ro

 

Cultură
16 Iulie, 2026 / 13:41
/ 14 Ianuarie, 2026

VIDEO // Premieră: „Richard al III-lea”, pe scena Teatrului Național. O adaptare actuală a clasicului Shakespeare

Doina Pozdirca
Reporter

Teatrul Național „Mihai Eminescu” aduce în fața publicului premiera spectacolului „Richard al III-lea” de William Shakespeare, în regia lui Petru Hadârcă, o montare care depășește granițele unei simple lecții de istorie și propune o reflecție asupra lumii contemporane. Spectacolul explorează tema setei de putere și a prețului plătit de o societate care acceptă, pas cu pas, promisiuni mincinoase și compromisuri periculoase, relatează MOLDPRES.

Regizorul spectacolului Petru Hadârcă a declarat pentru MOLDPRES că montarea scoate piesa din contextul istoric și o aduce în prezent, evidențiind prezența constantă a lui Richard în realitatea contemporană și demonstrând că temele lui Shakespeare rămân mereu actuale.

„Am văzut numeroase montări ale piesei „Richard al III-lea” și, de fiecare dată când ne propunem să aducem un text pe scenă, încercăm să-l privim dintr-o perspectivă nouă. Anul acesta, am ales să începem stagiunea cu această nouă premieră. Am scos piesa din contextul istoric în care a fost plasată de autor și am adus-o în prezent. Personajul Richard al III-lea este, pentru noi, extrem de actual: îl regăsim seară de seară în știri. Îl vedem cum cultivă agresiunea și crima, reflectate în realitățile puterii politice mondiale. De fapt, nimic nu este nou sub soare, iar, parafrazându-i pe clasici, Shakespeare rămâne mereu viu prin faptele pe care le descrie”, a menționat directorul Teatrului Național.


Actorul Anatol Durbală, interpretul lui Richard, afirmă că rolul este unul dintre cele mai dificile din cariera sa, atât prin amploarea textului, cât și prin complexitatea psihologică a personajului.

„Pentru mine, acesta este cel mai dificil rol: un text de aproximativ 50 de pagini, greu de rostit. Partitura este complicată atât din punct de vedere fizic, cât și moral, deoarece este vorba despre un personaj malefic. Totuși, fiecare rol reprezintă o provocare. Sperăm ca, prin acest spectacol, să transmitem frământările noastre și să le împărtășim publicului, astfel încât spectatorii să-și pună întrebări, deoarece piesa este extrem de actuală. Suntem înconjurați de prea mulți „Richard” în jurul nostru”, a declarat Anatol Durbală.


Actrița Corina Rotaru spune că rolul său este dificil, arătând cum personajul trece de la ură la inocență și sfârșește prin autodistrugere.

„Eroina mea este cucerită de Richard și îi devine soție, pentru ca mai apoi să-și ia viața. Este un rol extrem de complex: din ură, personajul ajunge brusc la inocență și cedează în fața lui Richard, acceptând inelul său și, astfel, scriindu-și propriul sfârșit”, a menționat Corina Rotaru.

Totodată, actorul Dan Melnic a subliniat că introducerea elementelor moderne invită spectatorii să privească povestea scrisă acum 500 de ani prin prisma prezentului.

„Faptul că apar cu telefonul mobil chiar de la început îi invită pe spectatori să privească această poveste, scrisă acum 500 de ani, prin prisma timpului în care trăim astăzi. Este o încercare de a aduce istoria mai aproape de realitățile actuale. Sperăm ca publicul să primească spectacolul cu deschidere și să plece din sală cu întrebări și reflecții asupra lumii în care trăim”, a declarat pentru MOLDPRES Dan Melnic.


Premiera spectacolului „Richard al III-lea” va avea loc pe 17 și 18 ianuarie, pe scena Teatrului Național, cu începere de la ora 18:00.


 
Ultimele Știri
/ 03 Iulie, 2026

FOTO // Festivalul de Film și Istorii „Memorie și Identitate” a început la Mereni. Ministrul Culturii: „O societate care își cunoaște trecutul este greu de manipulat”

/ 03 Iulie, 2026

Specialiștii muzeali din Republica Moldova, în vizită de studiu la Maramureș

/ 03 Iulie, 2026

Muzeul Național de Artă găzduiește expoziția artistului Șerban Savu „Adevărata natură”

/ 03 Iulie, 2026

Biblioteca Națională găzduiește expoziția aniversară „Moștenire și destin: Vasilache și Beșleagă în dialogul etern”

/ 03 Iulie, 2026

Noul sediu al Teatrului „B. P. Hasdeu” din Cahul, tot mai aproape de inaugurare

/ 03 Iulie, 2026

GALERIE FOTO // Expoziția „Adevărata natură” a artistului Șerban Savu, inaugurată la Muzeul Național de Artă al Moldovei

/ 02 Iulie, 2026

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Biserica de lemn din Palanca, simbol al patrimoniului din Călărași de peste două secole

/ 02 Iulie, 2026

Ministerul Culturii a lansat grupul de lucru pentru elaborarea Strategiei mass-media

/ 02 Iulie, 2026

Ștefan cel Mare, comemorat în Republica Moldova: 522 de ani de la moartea domnitorului

/ 02 Iulie, 2026

FOTO // Peste 15 mii de vizitatori la expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică” din PMAN

/ 02 Iulie, 2026

FOTO // Viața și opera lui Vasile Vasilache, readuse în atenția publicului la Muzeul Național al Literaturii Române

/ 01 Iulie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Dumitru Matcovschi, într-o fotografie de arhivă din copilărie

/ 01 Iulie, 2026

FOTO // Tradițiile românești au reunit comunitatea moldovenilor din Norvegia de Ziua Iei

/ 01 Iulie, 2026

FOTO // Creativitatea tinerilor designeri din Republica Moldova, premiată la concursul „Next Generation”