ro

 

Externe
26 Mai, 2026 / 22:02
/ 26 Aprilie, 2026

Atacatorul de la Cina Corespondenților îl viza pe Trump. Manifestul suspectului a fost găsit în camera de hotel

Indiciile preliminare din ancheta referitoare la atacul armat de la Cina Corespondenților la Casa Albă arată faptul că atacatorul, Cole Allen, îl viza pe președintele Donald Trump, însă acesta nu era singura sa țintă, scrie The Guardian. În camera sa din hotelul în care a fost comis atacul a fost găsit un manifest prin care Allen justifica atentatul, transmite MOLDPRES cu referire la Hotnews.ro.

După ce oamenii legii au percheziționat camera în care se cazase Cole Allen au descoperit o listă cu ținte ale atactului, enumerate în ordinea importanței pe care o acorda eliminării lor. Singurul membru important al administrației Trump care nu era pe lista sa este șeful FBI, Kash Patel.

New York Post a publicat manifestul prin care Allen își motivează atacul și în care se intitulează „asasin federal prietenos”. „Sunt cetățean al Statelor Unite ale Americii. Ceea ce fac reprezentanții mei se reflectă și asupra mea și nu mai sunt dispus să permit unui pedofil, violator și trădător să-mi mânjească mâinile cu crimele sale”, a scris Cole Allen.

„Să întorci obrazul când altcineva este oprimat nu este o atitudine creștinească; este complicitate la crimele opresorului”, a continuat atacatorul.

Documentul a fost scris după cazarea sa la hotel întrucât se fac referiri la dispozitivul de securitate pe care îl considera firav și la care a simțit un fel de „aroganță”. „Toți oamenii sunt afară, concentrați pe protestari și pe sosiri pentru că se pare că nimeni nu s-a gândit ce se întâmplă dacă cineva se cazează cu o zi înainte”, a scris Cole Allen.

Sora sa, Avriana Allen, a declarat anchetatorilor că fratele ei făcea afirmații din ce în ce mai radicale și a spus de mai multe că vrea să facă ceva să rezolve problemele lumii, notează Fox News.

Ea a precizat că fratele a cumpărat două pistoale și o pușcă pe care le-a ținut în casa părinților fără să le spună acestora și că mergea regulat la poligon să exerseze utilizarea lor. Avriana Allen a mai spus că recent se alăturase unei grupări intitulate „The Wide Awakes”.

 

Într-o intervenție la Fox News, Trump l-a caracterizat pe suspect ca fiind „un ins bolnav și foarte tulburat”, adăugând că părea a fi „puternic anti-creștin”. „O să aibă niște probleme mari pentru tot restul vieții”, a spus Donald Trump.

Intenția de a-l ucide pe Trump, precum și pe alți demnitari a fost confirmată de procurorul general interimar Todd Blanche.

„Încă investigăm motivația și asta ne va lua cel puțin două zile. Credem că viza oficiali ai administrației în această tentativă”, a spus Blanche la NBC News. El a spus că este „probabil” ca și Trump să fi fost vizat, „dar vreau să mai aștept și să nu mă pripesc”, a adăugat procurorul general.

Blanche a spus că nu crede că suspectul colaborează cu poliția, Cole Allen urmând să fiu pus luni sub acuzare pentru agresarea unui ofițer federal, uz ilegal de armă și tentativă de omor asupra unui ofițer federal.

Se pare că Allen a asamblat arma cu care a comis atacul în camera de hotel. „Abia a apucat să pătrundă în perimetru. Și prin „abia” mă refer la ceva mai mult de un metru”, a mai spus Blanche.

Președintele Donald Trump și prima doamnă Melania Trump au fost evacuați de urgență de la cina Asociației Corespondenților de la Casa Albă de către agenții Serviciului Secret sâmbătă noapte, după ce un bărbat a deschis focul cu o pușcă asupra personalului de securitate, au declarat oficialii.

Bărbatul înarmat a tras asupra unui agent al Serviciului Secret, a declarat un oficial al FBI pentru Reuters. La aproximativ două ore după incident, Trump a declarat reporterilor de la Casa Albă că ofițerul a fost salvat de vesta sa antiglonț și se află în „stare bună”.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Emiratele Arabe Unite construiesc o conductă petrolieră pentru a ocoli Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 5 zile

Cancelarul german propune un statut special pentru Ucraina în UE, fără drept de vot

/ Acum 5 zile

Ucraina își consolidează apărarea împotriva unui eventual atac dinspre Belarus

/ Acum 6 zile

Premierul Ungariei pune condiții pentru aderarea Ucrainei la UE. Zelenski și Magyar se vor întâlni în iunie pentru a deschide un „nou capitol” în relațiile bilaterale

/ Acum 6 zile

Vladimir Putin și Xi Jinping au semnat peste douăzeci de acorduri strategice

/ Acum 6 zile

Donald Trump a primit imunitate fiscală permanentă din partea fiscului american

/ Acum 6 zile

Alegerile din Ucraina ar putea avea loc în primăvara anului 2027

/ Acum 6 zile

UE a ajuns la un acord provizoriu pentru eliminarea taxelor vamale la importurile din SUA

/ Acum 6 zile

Atacurile cu drone asupra orașelor ucrainene continuă: doi morți și mai mulți răniți

/ Acum 6 zile

SUA au redus numărul de brigăzi staționate în Europa de la patru la trei

/ Acum 7 zile

Țările membre ale UE care susțin Rusia sau Iranul ar putea rămâne fără bani de la bloc

/ Acum 7 zile

ARMENPRESS: Armenia și Lituania au semnat un acord de parteneriat strategic

/ Acum 7 zile

Un avion românesc F-16 a doborât în Estonia o dronă ucraineană. Ministrul Apărării de la Kiev și-ar fi prezentat scuzele pentru incident

/ Acum 7 zile

Donald Trump spune că a anulat un atac programat marți asupra Iranului