Mecanismul de selectare a proiectelor de investiții capitale publice va fi consolidat. Guvernul instituie reguli unice de evaluare
Mecanismul de selectare a proiectelor de investiții capitale publice va fi consolidat. Guvernul a aprobat un proiect care prevede reguli unice pentru evaluarea și selectarea inițiativelor, pentru a îmbunătăți cadrul de planificare și implementare a investițiilor capitale publice, informează MOLDPRES.
Potrivit Ministerului Finanțelor, noile prevederi instituie un mecanism unitar și obligatoriu de examinare, evaluare și selectare a proiectelor mari de investiții, al căror cost depășește 200 de milioane de lei sau 10 milioane de euro.
Măsurile vizează și ajustarea cadrului normativ aferent Fondului Național pentru Dezvoltare Regională și Locală, Fondului Național pentru Mediu și Fondului Rutier, pentru a asigura o abordare coerentă și transparentă în utilizarea resurselor publice.
Autoritățile susțin că implementarea acestor modificări va contribui la creșterea calității proiectelor de investiții, la o mai bună prioritizare a cheltuielilor publice, la consolidarea disciplinei bugetare și la utilizarea mai responsabilă a fondurilor publice la nivel național.
Aproape 1.900 de hectare din raionul Briceni vor fi conectate la un sistem modernizat de irigare
Proiect votat de Parlament. Transportul feroviar va putea beneficia de cofinanțare pentru a spori mobilitatea în unele localități
Votat de Parlament. Reguli europene și cerințe financiare mai stricte pentru societățile de investiții
Lucrările la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate
Fonduri europene și proiecte comune: Moldova intră în rețelele GECT
Investiții de peste 20 de milioane de dolari în sectorul producerii laptelui: 13 ferme au beneficiat de finanțare prin programul AGGRI
Proceduri simplificate pentru dezvoltarea rețelelor de comunicații: clădirile noi vor fi dotate cu infrastructură pentru fibră optică
FOTO // Igor Grosu la Adunarea Generală a Asociației Businessului European: „Moldova devine parte a unui spațiu economic european tot mai integrat, mai predictibil și mai atractiv pentru investiții”
Expoziția națională „Produs autohton” revine la Moldexpo în perioada 28-30 august. Companiile sunt invitate să depună cereri de participare
Un proiect privind consolidarea securității energetice a Republicii Moldova, examinat de Congresul SUA
Soluții pentru modernizarea transportului public, discutate de vicepremierul Vladimir Bolea în Franța
Venituri de peste 36 milioane lei, înregistrate de freelanceri în luna mai
Curs valutar anunțat de BNM: cotație stabilă pentru euro și în creștere pentru dolar
Reguli europene și cerințe financiare mai stricte pentru societățile de investiții
Avertizare hidrologică: risc de viituri rapide și inundații locale în urma precipitațiilor abundente
FOTO // Accident grav în Ungaria: microbuz înmatriculat în R. Moldova, implicat într-o coliziune soldată cu opt decese
Premieră în sectorul energetic: Moldelectrica a activat servicii de echilibrare a sistemului furnizate de centrale fotovoltaice dotate cu sisteme de stocare
Ploile torențiale fac ravagii: salvatorii intervin în zeci de locații din țară
Cetățenii vor putea compara mai ușor comisioanele bancare cu ajutorul unei platforme online
Ploile și umiditatea excesivă pun în pericol culturile agricole. Recomandările autorităților
Trei sisteme centralizate de irigare din nordul țării vor fi reabilitate: investiții de circa 11,8 milioane de dolari
DOC // Podul de la Ungheni, în centrul unui nou acord dintre Republica Moldova și România pentru infrastructura strategică
GALERIE FOTO // Documente și mărturii despre deportări și foamete, prezentate la Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”
Escrocii continuă să facă victime. În ultimele 24 de ore, poliția a înregistrat 22 de cazuri de fraudă telefonică, cu un prejudiciu total de peste 3 milioane de lei
Premierul Alexandru Munteanu: „Memoria celor deportați ne obligă să construim o societate în care asemenea tragedii să nu mai fie niciodată posibile”
Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, inaugurată în PMAN. Igor Grosu: „Memoria acestor tragedii este o ancoră care trebuie să ne amintească la ce pot duce regimurile autoritare”
Bărbat recidivist, trimis la închisoare după ce a lovit o polițistă
Trafic intens la Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova. Autoritățile recomandă rute alternative
Republica Moldova aderă la Academia de Drept European de la Trier
Șefa statului, mesaj la 85 de ani de la deportări: „Comemorarea deportărilor este deopotrivă despre trecut și despre viitorul democratic pe care îl construim împreună”