BTA: Bulgaria câștigă în premieră titlul european feminin pe echipe la badminton
Bulgaria a cucerit, în premieră istorică, titlul la Campionatul European de Badminton pe Echipe Feminin, desfășurat la Istanbul, Turcia. Condusă de căpitanul Petya Nedelcheva, echipa Bulgariei a învins favorita Danemarca cu scorul de 3-1 în finala de duminică, transmite BTA.
Acest triumf marchează prima medalie de aur și a treia medalie în total din istoria competiției feminine pe echipe pentru Bulgaria, precum și prima medalie din ultimii zece ani, după argintul din 2016 și bronzul din 2014. Rezultatul asigură, de asemenea, participarea Bulgariei la Campionatul Mondial de Badminton pe Echipe Feminin, care va avea loc în Danemarca la sfârșitul lunii aprilie.
Echipa feminină de badminton a Bulgariei s-a calificat în finală după o victorie convingătoare cu 3-1 în fața țării gazdă, Turcia, în semifinalele de sâmbătă.
Iată ce au declarat membrele echipei Bulgariei pentru BTA după victoria istorică:
Stefani Stoeva: „Cu siguranță nu a fost ușor în niciunul dintre meciurile pe care le-am jucat, deoarece a existat tensiune, iar victoriile au fost importante pentru echipă. Campionatele pe echipe sunt printre cele mai dificile, pentru că toate trebuie să dăm tot ce avem mai bun pe teren. Poate cel mai dificil meci pentru mine a fost împotriva Turciei, în semifinale, contra lui Ozge Bayrak, pentru că știam cât de important era să câștig. Dar când am văzut-o pe Kaloyana câștigând meciul ei de simplu, mi-a dat încrederea că pot face același lucru. Sentimentul este unic, mai ales când suntem campioane pe echipe, pentru că acesta este primul nostru aur pentru echipa Bulgariei. Petya a luat o decizie excelentă să ne adune pe toate într-o singură echipă și să ne motiveze să luptăm pentru un singur obiectiv, și anume medalia de aur.”
Gabriela Stoeva: „De această dată sentimentul este diferit pentru că a fost un campionat pe echipe și ne-am dorit cu adevărat să avem o prestație bună. Nimeni nu și-a imaginat că vom câștiga medaliile, învingând mai întâi unele dintre cele mai bune echipe, precum Franța și Turcia, iar în final Danemarca. Sentimentul este unic! Acum sper să joc foarte bine alături de sora mea și să luptăm pentru titlul european. Va fi un sezon dificil, ne vom pregăti foarte bine și vom da totul pe teren.”
Gergana Pavlova: „Este incredibil, nici nu știu cum să descriu. Nu mi s-a mai întâmplat niciodată așa ceva — primul meu campionat european și primul loc. Sunt fericită că am luptat până la capăt și am dat totul, chiar mai mult de atât, și cred că absolut toate am făcut la fel.”
Kaloyana Nalbantova: „Este un sentiment extraordinar, mai ales când învingi o echipă precum Danemarca în finală. A fost o luptă dificilă, ceea ce face victoria și mai dulce. Aici joci împotriva celor mai bune sportive din competiția feminină. Am devenit campioană europeană la sub 19 ani, ceea ce pentru mine este cel mai mare succes la juniori, dar acum, în competiția feminină, este diferit. În viitorul apropiat, sper să continui succesele. La nivel personal, lupt în fiecare turneu și dau tot ce am mai bun. Obiectivul meu principal sunt Campionatele Europene din aprilie. Sper să evoluez la cel mai înalt nivel și, cu voia lui Dumnezeu, să câștig o medalie sau cel puțin să ajung în sferturile de finală.”
Tsvetina Popivanova: „Este pentru prima dată când obținem un asemenea succes și sper să ne apărăm titlul data viitoare.”
Turcia își promovează accesibilitatea ca destinație de vară, mizând pe zboruri directe și timpi reduși de așteptare
ARMENPRESS: Festivalul Internațional de Film „Golden Apricot” din Erevan a debutat cu 90 de filme din 40 de țări
Rada Supremă de la Kiev a aprobat demisia premierului Iulia Sviridenko
Ucraina a lovit în zona Mării Azov 116 nave rusești în 9 zile
Kievul a fost atacat cu rachete balistice
Uniunea Europeană şi Marea Britanie impun sancţiuni Moscovei din cauza atacurilor cibernetice
Canicula din iunie a adus peste 10.000 de decese în plus în Europa
Țările UE nu au ajuns la un acord privind al 21-lea pachet de sancțiuni contra Rusiei
Petrolul se scumpește pe fondul reluării schimburilor de atacuri dintre SUA și Iran
Volodimir Zelenski propune înlocuirea premierului Iulia Sviridenko
Șase răniți la Kiev în urma unui atac cu rachete balistice al Rusiei
BTA: Marina Militară a Bulgariei raportează o reducere a numărului de mine marine plutitoare din Marea Neagră
Donald Trump susține că acceptă să discute cu Iranul, dar afirmă din nou că armistițiul e „terminat”
Serghei Lavrov susține că Rusia va continua războiul în Ucraina până când va atinge obiectivele cerute de Putin în 2024
În Moldova va activa Școala Organică a Fermierilor pentru a sprijini producătorii agricoli în tranziția către culturi ecologice
MOLDOVA SUNT EU // „Ne spun mamă și tată”. Povestea soților Natalia și Serghei Ciocoi, care au devenit familie pentru trei copii rămași fără grijă și iubire
Cod galben de caniculă: temperaturile vor urca până la +34 de grade Celsius
Peste 370 de drone ucrainene au vizat Rusia în această noapte
Controalele vamale au scos la iveală obligații suplimentare de aproape un milion de lei
O nouă sesiune a programului EcoVoucher începe astăzi. 825 de familii vor primi câte 6.000 de lei pentru electrocasnice eficiente
Chișinăul găzduiește în acest weekend târguri și iarmaroace cu produse autohtone în toate sectoarele capitalei
Comuna Iabloana din raionul Glodeni găzduiește un festival care aduce împreună Republica Moldova, Ucraina și România
Pericol la scăldat în zilele caniculare. Autoritățile recomandă prudență maximă
Vasile Tofan s-a consultat cu antreprenorii privind programul de guvernare: „Statul trebuie să ofere reguli clare și predictibile”
Temperaturi de până la 33 de grade în zilele de odihnă. Duminică sunt posibile ploi cu descărcări electrice
Volodimir Zelenski anunță măsuri pentru consolidarea relațiilor dintre Ucraina și Polonia
Comentariu în legătură cu eliberarea din detenția ilegală a unor cetățeni din regiunea transnistreană a Republicii Moldova
Andrian Gavrilița își încheie mandatul la Finanțe: „Voi continua să-mi ajut țara, indiferent de rolul în care mă voi regăsi”
Cristian Jardan: „A fost o onoare și un privilegiu să servesc Republica Moldova și Ministerul Culturii”
Cine sunt fețele noi din Guvernul Tofan: radiografia schimbărilor din noul Guvern comparativ cu Executivul precedent