Premierul Vasile Tofan invită companiile din Turcia să investească în Republica Moldova și fixează ținta de 2 miliarde de dolari pentru comerțul bilateral
Premierul Vasile Tofan a declarat că relațiile dintre Republica Moldova și Turcia sunt foarte puternice și se dezvoltă atât pe dimensiunea economică, cât și pe cea culturală și politică. Oficialul a subliniat că cele două țări ar putea să-și seteze drept obiectiv majorarea volumului comerțului bilateral până la nivelul de 2 miliarde de dolari în următorii ani, comparativ cu cel actual de 1 miliard de dolari. În acest context, Vasile Tofan a invitat companiile din Turcia să investească în țara noastră, transmite MOLDPRES.
Aflat într-o vizită privată la Istanbul, Vasile Tofan a oferit un interviu agenției turce de presă Anadolu, în care a făcut o evaluare a relațiilor dintre Turcia și Moldova, a cooperării economice, a investițiilor în sectorul energetic și a efectelor războiului dintre Rusia și Ucraina asupra regiunii.
Oficialul a descris starea actuală a relațiilor dintre Turcia și Moldova drept „excelentă”.
Tofan a declarat că volumul comerțului dintre Turcia și Moldova a ajuns la aproximativ 1 miliard de dolari, adăugând că acesta reprezintă aproximativ 5% din produsul intern brut (PIB) al Moldovei.
Vorbind despre obiectivele sale privind volumul comerțului, Tofan a declarat că cele două țări ar trebui să urmărească dublarea comerțului bilateral.
„Vin din lumea afacerilor. Îmi plac obiectivele foarte ambițioase, așa că ar trebui să ne propunem cel puțin să dublăm comerțul nostru reciproc și să ajungem la 2 miliarde de dolari”, a spus el.
Tofan a precizat că o creștere anuală de aproximativ 20%-25% ar fi suficientă pentru atingerea acestui obiectiv.
„Dacă vom crește volumul comerțului nostru reciproc cu aproximativ 24%, putem dubla acest volum în decurs de doi ani”, a spus el.
Premierul a precizat că firmele turcești manifestă un interes puternic pentru investițiile în Moldova. „Există aproximativ 1.200 de companii turcești care investesc în Moldova”, a declarat Tofan. Potrivit premierului, companiile turcești activează în numeroase sectoare, inclusiv construcția de drumuri, energie, industria hotelieră și turismul medical.
În același timp, Vasile Tofan a punctat că există potențial de creștere și a invitat companiile din Turcia să examineze posibilitățile de investiții în țara noastră.
„Ne-am dori să vedem mai multe investiții din Turcia în Moldova. Avansăm rapid și cred că Moldova poate fi o fereastră către Uniunea Europeană, o platformă de export pentru companiile care vin din Turcia”, a adăugat el.
Tofan a declarat că industria turcă ar putea produce în Moldova și s-ar putea extinde pe piața Uniunii Europene.
„Vrem să aducem mai multe dintre aceste industrii în Moldova, astfel încât aceste sectoare să poată folosi Moldova ca platformă pentru exporturile către Uniunea Europeană, beneficiind de acordul de liber schimb cu Uniunea Europeană și cu alți parteneri”, a spus el.
Referindu-se la domeniul turismului, Vasile Tofan a declarat că aproximativ 400 de mii de persoane din Moldova aleg Turcia drept destinație de vacanță și i-a invitat, la rândul său, pe turiștii turci să descopere frumusețea Moldovei.
Organizația Internațională a Muncii sprijină consolidarea patronatului din Moldova
Ministerul Agriculturii anunţă noi măsuri de sprijin pentru fermieri, prin Programul Strategic 2026–2030
Uniunea Europeană oferă granturi de până la 15 mii de dolari pentru sprijinirea fermierilor din Moldova
ANTA atenţionează transportatorii moldoveni care merg în Azerbaidjan că trebuie să achite taxe rutiere
FOTO // De la pepenele altoit la agricultura inteligentă. Cum pregătește UTM specialiști pentru agricultura viitorului
FOTO // Plombări, șanțuri curățate și parapete schimbate în această săptămână, pe zeci de drumuri din țară
Guvernul va recomanda introducerea regimului de licențiere pentru importurile de cereale. Premierul Vasile Tofan: „Încercăm să protejăm producătorii și exportatorii moldoveni”
Necesarul de electricitate pentru vineri, acoperit integral. Energocom: „Energia disponibilă pe piețele externe continuă să fie scumpă”
Ministrul Dorin Junghietu a inspectat lucrările de la Stația Electrică Chișinău: defecțiunile depistate la un echipament conex pot provoca întârzieri
MOLDOVA#35 - Ce am construit // Ministra Finanțelor, Victoria Belous: „Sistemul finanțelor publice a trecut printr-o transformare profundă”
ANRE a aprobat noile tarife la gazele naturale pentru consumatorii finali
Camioanele de peste 12 tone, restricționate pe drumurile din nordul țării din cauza caniculei
DOC // BNM va pune în circulație două monede dedicate marcării a 35 de ani de la proclamarea Independenței Republicii Moldova
Dolarul se ieftinește cu zece bani la sfârșit de săptămână, iar cotația euro crește ușor
Recolta de struguri pentru vin ar putea crește cu până la 15% în 2026. Prețul orientativ, între 6,8 și 8,2 lei kilogramul
Mai multe proceduri judiciare vor fi digitalizate: actele și citațiile vor putea fi transmise electronic
Parlamentul a ratificat două convenții europene privind protecția și bunăstarea animalelor
Moldova introduce un sistem național pentru depistarea speciilor invazive
Parlamentul instituie reguli clare pentru piața criptoactivelor din Republica Moldova
Noi deputați în fracțiunea PAS. Roman Roșca și Victor Mătrăgună își încep activitatea în Parlament
Siguranța drumurilor va fi evaluată cel puțin o dată la cinci ani. Șoferii vor putea semnala online zonele periculoase
Republica Moldova va adera la sistemul european de recunoaștere a calificărilor profesionale
Un dăunător de carantină, depistat pentru prima dată în Republica Moldova
Energocom a anunțat prețul gazelor naturale livrate în luna iulie
Ajutorul de stat va fi reglementat după normele UE
Aprobat de Parlament: lucrătorii independenți vor putea beneficia de întregul pachet de prestații sociale
Speakerul Igor Grosu, mesaj de Ziua Independenței Ucrainei: „Republica Moldova va continua să vă sprijine în lupta pentru libertate și integritate teritorială”
Piața instrumentelor financiare din Republica Moldova va fi aliniată la standardele UE
Noi cerințe de accesibilitate pentru produse și servicii, aprobate de Parlament
Cinci cazuri de escrocherie, raportate într-un weekend: prejudiciul depășește două milioane de lei