ro

 

Externe
28 Mai, 2026 / 21:14
/ 15 Martie, 2026

15 martie – Ziua mondială a drepturilor consumatorilor

La data de 15 martie este marcată, anual, Ziua mondială a drepturilor consumatorilor, pentru a solicita factorilor de decizie respectarea și protejarea drepturilor consumatorilor, precum și pentru a protesta față de abuzurile și nedreptățile care subminează aceste drepturi, menționează site-ul www.consumersinternational.org, citat de AGERPRES și preluat de MOLDPRES.

Ziua mondială a drepturilor consumatorilor este promovată de organizația Consumers International, înființată la 1 aprilie 1960, cu sediul principal la Londra. La aceasta sunt afiliate peste 250 de organizații dedicate drepturilor consumatorilor din 120 de țări. Totodată, Ziua mondială a consumatorilor se bucură de sprijinul Organizației Națiunilor Unite.

În 2026, tema propusă de Consumers International este „Produse sigure, consumatori încrezători” (Safe Products, Confident Consumers).

Pe plan mondial, consumatorii continuă să se confrunte cu produse nesigure, fie că este vorba de jucării pentru copii, electronice de uz casnic, medicamente sau produse de strictă necesitate. Pe măsură ce lanțurile de aprovizionare globale devin mai complexe și comerțul online se extinde, produsele potențial periculoase pot ajunge mai rapid și mai facil la consumatori. Conform unui raport recent al Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică, 87% dintre produsele retrase sau interzise sunt încă disponibile online. În plus, multe țări nu au încă suficiente cadre juridice pentru a proteja societatea de produsele nesigure.

Siguranța produselor nu este doar o problemă de reglementare, ci una cu relevanță fundamentală pentru drepturile omului la viață, sănătate și siguranță. Atunci când sistemele sunt deficitare, consumatorii plătesc prețul prin vătămări corporale, pierderi financiare, daune aduse mediului și, în cele mai grave cazuri, pierderi de vieți omenești.

Abordarea acestor riscuri necesită acțiuni transfrontaliere coordonate, o aplicare mai strictă a legii și o colaborare mai strânsă între guverne, întreprinderi și organizațiile consumatorilor, se arată pe site-ul oficial al Zilei mondiale a drepturilor consumatorilor, consumersinternational.org.

La 15 martie 1962, J.F. Kennedy, președintele Statelor Unite ale Americii, rostea către Congresul American un mesaj în care susținea, pentru prima dată, existența a patru drepturi fundamentale ale consumatorilor: dreptul la securitate, dreptul la informare, dreptul de a fi ascultat și dreptul de a alege produse și servicii. Ziua de 15 martie 1962 reprezintă, astfel, momentul istoric al nașterii mișcării mondiale a consumatorilor.

Ziua mondială a drepturilor consumatorilor a fost lansată în anul 1983, fiind coordonată de Consumers International. Totodată, a fost proclamată prin Rezoluția nr. 39/248 din 1985 a Adunării Generale a ONU, intitulată „Principiile directoare pentru protecția consumatorilor”. Potrivit rezoluției ONU, consumatorul trebuie protejat de pericolul de a achiziționa produse care îi pot afecta viața, sănătatea și siguranța. Drepturile consumatorului sunt: dreptul de a alege, dreptul de a fi informat, dreptul de a nu fi înșelat, dreptul de a fi despăgubit și dreptul de asociere. Pentru prețul achitat în condiții contractuale bine definite, cumpărătorul trebuie să beneficieze de serviciul pentru care a plătit.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

BTA: Bulgaria sărbătorește Ziua Sfinților Frați Chiril și Metodiu și Ziua Alfabetului Bulgar

/ Acum 4 zile

Blocada impusă Iranului va rămâne „complet în vigoare” până la semnarea unui acord, susține Trump

/ Acum 4 zile

Cannes 2026: Filmul „Fjord”, de Cristian Mungiu, a primit patru premii, înaintea galei de premiere

/ Acum 4 zile

REPORTAJ // Tehnologie 8K, cinematografie 4D și simboluri numerice: Cum arată cel mai masiv muzeu politic din Asia

/ Acum 4 zile

Atac masiv cu rachete balistice şi drone ruseşti asupra Kievului: cel puţin o persoană a murit şi 16 au fost rănite

/ Acum 4 zile

BTA: Bozhidar Saraboyukov a câștigat medalia de bronz la săritura în lungime în cadrul Diamond League Xiamen

/ Acum 4 zile

Donald Trump afirmă că oscilează între un acord cu Iranul și reluarea războiului

/ Acum 5 zile

Volodimir Zelenski consideră nedreaptă propunerea de aderare asociată a Ucrainei la UE

/ Acum 6 zile

ARMENPRESS: Poliția din Armenia înființează un laborator cibernetic cu sprijinul SUA pentru combaterea criminalității informatice

/ Acum 6 zile

Explozie puternică la cea mai mare uzină petrochimică din Ungaria: o persoană a murit

/ Acum 6 zile

BTA: Rata șomajului a scăzut în Bulgaria la 3,2% în primul trimestru din 2026 comparativ cu primul trimestru din 2025, rata ocupării a ajuns la 70,5%

/ Acum 6 zile

Emiratele Arabe Unite construiesc o conductă petrolieră pentru a ocoli Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 7 zile

Cancelarul german propune un statut special pentru Ucraina în UE, fără drept de vot

/ Acum 7 zile

Ucraina își consolidează apărarea împotriva unui eventual atac dinspre Belarus