Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, vineri, 6 martie: Recitaluri, concerte și spectacole în mai multe localități din țară
Festivalul Internațional de Muzică Festivalul de Muzică Mărțișor 2026 continuă pe 6 martie cu o serie de concerte și spectacole organizate atât în capitală, cât și în mai multe localități din țară, reunind artiști îndrăgiți și ansambluri consacrate, transmite MOLDPRES.
La Chișinău, publicul este invitat la Palatul Național Nicolae Sulac, unde, de la ora 18:00, va susține un concert interpretul Cătălin Josan. Tot în capitală, la Sala cu Orgă, de la ora 18:30, va avea loc un recital de orgă susținut de organistul polonez Michał Szostak, alături de Corul Național de Cameră dirijat de Ilona Stepan.
La Filarmonica Națională Serghei Lunchevici, de la ora 18:00, publicul va putea participa la concertul „The Voice of Love”, turneul aniversar dedicat celor 20 de ani de carieră ai tenorului Cezar Ouatu. De asemenea, la Teatrul Național de Operă și Balet Maria Bieșu va fi prezentat, de la ora 18:00, spectacolul coregrafic „Legenda Mărțișorului”, susținut de Baletul Național JOC.
În cadrul programului „Mărțișor în toată țara”, concertele vor ajunge și în mai multe localități din țară. La Cantemir, la ora 17:00, pe scena Casei de Cultură va evolua Ansamblul de cântece și dansuri populare Fluieraș. La Doroțcaia, raionul Dubăsari, de la ora 18:00, publicul va putea asculta Formația Noroc.
La Hâncești, de la ora 15:00, vor evolua ansamblurile folclorice Ansamblul Ștefan Vodă și Crenguța de iederă, iar la Nisporeni, de la ora 16:00, va susține un concert Formația Millenium. Tot pe 6 martie, la Stoicani, raionul Soroca, de la ora 18:00, publicul îl va putea asculta pe interpretul Vali Boghean.
Programul va continua și la Cricova, municipiul Chișinău, unde, de la ora 18:00, vor evolua din nou ansamblurile folclorice „Ștefan Vodă” și „Crenguța de iederă”, în cadrul unei seri dedicate muzicii și tradițiilor populare.
Inițiat în 1966, Festivalul Internațional „Mărțișor” marchează simbolic venirea primăverii printr-o amplă sărbătoare a muzicii și artei. Desfășurat anual la Chișinău și în alte localități din țară, festivalul reunește artiști și colective din diverse genuri muzicale, oferind publicului un program variat și accesibil.
GALERIE FOTO // Peste 150 de stații cu mozaic, reunite într-o carte semnată de Ștefan Susai
„Nu mă uita” – o expoziție despre memoria satului, semnată de artista Iraida Ciobanu
Teatrul Național de Operă și Balet „Maria Bieșu” va inaugura Bucharest Opera Festival 2026 cu spectacolul „Iolanta”
Cronica ARHIVELOR // Gheorghe Malarciuc, personalitate marcantă a culturii și mișcării ecologiste din Republica Moldova
Ministerul Culturii a recepționat 43 de dosare pentru al doilea concurs de subvenționare a mass-mediei
FOTO // Muzeul Național al Literaturii Române găzduiește expoziția personală „Expresie în Figurativ” a sculptorului Pavel Obreja
Noi abordări în restaurarea monumentelor istorice, discutate la Chișinău de specialiști internaționali
PREMIERĂ // Spectacolul „Sfaturile Melaniei”, o lecție despre credință și speranță pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”
GALERIE FOTO // În culisele premierei „Sfaturile Melaniei”, după piesa Irinei Nechit
Cronica ARHIVELOR // Iurie Sadovnic, în imagini interpretând melodia „Cad pe ape”
Festivalului Industriilor Creative: Aproape 50 de afișe originale semnate de Milton Glaser, expuse la Chișinău
Festivalul iProsop revine la Selemet. Ediția din acest an se va desfășura în format adaptat din cauza vremii nefavorabile
Expoziție dedicată lui Nicolae Iorga la Biblioteca Națională: peste 130 de documente despre viața și opera marelui istoric
FOTO // Marta Kos a revenit la Mănăstirea Marta și Maria: „Tradițiile și identitatea culturală sunt prețuite în Uniunea Europeană”
Republica Moldova participă la dezvoltarea unui nou coridor european de transport
Lotul olimpic național a obținut patru medalii la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori
Meteorologii prognozează vreme frumoasă și caldă pentru zilele de odihnă
FOTO // Substanță de cannabis și un pistol cu gaz, depistate de funcționarii postului vamal Leușeni
Escrocherii telefonice de circa 3 milioane de lei. Polițiștii îndeamnă cetățenii să fie prudenți
Ministerul Finanțelor a lansat un calculator care permite cetățenilor să compare salariul actual cu cel estimat după reforma salarială
Granturi pentru promovarea exporturilor moldovenești: Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru Programul BRIDGE Export
Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu grup de fermieri, la Guvern: „Cele mai bune decizii se iau atunci când stăm la aceeași masă și vorbim deschis”
Sectorul industrial își consolidează creșterea: volumul producției s-a majorat cu 7 la sută
FOTO // IGSU a demarat activitățile de prevenire a înecurilor în perioada estivală
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu fermierii: „Vom lucra împreună la soluții care să îi ajute pe agricultori să-și dezvolte afacerile”
Guvernul României premiază 80 de olimpici din Republica Moldova pentru performanțele școlare
Accident grav la Taraclia. Un bărbat a decedat la fața locului
Sprijin financiar pentru producătorii de lapte: MAIA anunță lansarea apelului de depunere a cererilor
VIDEO // CNAS îndeamnă cetățenii să acceseze contul personal de asigurări sociale. Informația poate fi verificată în mod electronic
Peste 60 de milioane de euro pentru școli moderne și spitale eficiente energetic, cu sprijinul BEI și UE. Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare proiect este încă un pas spre o Moldova în care serviciile publice sunt mai bune”