și echipele mobile care oferă sprijin direct în comunitate și la domiciliu.

„Știm că trebuie să consolidăm aceste măsuri și să dezvoltăm politici care asigură mai mult sprijin real și incluziune, astfel încât fiecare persoană să aibă șansa de a-și valorifica potențialul. O societate puternică este aceea care își acceptă diversitatea și o transformă în valoare”, a spus Alexandru Munteanu.

De asemenea, Casa Guvernului găzduiește, în aceste zile, o expoziție de fotografii care surprind copii cu sindromul Down, organizată de Prietenamea, care promovează incluziunea și drepturile copiilor. Expoziția face parte din campania „Nu toate florile cresc la fel” și aduce în prim-plan diversitatea ca o realitate firească și valoroasă a comunității. 

Sindromul Down nu este o boală, ci o schimbare genetică definitivă, caracterizată prin prezența unei copii suplimentare a cromozomului 21. Organizația Mondială a Sănătății anunță că, la nivel global, unul din o mie de nou-născuți este diagnosticat cu această modificare genetică.

În Republica Moldova, sindromul Down poate fi identificat prenatal prin investigații specifice, precum screeningul biochimic (dublu test, triplu test), efectuate la recomandarea medicului. De asemenea, copiii cu sindromul Down beneficiază de servicii de reabilitare psihoverbală și motorie în instituții specializate, precum: Institutul Mamei și Copilului, Centrul Republican de Reabilitare pentru Copii, Spitalul Clinic Municipal nr. 1, Centrele medicilor de familie cu specialiști în reabilitare.

După împlinirea vârstei de 18 ani, persoanele cu sindromul Down beneficiază de: evaluare multidisciplinară și consult medical de specialitate, ședințe de kinetoterapie, hidrokinetoterapie și terapie ocupațională, sesiuni cu psihologul, logopedul, psihopedagogul, asistență socială și terapii comportamentale.

La nivel global sunt peste 50 de milioane de oameni care au Sindromul Down. Circa 50 dintre aceștia se nasc, anual, în Republica Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 9 ore

Bolnavii cardiovasculari au beneficiat de cele mai multe medicamente compensate în iunie

/ Acum 9 ore

Facturi mai mici la energie pentru o familie cu patru copii din Ștefan Vodă, care a beneficiat de Programul EcoVoucher

/ Acum 10 ore

Mesajele de avertizare ale IGSU vor deveni mai accesibile pentru persoanele cu dizabilități de auz

/ Acum 10 ore

Centrul de Sănătate Telenești are un nou ascensor, instalat printr-un proiect de peste un milion de lei

/ Acum 20 ore

Primăriile care refuză amalgamarea voluntară vor intra în proces de comasare normativă

/ Acum 20 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 24 iulie

/ Acum 20 ore

Guvernul începe evaluarea agențiilor și instituțiilor publice. Alexei Buzu: „Vom identifica structurile care pot fi comasate și costurile ce pot fi optimizate”

/ Acum 23 ore

Ministerul Justiției caută soluții pentru a păstra judecătorii și procurorii în sistem. A fost creat un grup de lucru

/ Acum 1 zi

Fondatoarea unei companii de turism, reținută într-un dosar de escrocherie de circa un milion de lei

/ Acum 1 zi

FOTO // Circa 90 de inspectori de mediu din toate regiunile țării au participat la seminare privind aplicarea normelor contravenționale

/ Acum 1 zi

Performanță medicală la Chișinău: o fetiță născută prematur la 25 de săptămâni și cu 850 de grame a fost externată sănătoasă de la Spitalul „Gheorghe Paladi”

/ Acum 1 zi

Programele de combatere a HIV și tuberculozei vor beneficia de finanțare externă de peste 10 milioane de euro

/ Acum 1 zi

UPDATE // Traficul sporit la postul vamal Leușeni a fost fluidizat

/ Acum 1 zi

FOTO // Autostrada „Unirii” A8 intră în etapa de proiectare pe teritoriul Republicii Moldova