ro

 

Economie
26 Ianuarie, 2026 / 17:03
/ Acum 4 ore

Subvenții pentru agricultori: AIPA a autorizat spre plată 680 de mii de lei sub formă de plată în avans

Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură (AIPA) a autorizat spre plată, săptămâna trecută, o sumă totală de 680 de mii de lei sub formă de plată în avans pentru agricultori, transmite MOLDPRES.

Banii sunt alocați din Fondul național de dezvoltare a agriculturii și mediului rural pentru anul 2026.

De la începutul anului curent și până în prezent, valoarea totală a subvențiilor autorizate ajunge la 530,76 milioane lei. Acestea au fost acordate prin diverse mecanisme de sprijin.

Cea mai mare parte a sumei, sau 520 de milioane de lei, au fost acordate pentru cererile postinvestiționale depuse în 2024. Alte 250 de mii de lei au fost alocate prin Programul LEADER. Totodată, 880 de mii de lei au fost destinate pentru plăți în avans și 8,80 milioane de lei pentru subvenționarea pe etape.

Fondul național de dezvoltare a agriculturii și mediului rural are o valoare de aproximativ 2,326 miliarde de lei în 2026.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Republica Moldova își consolidează reziliența digitală a sectorului financiar, în conformitate cu standardele europene

/ Acum 4 zile

Posibilitățile de implicare a mediului de afaceri român în proiecte de infrastructură energetică din R. Moldova, analizate de ministrul Dorin Junghietu cu reprezentanți UNPR

/ Acum 4 zile

Au fost efectuate primele testări pe Linia Electrică Aeriană Vulcănești - Chișinău

/ Acum 4 zile

Liberalizarea pieței de gaze naturale: din 1 aprilie 2026, consumatorii non-casnici mari vor activa pe piața liberă

/ Acum 4 zile

FOTO // Facturi mai mici la energie pentru școli și agenți economici din Hâncești, care au implementat soluții de eficiență energetică

/ Acum 4 zile

Apeductul magistral Chișinău–Strășeni–Călărași: 45 de milioane de euro investiți în beneficiul a mii de cetățeni din regiunea Centru

/ Acum 4 zile

Circa 500 de freelanceri au fost înregistrați în mai puțin de o lună de la aplicarea noului regim fiscal

/ Acum 4 zile

Republica Moldova va prelua experiența Poloniei în implementarea proiectelor finanțate din fondurile de preaderare

/ Acum 4 zile

Cotație în creștere anunțată de BNM pentru dolar

/ Acum 4 zile

Strugurii din Baurci Moldoveni, exportați pe piețe europene datorită certificării GlobalG.A.P.

/ Acum 5 zile

Parteneriat pentru implicarea mediului de afaceri român în proiectele de infrastructură din Republica Moldova: discuții între MIDR și UNPR

/ Acum 5 zile

Uniunea Națională a Patronatului Român a lansat o filială în Republica Moldova: „Creăm punți de legătură între mediul de afaceri”

/ Acum 5 zile

Secretara de stat a Ministerului Energiei: „Moldova își consolidează securitatea energetică prin parteneriatul strategic cu România”

/ Acum 5 zile

Controale inopinate la benzinării: mai mulți consumatori au semnalat posibile neconformități privind calitatea motorinei