
Redactorul-șef al revistei poloneze National Geographic Polska explorează Republica Moldova
Republica Moldova își deschide porțile pentru a-și prezenta frumusețile culturale și naturale în fața publicului internațional. Astăzi, Ana Sandra, director interimar al Oficiului Național al Turismului, l-a întâmpinat pe Lukasz Zaluski, redactor-șef al revistei National Geographic Polska, aflat în ţara noastră într-o vizită de documentare de trei zile, transmite MOLDPRES.
Turul informativ, desfășurat sub titlul „An Outstanding Journey into the Culture and History of the Republic of Moldova”, își propune să scoată în evidență patrimoniul istoric, tradițiile autentice și peisajele pitorești ale țării, oferindu-i jurnalistului o experiență completă, menită să inspire articole care vor ajunge la milioane de cititori din Polonia și din întreaga lume.
Vizita este organizată de Oficiul Național al Turismului al Republicii Moldova, în cadrul proiectului „Eko App Moldova pentru Turism Sustenabil în Moldova”, implementat cu suportul strategic al HumanDoc și cofinanțat prin cooperarea pentru dezvoltare a Ministerului Afacerilor Externe al Republicii Poloniei.
Organizatorii își exprimă speranța că experiențele trăite de jurnalist vor transforma Moldova într-o destinație turistică tot mai atractivă pe harta Europei.
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Conacul lui Constantin Stamati din Ocniţa, o călătorie în Moldova secolului XIX
R. Moldova ajunge pentru prima dată la festivalul Burning Man cu o instalație inspirată de naiul tradițional
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Goian – satul unde tradiția întâlnește natura și turismul autentic
Mai multe localități din R. Moldova au găzduit #AcasăCamp, taberele de vară care reunesc copiii de acasă cu cei din diasporă
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Satul Ivancea, unul dintre cele mai pitorești și încărcate de istorie locuri
UE sprijină restaurarea monumentelor istorice din R. Moldova, inclusiv Mănăstirea Țipova, pentru conservarea patrimoniului cultural
FOTO// Cultura şi cooperarea intercomunitară, promovate prin turul fluvial „Patrimoniu, Dialog, Identitate” pe Nistru
Raionul Cahul devine hub turistic digital, odată cu lansarea proiectului CROSS2MAP pentru promovarea turismului durabil
La Ciulucani, raionul Telenești, a fost inaugurat Muzeul Păretarelor
Uniunea Europeană sprijină dezvoltarea turismului durabil în Republica Moldova
Fostul șef al ziarului „Pravda” a murit după ce a căzut de la fereastra unui bloc din Moscova
Peste 17 mii de cetățeni, angajați cu sprijinul ANOFM. Ministrul Alexei Buzu: „Fiecare persoană care își găsește un loc de muncă reprezintă o reușită”
Cod roşu de furtuni în Bulgaria. MAE de la București a emis o alertă de călătorie
Ministerul Apărării anunță încorporarea de toamnă. 1.200 de tineri vor fi chemați la armată
Reuniunea Teatrelor Naționale Românești, marcată de 47 de evenimente culturale
Servicii de termoficare mai calitative pentru 170 de instituții publice din capitală, care vor avea puncte termice individuale
Peste 150 000 de vizitatori și oaspeți din circa 30 de țări au participat la Ziua Națională a Vinului
Polițiștii au înregistrat peste 4 300 de abateri rutiere în zilele de odihnă
Elevii minorităților etnice pot participa la un concurs de eseuri, lansat de MEC
Numărul infracțiunilor financiar-bancare comise în mediul online, în creștere. IGP lansează campania națională „Stop Investițiilor False!”
Nicușor Dan și-a ales consilierii. Un fost ambasador al României în R. Moldova și un eurodeputat, pe listă
Ediția a 33-a a Festivalului „Maria Bieșu” a reunit peste 6 000 de spectatori și artiști din 12 țări la Chișinău
Noi condamnări în dosarul partidului „Șor”. Președintele Oficiului Basarabeasca a fost condamnat la trei ani de închisoare cu executare
Premiul Nobel pentru Medicină, câștigat de trei cercetători, pentru studiile privind „toleranța imunitară periferică”
ANTA anunță noi reguli noi de traversare a frontierei Letoniei cu Federația Rusă și Republica Belarus