ro

 

Economie
03 Iunie, 2026 / 02:13
/ 12 Mai, 2026

VIDEO // Cel mai mare sistem de stocare a energiei electrice din Republica Moldova poate acoperi până la 7 la sută din consumul de electricitate al țării

Cel mai mare sistem de stocare a energiei electrice din Republica Moldova, care a fost instalat în localitatea Rădeni, raionul Strășeni, poate acoperi până la 7 la sută din consumul de electricitate al țării. Acesta permite stocarea energiei produse în perioadele de supraproducție și livrarea acesteia în orele de vârf, contribuind la echilibrarea rețelei și la formarea unor prețuri mai competitive pentru consumatori, transmite MOLDPRES.

Sistemul are o capacitate totală de 60 MWh și este integrat cu un parc fotovoltaic de 50 MW, fiind considerat o investiție strategică pentru modernizarea sectorului energetic.

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a declarat că sistemele de stocare a energiei permit reducerea importurilor de electricitate în orele de vârf.

„Sistemul respectiv, în anumite ore de vârf, deja poate acoperi 7 la sută din consumul de electricitate. Ce înseamnă asta pentru securitatea energetică? Noi avem deja practic peste 1 GW de capacități regenerabile instalate. Cu aceste baterii imense instalate la Rădeni, noi putem stoca energia și o putem consuma în orele de vârf, când ea este mai scumpă. Deci înseamnă trei lucruri importante: reducem importurile în orele de vârf, avem predictibilitate pentru investițiile companiilor și pentru proiectele respective și costul energiei poate fi menținut și ulterior chiar redus pe măsură ce o să avem mai multă energie verde integrată în rețea”, a declarat ministrul Dorin Junghietu.

Sistemul de stocare a energiei instalat la Rădeni a fost inaugurat la sfârșitul lunii aprilie curent.

Autoritățile mizează că în următoarele luni, capacitatea de stocare a electricității urmează să crească până la 200 MWh. Estimările relevă că țara noastră are nevoie de circa 600 MWh capacități de stocare, ceea ce determină autoritățile să analizeze oportunitățile de a oferi facilități pentru investiţiile în BESS.

La sfârșitul anului trecut, Republica Moldova a lansat cea de-a doua licitație pentru construcția centralelor de mare capacitate pentru producerea energiei electrice din surse regenerabile. Aceasta reprezintă o premieră pentru Republica Moldova prin includerea componentei de stocare.

Datele statistice relevă că Republica Moldova a depășit pragul de 1 GW (Gigawatt) de capacitate instalată din surse de energie regenerabilă, atingând 1023,42 MW, cu o creștere de circa 69% într-un singur an. Totodată, în ultimii cinci ani, capacitățile instalate au crescut de 13,23 ori.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

ANTA lansează controale naționale asupra camioanelor de mare tonaj

/ Acum 4 zile

Curs valutar pentru ultimele zile ale lunii mai: euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor

/ Acum 5 zile

Controlul coordonat la frontiera moldo-română, analizat la reuniunea Republica Moldova-România-Comisia Europeană, desfășurată la Chișinău

/ Acum 5 zile

A fost semnat primul contract pentru Autostrada Unirii A8. Proiectul va conecta rutier Republica Moldova cu rețeaua europeană

/ Acum 5 zile

Evoluțiile macroeconomice și financiare regionale, discutate de guvernatoarea BNM, Anca Dragu, și președinta Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde

/ Acum 5 zile

Reabilitarea sistemului de irigare „Criulenii de Sus” intră în etapa de implementare

/ Acum 5 zile

Facilități pentru investițiile în energia verde: taxe vamale eliminate pentru baterii de stocare și turbine eoliene

/ Acum 5 zile

Speakerul Igor Grosu, după protestul fermierilor: „Statul a venit cu răspunsul pe care și-l poate permite pentru moment”

/ Acum 5 zile

Comercianții de flori, vizitați de Fisc în preajma încheierii anului școlar

/ Acum 5 zile

Un nou pas pentru consolidarea securității energetice: Republica Moldova va crea stocuri de urgență de produse petroliere

/ Acum 5 zile

Se ieftinesc carburanții. Benzina coboară sub pragul de 31 de lei

/ Acum 5 zile

Curtea de Conturi va avea proceduri noi de bugetare

/ Acum 5 zile

Statul va putea interveni mai rapid în situații de alertă energetică

/ Acum 5 zile

Transportatorii moldoveni vor beneficia de încă 300 de autorizații pentru curse în Azerbaidjan