ro

 

Economie
17 August, 2026 / 19:33
/ Acum 5 ore

ANRE: 75 de stații din țară raportează lipsă de motorină, iar 27 nu au benzină

Lipsa temporară de motorină și benzină în unele stații de alimentare din Republica Moldova se reduce, iar importurile de produse petroliere din ultimele zile depășesc consumul mediu zilnic, anunță Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE). La ziua de astăzi, 75 de stații au raportat lipsa motorinei, iar 27, lipsa benzinei, informează MOLDPRES.

Potrivit ANRE, piața produselor petroliere rămâne expusă evoluțiilor și volatilității de pe piețele internaționale și regionale, care influențează lanțurile de aprovizionare și disponibilitatea produselor.

Autoritatea precizează că lipsa temporară a motorinei, înregistrată punctual la unele stații ale anumitor rețele, nu afectează, în ansamblu, acoperirea necesităților curente ale consumatorilor.

Situația este monitorizată permanent de autorități, iar operatorii întreprind măsuri pentru suplinirea deficiențelor și restabilirea aprovizionării.

ANRE menționează că, în ultimele zile, importurile de produse petroliere au depășit consumul mediu zilnic. Potrivit autorității, acest lucru contribuie la creșterea stocurilor și la redresarea treptată a situației.

Numărul stațiilor care raportează lipsuri este, de asemenea, în scădere față de săptămâna precedentă. Chiar dacă unele benzinării pot înregistra pe parcursul zilei întreruperi temporare în comercializarea anumitor produse, acestea sunt realimentate în funcție de disponibilitatea stocurilor și de livrări.

ANRE continuă să monitorizeze situația de pe piața locală, precum și evoluțiile de pe piețele petroliere internaționale.

Autoritatea mai precizează că mecanismul actual de stabilire a prețurilor-plafon pentru produsele petroliere este unul transparent și are drept scop asigurarea unui proces corect de formare a prețurilor.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Circulația pe R22 la Zăicani, Teleneşti, este redirecționată pe un drum provizoriu în timpul reparației podului

/ Acum 3 zile

Transportatorii moldoveni nu vor mai achita taxe rutiere în Armenia pentru cursele CEMT

/ Acum 3 zile

Termenul pentru privatizarea a patru întreprinderi de stat a fost prelungit până în octombrie

/ Acum 3 zile

Necesarul de energie electrică al Republicii Moldova este acoperit integral pentru ziua de azi

/ Acum 3 zile

Asociațiile de proprietari vor avea acces mai ușor la credite pentru renovarea blocurilor

/ Acum 3 zile

VIDEO // Schemă de evaziune fiscală de peste 7 milioane de lei, deconspirată de autorități

/ Acum 3 zile

DOC // Termenul pentru depunerea ofertelor la privatizarea hotelului „Zarea” a fost prelungit

/ Acum 3 zile

Încasările din impozitul pe chirii au crescut cu 33,7% în primele șapte luni ale anului 2026

/ Acum 3 zile

DOC // Programul Strategic al Sectorului de Acvacultură 2026–2030, publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 3 zile

Linia electrică Bălți–Dnestrovsk a fost repusă în funcțiune

/ Acum 3 zile

Republica Moldova și-a majorat capacitățile de producere a energiei regenerabile cu aproape 94 MW în prima jumătate a anului

/ Acum 3 zile

Euro și dolarul își continuă ieftinirea

/ Acum 4 zile

Norvegia ar putea continua finanțarea programului EcoVoucher și sprijini investițiile în baterii de stocare a energiei

/ Acum 4 zile

Republica Moldova are asigurat necesarul de energie pentru astăzi. Energocom a rezervat volumele