Republica Moldova examinează solicitarea Ucrainei privind tranzitul cerealelor către portul Constanța
Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR) a anunțat că este în discuții cu partea ucraineană privind transportul feroviar al cerealelor în tranzit prin Republica Moldova către portul Constanța din România. Instituția a dat asigurări că orice decizie va urmări beneficii economice pentru ambele părți, transmite MOLDPRES.
„Abordarea pornește de la două considerente: pe de o parte, continuăm să sprijinim Ucraina, un stat vecin și partener, inclusiv prin mecanismele Coridoarelor Solidarității. Pe de altă parte, ne dorim ca orice soluție agreată să fie avantajoasă economic pentru ambele părți”, a comunicat MIDR.
Instituția a subliniat că pentru Calea Ferată din Moldova, atragerea unor volume suplimentare de mărfuri reprezintă o oportunitate economică importantă, iar aplicarea unor reduceri tarifare temporare pentru volume mari de transport este o practică utilizată la nivel internațional.
„În condițiile acestei reduceri tarifare, la nivelul discutat în prezent cu partea ucraineană, volumele suplimentare care vor tranzita Republica Moldova vor genera un profit bun pentru Calea Ferată din Moldova”, a menționat MIDR.
În același timp, Ministerul Infrastructurii a precizat că nu este analizată instituirea unui tarif redus permanent, ci doar un mecanism temporar.
„Este analizat un mecanism temporar, în contextul Coridoarelor Solidarității, inclusiv ca instrument de răspuns prompt atunci când bombardamentele Federației Ruse afectează zilnic infrastructura și rutele logistice ale Ucrainei”, a adăugat MIDR.
Ministerul Infrastructurii a anunțat că discuțiile continuă, iar parametrii concreți ai mecanismului urmează să fie agreați de părți.
ANSA: Țara de origine a alimentelor va fi afișată la raft în mod obligatoriu de luni, 10 august. Comercianții riscă amenzi de zeci de mii de lei de lei
Energocom a asigurat necesarul de energie electrică pentru 8 august. Compania îndeamnă cetățenii să reducă consumul în orele de vârf
FOTO // Directorul Serviciului Vamal, în vizită la Otaci: A fost examinată posibilitatea dotării Zonei de control vamal cu un scanner performant
Târguri cu produse locale se desfășoară în toate sectoarele capitalei
Oportunitățile economice și investiționale oferite de Republica Moldova, prezentate de vicepremierul Eugeniu Osmochescu, la Forumul Diasporei
Premierul Vasile Tofan, la Forumul Diasporei: „Trebuie să îmbunătățim viața oamenilor și să repornim motoarele economiei”
Necesarul de energie pentru ziua de vineri, acoperit integral: Energocom a rezervat volumele
Circa un miliard de lei, transferat de BNM la bugetul de stat
Carburanții se ieftinesc, pe fondul detensionării situației din Orientul Mijlociu
ANTA avertizează transportatorii de mărfuri periculoase asupra riscurilor sporite pe timp de caniculă
VIDEO // Moldelectrica: consumatorii finali nu au fost afectați în urma avarierii Liniei Bălți–Dnestrovsk. Lucrările de reparație vor fi efectuate în regim prioritar
Politica fiscală 2027: ministra Finanțelor explică principalele modificări privind impozitul pe bunurile imobiliare, taxele locale și rutiere
Autoritățile și mediul de afaceri analizează soluții pentru a reduce impactul provocărilor energetice asupra economiei
Leul moldovenesc încheie săptămâna cu apreciere ușoară față de euro și dolar
Reforma manualelor școlare: peste 250 de autori, instruiți de experți din Estonia
FOTO // „Hora de la Prut” a dus tradițiile din Ungheni la Festivalul Internațional de Folclor „Ceahlăul”
Spitalul raional din Călărași, eficientizat energetic cu investiții de peste 1,8 milioane de lei
Energocom: necesarul de energie pentru astăzi este acoperit, însă situația regională rămâne volatilă
Nivelul apei din Nistru scade. Comisia Nistreană reduce debitul deversat până la sfârșitul lunii august
Condiții mai bune pentru elevii de la Liceul „Petru Rareș” din Soroca: instituția va fi modernizată cu sprijinul Băncii Mondiale
FOTO // Patrimoniul cultural de pe ambele maluri ale Prutului, celebrat prin meșteșuguri și tradiții la Cahul
FOTO // Investiții în infrastructură la Ungheni: piață, parc și drum nou
Un tronson al Autostrăzii A3 din România va putea fi folosit ca pistă pentru avioane
ARMENPRESS: SUA, Armenia și Azerbaidjan au emis o declarație comună la un an de la Summitul de Pace de la Casa Albă
Termenul de verificare a contoarelor electronice de energie electrică ar putea fi extins, pentru eficientizarea costurilor
Fostul președinte sirian Bashar al-Assad a fost condamnat la pedeapsa capitală
Venituri totale de peste 46 de milioane de lei, înregistrate de antreprenorii independenți în luna iulie
VIDEO // Un bărbat din Hâncești, documentat pentru deținerea și circulația ilegală a armelor și munițiilor
Ministra Daniella Misail-Nichitin, discuții cu ambasadorul Cristian Leon Țurcanu: „Cooperarea dintre R. Moldova și România reprezintă un pilon important în consolidarea securității”
FOTO // Tradițiile și meșteșugurile populare, celebrate la Festivalul „Floare Ciuciuleni”