ro

 

Economie
29 Ianuarie, 2026 / 23:56
/ Acum 3 ore

Vizită inopinată la S.A. „Drumuri Criuleni”: autoritățile identifică probleme și cer intervenții operative

Directorul general al Administrației Naționale a Drumurilor (AND), Ștefan Popa, împreună cu viceprim-ministrul Vladimir Bolea, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, și secretarul de stat Nicolai Mîndra, responsabil de infrastructura rutieră, au efectuat în această seară o vizită inopinată la S.A. „Drumuri Criuleni”. Scopul vizitei a fost evaluarea la fața locului a modului de organizare a activității de întreținere a drumurilor publice și a capacității de reacție a echipelor în contextul condițiilor meteo dificile, transmite MOLDPRES.

În cadrul discuțiilor cu conducerea și angajații S.A. „Drumuri Criuleni”, au fost identificate mai multe aspecte problematice care necesită atenție imediată.

„Este vorba de organizarea schimburilor de lucru și coordonarea echipelor pentru intervenții rapide în situații operative; capacitatea de reacție la situații neprevăzute, în special pe timp de polei, ghețuș și ninsori abundente; stocurile insuficiente de materiale antiderapante, care ar putea limita eficiența intervențiilor în condiții meteo extreme; disponibilitatea și starea utilajelor necesare pentru întreținerea drumurilor și asigurarea circulației în siguranță”, explică AND.

Directorul general al AND, Ștefan Popa, a subliniat că pregătirea fiecărei unități de întreținere a drumurilor este esențială pentru siguranța rutieră, iar vizitele inopinate permit identificarea rapidă a deficiențelor și garantarea că drumarii dispun de toate resursele necesare. Popa a menționat că orice lacună în organizare sau resurse poate afecta circulația rutieră și crește riscul accidentelor în condiții meteo dificile.

În această perioadă, echipele drumurilor din întreaga țară, inclusiv S.A. „Drumuri Criuleni”, sunt mobilizate pentru monitorizarea permanentă a stării carosabilului și pentru intervenții operative ori de câte ori situația o impune. Autoritățile au reiterat necesitatea creșterii vigilenței și pregătirii logistice, astfel încât transportul rutier să rămână sigur pentru toți participanții la trafic.

Această vizită evidențiază importanța controlului permanent asupra infrastructurii rutiere și intervenției prompte în cazul condițiilor meteorologice nefavorabile, pentru a preveni blocajele și accidentele pe drumurile publice.

Criuleni

 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

România este principalul partener al Republicii Moldova în sectorul gazelor naturale. Ministrul Dorin Junghietu: „Avem o cooperare strategică și extrem de solidă”

/ Acum 1 zi

Euro depășește pragul de 20 de lei

/ Acum 2 zile

MIDR: Drumurile naționale sunt practicabile, drumarii muncesc pe întreg teritoriul țării

/ Acum 2 zile

FOTO // Statul sprijină investițiile în producție: peste 3 milioane de lei, acordate unei companii specializate în fabricarea materialelor de construcție

/ Acum 2 zile

Premierul Alexandru Munteanu, despre noile condiții impuse de Franța la importul produselor agroalimentare: „Nu vom fi afectați”

/ Acum 2 zile

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Tarifele nu au crescut din cauza deciziilor interne, ci pentru că Rusia a folosit energia ca armă politică”

/ Acum 2 zile

CFM va avea un centru de monitorizare în timp real a infrastructurii feroviare

/ Acum 2 zile

INTERVIU MOLDPRES // Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Interesul primordial este ca cetățenii să aibă energie sigură şi la prețuri accesibile”

/ Acum 2 zile

ANRE a aprobat costurile de bază ale Energocom pentru activitatea de furnizare a gazelor. Urmează depunerea cererii de ajustare a tarifului

/ Acum 2 zile

Fiscul a acumulat circa 2,8 miliarde de lei la buget timp de o săptămână

/ Acum 2 zile

FOTO // Reprezentanța Asociației Investitorilor din România în Republica Moldova, lansată la București

/ Acum 2 zile

Guvernatoarea BNM, premiată la Gala Excelenței, la București: „Dezvoltarea unei țări începe prin oameni care aleg să construiască și să ofere soluții reale”

/ Acum 2 zile

DOC // Decizia ANSA de suspendare a importului de carne de pasăre din Ucraina, publicată în Monitorul Oficial

/ Acum 2 zile

Dolarul se ieftinește cu 16 bani