ro

 

Externe
13 Iunie, 2026 / 16:05
/ 28 Aprilie, 2026

FOTO // Ediția 2026 a Salonului Auto de la Beijing atrage un milion de vizitatori și mii de producători globali

Industria auto globală își definește viitorul în aceste zile la Beijing, unde s-a dat startul ediției 2026 a Salonului Internațional Auto (Auto China). Evenimentul, recunoscut drept unul dintre cele mai mari de acest profil la nivel mondial, reunește aproape o mie de producători din 21 de țări și regiuni, confirmând statutul Chinei de centru global al inovației în mobilitate, transmite MOLDPRES.

Expoziția se desfășoară pe o suprafață de 380.000 de metri pătrați, fiind concepută pentru a găzdui un flux estimat de aproape un milion de vizitatori. Prezența celor aproape o mie de expozanți subliniază dorința companiilor internaționale de a accesa ecosistemul tehnologic chinez și de a stabili parteneriate strategice în domeniul vehiculelor cu energie nouă (NEV).

Conform organizatorilor, ediția din acest an marchează un record în ceea ce privește numărul de premiere mondiale și diversitatea soluțiilor de transport prezentate, consolidând evenimentul ca principal pol de influență pentru deciziile de investiții în sectorul auto.

Participanții internaționali și delegațiile de experți prezenți la Beijing manifestă interes pentru avansul tehnologic al Chinei în domeniul vehiculelor cu energie nouă. Atenția este concentrată în special pe eficiența bateriilor de ultimă generație: soluții care promit autonomii extinse și timpi de încărcare ultra-rapizi; conducerea autonomă și AI: integrarea inteligenței artificiale generative în interfața vehiculelor și sisteme avansate de asistență pentru șofer; sustenabilitatea proceselor de producție: tehnologii conexe care vizează reducerea amprentei de carbon pe întregul lanț de aprovizionare.

Sub hashtag-ul #ChinaTech, evenimentul evidențiază faptul că inovația auto nu se mai limitează doar la performanțele mecanice, ci migrează rapid către digitalizare și conectivitate totală. Mașina este prezentată la Beijing 2026 nu doar ca un mijloc de transport, ci ca un dispozitiv inteligent integrat în ecosistemul urban.

Potrivit analiștilor prezenți la salon, prezența masivă a producătorilor din cele 21 de țări demonstrează că nicio mare companie globală nu își mai poate permite să ignore progresele realizate de China în sectorul tehnologiilor verzi. Evenimentul de la Beijing servește drept platformă pentru schimbul de expertiză și pentru trasarea noilor standarde de eficiență și siguranță care se prevede că vor domina piața auto în următorul deceniu.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Persoanele care au participat la războiul purtat de Rusia împotriva Ucrainei vor fi interzise în Uniunea Europeană

/ Acum 4 zile

Sute de superiahturi au blocat portul Monaco în timpul Marelui Premiu de Formula 1

/ Acum 4 zile

UE pregătește noi sancțiuni împotriva Rusiei. Aproximativ 80 de persoane și companii ar putea fi incluse pe listă

/ Acum 4 zile

Patru persoane au murit într-un atac rusesc în regiunea Harkov din Ucraina

/ Acum 4 zile

ARMENPRESS: Observatorii IRI: Alegerile parlamentare din Armenia s-au desfășurat calm, corect și credibil

/ Acum 5 zile

Ucraina anunță testarea cu succes a unor drone autonome pentru interceptarea aparatelor Shahed

/ Acum 5 zile

Uniunea Europeană permite inspectarea navelor din „flota din umbră” a Rusiei în Marea Mediterană

/ Acum 5 zile

Liderii europeni îl felicită pe Paşinian pentru victoria în alegerile legislative şi apropierea de UE

/ Acum 5 zile

Ambasador iranian: Strâmtoarea Ormuz va fi deschisă, dar se vor percepe taxe de tranzit

/ Acum 5 zile

Partidul premierului Nikol Pașinian a obținut majoritatea parlamentară în Armenia

/ Acum 5 zile

Israelul anunță lovituri asupra unor obiective petroliere și militare din Iran, pe fondul escaladării tensiunilor

/ Acum 5 zile

Parisul, Berlinul şi Londra susţin propunerea lui Zelenski privind un „dialog direct” între Ucraina şi Rusia

/ Acum 5 zile

Irakul și Siria își închid spațiul aerian după tirurile de rachete iraniene asupra Israelului

/ Acum 5 zile

Primele rezultate ale alegerilor din Armenia: partidul lui Pașinian conduce detașat cu 56% din voturi

 


 
/ Acum 17 ore

Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să se informeze despre reforma APL: „Vezi cum poate beneficia localitatea ta”

/ Acum 18 ore

BTA: Forțele Armate bulgare organizează exerciții menite să îmbunătățească interoperabilitatea

/ Acum 18 ore

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola: „Extinderea este cel mai puternic instrument geopolitic al nostru, iar Ucraina și R. Moldova își au locul în UE”

/ Acum 18 ore

Țările UE au agreat deschiderea primului cluster de negocieri. Ursula von der Leyen: „Extinderea rămâne una dintre cele mai mari povești de succes ale UE”

/ Acum 19 ore

Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa

/ Acum 19 ore

Statele UE au aprobat deschiderea primului cluster de negocieri. Cristina Gherasimov: „Această decizie confirmă recunoașterea progreselor înregistrate de țara noastră”

/ Acum 20 ore

FOTO // Modernizarea barajului Costești–Stânca avansează. Proiectul urmează a fi finalizat până la sfârșitul anului

/ Acum 20 ore

Noi oportunități de formare europeană pentru profesioniști. Ministrul Justiției a semnat acordul de aderare a R. Moldova la ERA

/ Acum 20 ore

FOTO // Ministerul Energiei și PNUD consolidează parteneriatul strategic pentru modernizarea și transformarea sectorului energetic

/ Acum 21 ore

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești

Vezi mai multe