ro

 

Economie
28 Martie, 2026 / 22:26
/ 18 Februarie, 2026

Ministrul Dorin Junghietu vine în Parlament. Deputații vor examina moțiunea simplă asupra politicii statului în domeniul energetic

Parlamentul va fi examina mâine moțiunea simplă asupra politicii statului în domeniul energetic, securității energetice în raport cu necesitatea protecției consumatorului și stabilității tarifare. Informațiile vor fi prezentate de ministrul Energiei, Dorin Junghietu, comunică MOLDPRES.

Moțiunea simplă a fost depusă de către deputații din opoziția parlamentară la data de 5 februarie curent. Examinarea acesteia are loc în termen de 14 zile lucrătoare de la înaintare.

Pentru a fi adoptată, moţiunea simplă necesită a fi susținută cu votul majorităţii deputaţilor prezenţi la ședința Legislativului.

Ședința plenară va începe mâine la ora 11:00. Ordinea de zi a fost aprobată de Biroul permanent al Parlamentului.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

ANTA: Toate cursele regulate de pasageri au fost reluate

/ Acum 1 zi

Ministerul Infrastructurii a suspendat certificatele de atestare pentru 10 specialiști în construcții în urma unor nereguli grave

/ Acum 1 zi

Curs valutar anunțat de BNM: euro și dolarul se apreciază

/ Acum 1 zi

CNMC avertizează asupra riscului de deconectări temporare în orele de vârf

/ Acum 1 zi

Memorandum de colaborare cu Agenția Slovaciei pentru Investiții și Dezvoltarea Comerțului, semnat la Bratislava

/ Acum 2 zile

Republica Moldova s-ar putea confrunta cu dificultăți în asigurarea energiei electrice. Dorin Junghietu: „Există riscul să nu avem suficientă energie”

/ Acum 2 zile

„Moldova este deschisă pentru afaceri. Și momentul este acum” — mesajul transmis de Maia Sandu la forumul economic de la Bratislava

/ Acum 2 zile

Moldova, Germania și Ucraina își unesc eforturile pentru consolidarea securității energetice și protecția infrastructurii critice

/ Acum 2 zile

Peste 44 de mii de contoare inteligente pentru electricitate, instalate în gospodăriile din țară

/ Acum 2 zile

ANTA cheamă operatorii la colaborare pentru asigurarea stabilității serviciilor de transport rutier de persoane

/ Acum 2 zile

Noi reguli pentru comercializarea motorinei: decizia aprobată de Guvern

/ Acum 2 zile

VIDEO // Vicepremierul Vladimir Bolea: „Mai mult de jumătate din cursele regulate de pasageri nu sunt efectuate în prezent”

/ Acum 2 zile

Mecanismul de stabilire a prețurilor la carburanți va fi modificat pe durata stării de urgență

/ Acum 2 zile

VIDEO // Tarifele pentru transportul rutier, ajustate temporar prin decizie de Guvern